Sv 7.03.2021.

Pie savas televīzijas programmas kanālā RT tikusi no ASV izraidīta Krievijas aģente

Marija Butina runā ar žurnālistiem pēc atgriešanās Krievijā,

FOTO: AP/Scanpix

Krievijā pati pie savas televīzijas programmas prokremliskajā kanālā RT tikusi Marija Butina, kas ASV tika notiesāta, jo darbojusies kā nereģistrēta ārvalstu aģente, un oktobra beigās no Savienotajām Valstīm deportēta.

Telekanāls, kas pazīstams arī ar tā agrāko nosaukumu "Russia Today", savā tīmekļa vietnē pavēstīja, ka Butina trešdien būs raidījuma vadītāja vienā no vakara programmām.

Reklāmas rullīti redzama smaidoša Butina, tērpusies T-kreklā ar uzrakstu angļu valodā "Foreign Agent" ("Ārvalstu aģente").

Butina ASV atzina, ka ir darbojusies kā nereģistrēta ārvalstu aģente, un viņai tika piespriests 18 mēnešu cietumsods.

RT pārraidē Butina komentēs Krievijas aktualitātes.

Butina jau iepriekš vismaz vienu reizi parādījusies šajā kanālā, šomēnes komentējot Krievijā aizvadītajā vasarā notikušās opozīcijas demonstrācijas.

Butina ir vienīgā Krievijas pilsone, kas ASV notiesāta trīs gadus ilgušās izmeklēšanas ietvaros par Maskavas iejaukšanos ASV politikā.

ASV spriedumā gan netika norādīts, ka viņa bijusi Krievijas izlūkdienesta operatīvā darbiniece.

Pie savas pārraides RT jau iepriekš bija tikusi Anna Čepmena, kas par spiegošanu bija deportēta no ASV. Tagad viņa medijus jau pametusi un pievērsusies uzņēmējdarbībai.

Butina pērn ASV atzina vainu apsūdzībās par sazvērestību, kā arī apstiprināja, ka viņa slepus vākusi operatīvo informāciju par Nacionālo Strēlnieku apvienību (NRA) un citām organizācijām bijušā Krievijas likumdevēja uzdevumā.

Kā janvārī ziņoja tīmekļa laikraksts "The Daily Beast", atsaucoties uz ASV izlūkdienestu atskaiti, Butinas iefiltrēšanas operācija ASV konservatīvā politiskā istablišmenta aprindās notikusi ar Kremļa ziņu un akceptu.

Butinas aizbildnis un operācijas iniciators bijis Krievijas Federācijas padomes bijušais priekšsēdētāja vietnieks un Krievijas Bankas bijušais priekšsēdētāja vietnieks Aleksandrs Toršins.

Oficiālā Maskava, arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kategoriski nolieguši, ka būtu līdzdarbojušies Krievijas pilsoņu centienos iefiltrēties NRA.

Butina, ASV tiesā pērn decembrī parakstot vienošanos par atzīšanos, apliecināja, ka viņas darbības bijušas daļa no sazvērestības, lai nodibinātu neoficiālus kontaktus ar amerikāņiem, kas varētu ietekmēt ASV politiku.