Lemberga vietā Ventspils brīvostas valdē iecelts viņa partijas biedrs

Ventspils mērs Aivars Lembergs.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Ventspils pašvaldība otrdienas, 10. decembra, vakarā ārkārtas sēdē kā savu ceturto pārstāvi darbam Ventspils brīvostas pārvaldes valdē nolēma iecelt Ventspils domes deputātu Uldi Boitmani ("Latvijai un Ventspilij"), informēja Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij").

Lembergs šodien atkāpās no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, lai netraucētu Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju, ņemot vērā ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) 9.decembrī noteiktās sankcijas pret Lembergu un četrām ar viņu saistītām struktūrām - Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju.

Jaunieceltā valdes locekļa pilnvaru termiņš noteikts līdz 2025.gada 31.decembrim. Drīzumā gan situācija var būtiski mainīties, jo valdība ir nolēmusi virzīt grozījumus likumā "Par ostām", paredzot valsts pārvaldībā pārņemt divas ostas - Ventspils un Rīgas.

LETA jau ziņoja, ka Ventspils brīvostas pārvaldes valdē pašlaik ir astoņi valdes locekļi - četri Ventspils pašvaldības pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo ar domes lēmumu, un četri ministriju pārstāvji.

Domi valdē pārstāv arī deputāts Jānis Vītoliņš ("Latvijai un Ventspilij"), Guntis Blumbergs ("Latvijai un Ventspilij") un Didzis Ošenieks ("Latvijai un Ventspilij"). Finanšu ministrija darbam valdē deleģējusi Ģirtu Valdi Kristovski (JV), Satiksmes ministrija - Ingunu Strautmani, Ekonomikas ministrija - Rūdolfu Neretu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija - Lailu Spaliņu.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) pagaidām atturas komentēt, vai varētu tikt pārtraukta sadarbība ar ASV sankcijām pakļautā Ventspils mēra Aivara Lemberga vadīto partiju "Latvijai un Ventspilij".

ZZS vadītājs Edgars Tavars aģentūrai LETA vien norādīja, ka pret ZZS sadarbības partiju "Latvijai un Ventspilij" sankcijas nav vērstas.

Vienlaikus viņš teica, ka pirms šīs situācijas pārrunāšanas ZZS valdē sīkākus komentārus pagaidām atturēsies sniegt.

Pērn oktobrī uz 13. Saeimas sasaukuma laiku tika pagarināts ZZS sadarbības līgums ar Lemberga vadīto partiju "Latvijai un Ventspilij".

Kā ziņots, ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles birojs (OFAC) 9. decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp pret Lembergu.

OFAC izdevusi Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar sankcionētajām četrām juridiskajām personām - Ventspils Brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām pašlaik ir jāpiemēro atturēšanās princips (temporary freezing), kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Lembergs uzskata, ka pret viņu ASV vērstās sankcijas ietekmi neatstās. Viņš aģentūrai LETA teica, ka ar OFAC lēmumu ir "ļoti pavirši" iepazinies un no atzinuma sapratis, ka tagad pasludināts "par diktatoru, kurš Latvijas cietumos ieslodzījis nevainīgus cilvēkus".

Pēc paziņojuma par sankciju piemērošanu Lembergs ir atkāpies no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata. Viņš aģentūrai LETA skaidroja, ka to izdarījis, lai netraucētu Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju.

Uz augšu