Mūžībā devies diriģents Mariss Jansons

Papildināts
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Sestdien, 30. novembrī 77 gadu vecumā savās mājās Sanktpēterburgā nomiris pasaulslavenais latviešu diriģents Mariss Jansons, vēsta Krievijas mediji.

Par Jansona nāvi TV kanālam "Sanktpeterburg" pavēstījis kāds ģimenes draugs. Kā nāves iemesls tiek minēta sirds nepietiekamība.

Diriģenta nāvi, atsaucoties uz Jansona meitas sniegto informāciju, aģentūrai LETA apstiprināja muzikoloģe Gunda Vaivode.

Līdzjūtību Jansona tuviniekiem un viņa talanta cienītājiem paudušas Latvijas valsts augstākās amatpersonas. 

"Mariss Jansons aiziet Ziemassvētku pārdomu laikā. Lai Jums gaišs, Maestro, mūžības ceļš, Jūsu talants vienmēr paliks Latvijas un pasaules mūzikas zvaigznājā un mūsu sirdīs," raksta Valsts prezidents Egils Levits.

"Mūžībā devies diriģents Mariss Jansons - pasaules un Latvijas kultūras virsotne. Mūziķis no Dieva - absolūta muzikalitāte un atdeve līdz pēdējam koncertam, silta sirds un cilvēkmīlestība. Viņa klātbūtnē atvērās ik mūziķa un ik klausītāja sirdis. Milzīgs un neaptverams zaudējums... Izsaku visdziļāko līdzjūtību tuviniekiem, draugiem un talanta cienītājiem," savukārt ierakstījis kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK).

Mariss Jansons tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem diriģentiem, kuri savu karjeru sākuši bijušajā Padomju Savienībā. Viņš dzimis Rīgā 1943. gadā, slavenā diriģenta Arvīda Jansona ģimenē. Viņš studēja vijoles un klavieru spēli un diriģēšanu Ļeņingradas konservatorijā, kuru pabeidza ar izcilību. 1969. gadā Jansons turpināja profesionālo izglītību Vīnē pie Hansa Svarovska un Karla Esterreihera, un Zalcburgā pie Herberta fon Karajana. Pēc diviem gadiem Mariss Jansons saņēma godalgotu vietu Starptautiskajā Herberta fon Karajana fonda konkursā Berlīnē.

Marisa Jansona sadarbība ar Pitsburgas simfonisko orķestri plaši cildināta kā viena no veiksmīgākajām partnerattiecībām mūsdienu orķestru pasaulē – gan Savienotajās Valstīs, gan pasaulē. Laikā, ko Jansons pavadīja Pitsburgas simfoniskā orķestra mākslinieciskā vadītāja amatā, viņš stāvēja šī muzikālā kolektīva priekšgalā gan iksezonas koncertos Kārnegija zālē, gan turnejās pa Japānu (1998), Dienvidameriku (2001), Tālajiem Austrumiem (2002) un Eiropu (1999, 2000 un 2003), izpelnoties visaugstākās uzslavas.

Kā galvenais viesdiriģents pastāvīgi bijis arī pie Londonas Filharmoniskā orķestra diriģenta pults, viesdiriģenta statusā sadarbojies arī ar Londonas Simfonisko orķestri.

Mariss Jansons apbalvots ar II šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un Norvēģijas Karaliskā Ordeņa Zvaigzni. Mariss Jansons ir Britu Karaliskās Mūzikas akadēmijas goda loceklis (1999) un Vīnes "Gesellschaft der Musikfreunde" goda loceklis (2001).

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu