Ministri vienojušies par vispārēju Latvijas ostu pārvaldības reformu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

FOTO: Valsts kanceleja

Trešdien valdības ārkārtas sēdē lemjot par Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības pārņemšanu valsts pārraudzībā, ministri vienojās par nepieciešamību veikt vispārēju Latvijas ostu pārvaldības reformu.

Valdības ārkārtas sēdes laikā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzsvēra, ka Ministru kabinets bija apņēmies cīnīties pret korupciju un sakārtot valsts pārvaldi. Pirmās reformas skāra finanšu sektoru, kura "kapitālais remonts", pēc premjera teiktā, noslēgsies līdz ar Mārtiņa Kazāka iespējamu iecelšanu Latvijas Bankas prezidenta amatā. Tāpat patlaban virzās administratīvi teritoriālā reforma, kā arī reformas izglītības un veselības aprūpes jomās.

Savukārt ASV vērstās sankcijas pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu ("Latvijai un Ventspilij") radīja iespēju sakārtot vēl vienu no jomām, kas minēta valdības deklarācijā, proti, Latvijas ostu pārvaldību, viņš sacīja. "Mums ir iespējams samazināt ostās korupciju, uzlabot to pārvaldību un mazināt starptautisko sankciju sekas," piebilda Kariņš.

Lemjot par grozījumiem likumā "Par ostām", satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norādīja, ka ASV sankcijas pret Lembergu radīja nopietnu un neordināru situāciju attiecībā uz Ventspils ostu, tāpēc Satiksmes ministrija piedāvāja risinājumu pārņemt Rīgas un Ventspils ostas valsts pārvaldībā. Ministrs piebilda, ka šīs izmaiņas ir jāvirza steidzami, bet tuvākajā nākotnē tiks domāts arī par ostu pārvaldības uzlabošanu kopumā.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) un tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) atbalstīja ideju par Latvijas ostu pārvaldības uzlabošanu, bet uzsverot, ka tas būtu darāms steidzami, īpaši nevilcinoties.

Savukārt ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) piebilda, ka valdības šodien lemtais par Rīgas un Ventspils ostu pārvaldības pārņemšanu valsts pārziņā pamatā norāda uz valsts apņemšanos ostās nodrošināt labu pārvaldību un cīņu pret korupciju. 

"Šodienas lēmums ir tikai viens no ostu pārvaldības uzlabošanas blakus efektiem. Savukārt diskusijai par vispārējo ostu pārvaldības modeļa maiņu jābūt kārtīgai un ne īpaši garai," piebilda ārlietu ministrs.

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) iecerēto ostu pārvaldības reformu nodēvēja par vērtīgu, uzsverot, ka šis jautājums ir svarīgs arī no reģionālās konkurētspējas viedokļa.

"Ja ostām būs vienāds virziens, tas mums dos iespēju attīstīties kā reģionālam līderim. Tranzīta jomai ir nozīmīga loma Latvijas ekonomikā, tāpēc arī Ekonomikas ministrija piedalīsies jaunā ostu pārvaldes modeļa izstrādē," sacīja Nemiro.

Pēc valdības sēdes Linkaits mediju pārstāvjiem nevarēja atbildēt uz konkrētiem jautājumiem par iecerēto ostu pārvaldes reformu, bet atzina, ka šis jautājums tiks risināts.

Kā vēstīts, Ministru kabinets trešdien ārkārtas sēdē nolēma aicināt Saeimu steidzami veikt grozījumus likumā "Par ostām", ar kuriem valsts pārvaldībā tiktu pārņemtas Rīgas un Ventspils ostas.

Valdība rosināja noteikt, ka turpmāk Rīgas ostas un Ventspils ostas pārvaldi veiks jaunizveidota kompānija. Tāpat rosināts noteikt, ka Rīgas un Ventspils domes ieceltie valdes locekļi zaudēs amatus, bet turpmāk valdi iecels valsts.

Minētais priekšlikums tika sagatavots pēc ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroja (OFAC) lēmuma vērst sankcijas pret Ventspils mēru Lembergu un četrām juridiskām personām, tostarp Ventspils brīvostas pārvaldi.

OFAC pirmdien, 9.decembrī, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteicis sankcijas virknei personu un viņu organizāciju Eiropā, Āzijā un Latīņamerikā, tostarp Lembergam. 

OFAC izdevis Globālo Magņitska vispārējo licenci nr.1, kas paredz 30 dienu periodu, lai pabeigtu darījumus ar četrām sankcionētajām juridiskajām personām - Ventspils brīvostas pārvaldi, Ventspils Attīstības aģentūru, Biznesa attīstības asociāciju un Latvijas Tranzīta biznesa asociāciju. Attiecībā uz privātpersonām šobrīd ir jāpiemēro atturēšanās princips, kura laikā jāsaprot, vai ir tiesisks pamats šos līdzekļus konfiscēt vai piemērot kādas citas sankcijas.

Lembergs uzskata, ka pret viņu ASV vērstās sankcijas ietekmi neatstās. Viņš aģentūrai LETA teica, ka ar OFAC lēmumu ir "ļoti pavirši" iepazinies un no atzinuma sapratis, ka tagad pasludināts "par diktatoru, kurš Latvijas cietumos ieslodzījis nevainīgus cilvēkus".

Vienlaikus Lembergs atkāpies no Ventspils brīvostas pārvaldes valdes locekļa amata, skaidrojot, ka nevēlas traucēt Ventspils brīvostas pārvaldes darbību un tās konkurētspēju. Vēlāk Ventspils pašvaldība ārkārtas sēdē kā savu ceturto pārstāvi darbam Ventspils brīvostas pārvaldes valdē nolēma iecelt Ventspils domes deputātu Uldi Boitmani ("Latvijai un Ventspilij").