T 21.10.2020.

Kariņš mudina ikvienu apzināt savu mīlestību pret valsti, Levits aicina gudri sapņot

Valsts prezidents Egils Levits (no kreisās) un Ministru prezidents Krišjānis Kariņš pēc preses konferences Ministru kabinetā.

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Pagātne ir pierādījusi to, ka Latvijas tauta ir spēcīga un spītīga savā mērķtiecībā, tāpēc ikvienam būtu nepieciešams apzināt savu mīlestību pret Latviju un apvienot spēkus, lai veidotu stipru valsti, uzrunājot Latvijas sabiedrību gadumijā, uzsvēra Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

Kariņš akcentēja, ka gadu mija ir īstais laiks, lai ieturētu pauzi, atskatītos uz pagātni un raudzītos nākotnē. Premjers uzsvēra, ka "esam talantīga tauta, mums ir skaista valsts un bagātīgas tradīcijas".

Premjers pastāstīja, ka viņa ģimenē gada nogalē ir tradīcija rakstīt tuviniekiem vēstuli par to, kā gājis un kā saredzama nākotne, jo tas palīdz apzināties paveikto un skaidri izvirzīt jaunus mērķus.

Šis gads no politikas viedokļa aizsākās ar lielu neskaidrību, atgādināja Kariņš. "Pēc Saeimas vēlēšanām likās - nebūs iespējams izveidot rīcībspējīgu valdību. Tomēr pierādījās pretējais - izveidojām plašu piecu partiju koalīcijas valdību, kas spēj gan sastrādāties, gan soli pa solim veikt uzlabojumus dažādās valsts pārvaldes jomās," pauda premjers.

Valdības vadītājs uzsvēra, ka pārmaiņas tiek virzītas ar vienu mērķi - lai visi Latvijas iedzīvotāji dzīvotu labāk, lai valsts prātīgi, atbildīgi un caurskatāmi lietotu nodokļu maksātāju naudu.

Kariņa ieskatā šī gada laikā ir izdarīts milzu darbs, sakārtojot valsts finanšu sektora uzraudzību, lai tas labi kalpotu kā Latvijas ekonomikas attīstības mugurkauls.

"Es labi izprotu to, ka ne visi piekrīt valdības virzītajām pārmaiņām. Kritika procesā ir nepieciešama, lai mēs varētu savu darbu darīt labāk," sacīja premjerministrs, pasakoties visiem tiem, kuri ir argumentēti piedāvājuši uzlabojumus valdības darbam. Kariņš pauda, ka valdība cenšas ņemt vērā ieteikumus, uzsverot, ka no viņa puses dialogs ir vienmēr gaidīts un atvērts.

Raugoties no ekonomikas viedokļa, šis gads ir pagājis izaugsmes zīmē - kāpušas darba algas kāpušas, audzis kopējais labklājības līmenis, samazinājies bezdarbs, augusi nodarbinātība, turklāt mājās atgriežas arvien vairāk tautiešu, uzskata Kariņš, gan atzīstot, ka, visticamāk, ne visi ir sajutuši uzlabojumus.

"Šī gada laikā esmu bijis daudzviet Latvijā un zinu, ka ne visi vienādi izjūt kopējo izaugsmi. Mums ir vēl vairāk jāvērš uzmanība uz to, lai samazinātu nevienlīdzības plaisu starp mūsu iedzīvotājiem," akcentēja politiķis.

Kariņš atgādināja, ka 2019.gadā arī pasaulē bijis daudz neskaidrību, uzsverot, ka Latvija nav viena - tai ir spēcīgi sabiedrotie un Latvija ir respektēta NATO dalībvalsts.

"Mēs esam daļa no Eiropas Savienības, kura ir lielākā un turīgākā demokrātiskā ekonomika pasaulē. Šī starptautiskā sadarbība palīdz nodrošināt mūsu valsts uzņemto attīstības virzienu," pauda premjers.

Valdības vadītājs prognozēja, ka arī nākamajā gadā Latvijā turpināsies mērena ekonomikas izaugsme. Tāpat tiks noslēgta administratīvi teritoriālā reforma, kas ieviesīs skaidrību ne tikai par nākotnes pašvaldību apmēriem, bet arī ļaus būtiski uzlabot izglītības sistēmu un veselības aprūpes kvalitāti visā Latvijā. Premjers solīja strādāt arī pie tieslietu sistēmas un tiesiskuma stiprināšanas, uzsverot, ka tas ir svarīgi jebkurai demokrātijai.

"Ēra, kad valsts varu noturēja šauru interešu pakļautībā, ir beigusies. Ar kopīgiem spēkiem padarīsim to neatgriezenisku," aicināja premjerministrs.

Kariņš atzina, ka kopš neatkarības atgūšanas sperti "milzīgi soļi" Latvijas attīstībā - no okupācijas režīma pāriets uz tirgus ekonomiku, privāto īpašumu atgūšanu un demokrātisko iestāžu izveidošanu no jauna. Tāpat Latvija ir pilnībā atgriezusies Eiropā, "no kuras ilgus gadus bijām šķirti".

"Mūsu turpmākais ceļš ir jāvirza uz to, lai mēs sasniegtu lielāku labklājības līmeni valstī, samazinot nevienlīdzību un veicinot to, ka vairāk uzticamies viens otram un valsts pārvaldei kopumā," teica valdības vadītājs, atgādinot, ka šo attīstības virzienu viņš nosaucis par "ceļu uz Ziemeļvalstu labklājības līmeni". Viņš skaidroja, ka tā būtu Latvija, kas saredz klimata politiku kā tautsaimniecības attīstības iespēju un kuras zinātne un uzņēmumi atgūst savu vietu pasaulē.

Kariņš piekrita, ka šis mērķis nav sasniedzams vienā dienā, taču viņš ir pārliecināts, ka, ejot soli pa solim, to varēs izdarīt, jo tas "ir mūsu spēkos".

"Valstī mēs esam dažādi - gan politisko uzskatu, gan materiālās labklājības, gan sociālā un ģimeniskā ziņā. Daži šobrīd ir draugu lokā, bet citi ir vieni un varbūt jūtas vientuļi," secināja premjers, mudinot ikvienu izmantot šo mirkli, lai cits citam pateiktu paldies.

Premjers uzsvēra, ka valsti veido visi tās cilvēki, turklāt pagātne ir pierādījusi to, ka "mūsu tauta ir neapturama, ja reiz tā nolemj kaut ko sasniegt".

"Mēs esam spēcīgi un spītīgi savā mērķtiecībā," secināja Kariņš, aicinot visus apzināt savu "milzu mīlestību pret Latviju un kopā salikt spēkus, lai celtu Latviju stipru", piebilstot, ka patlaban tam ir īstais laiks.

Latvijas iedzīvotājiem nevajag bīties sapņot, bet to vajag darīt gudri, lai būtu iespējams virzīties uz sapņu piepildījumu un tas dotu labumu visai sabiedrībai, Jaungada uzrunā iedzīvotājiem mudināja Valsts prezidents Egils Levits.

Prezidenta skatījumā, sapņi, kuros "ieceram savu un mūsu Latvijas nākotni", dzīvo cerībās. Sapņi spēj saredzēt to, kā vēl nav, un iezīmēt jābūtību, kurp tiekties.

Levits aicināja sapņot gudri, lai varētu atbildēt uz 21.gadsimta lielajiem jautājumiem, piemēram, piedāvājot jaunu ekonomikas modeli, kur "pietiekamība būtu kā vērtība, nevis dzīšanās pēc patēriņa". "Tas nozīmē jaunu uzvedību patēriņā, citu attieksmi sociālā laukā, jaunus ikdienas paradumus gan katram no mums personīgi, gan valstīm un citiem globālajiem spēlētājiem. To pieprasa solidaritāte ar veselo saprātu, ar mūsu veselību, ar paaudzēm, kas nāks pēc mums, un ar visu dzīvo dabu," sacīja prezidents.

Prezidents atzīmēja, ka "mēs priecājamies par tehnoloģiju attīstību", tomēr ir jāvēršas arī pret šīs attīstības blakusefektiem un manipulācijām, "kas apdraud cilvēka privātumu un brīvo gribu". "Mēs, latvieši, attīstītas un stabilas valsts pārstāvji, esam vienlīdz atbildīgi meklēt, un esam arī vienlīdz spējīgi atrast nepieciešamos risinājumus," sacīja Levits, "sapņiem vienmēr ir jābūt lielākiem, nekā viens cilvēks tos spētu īstenot. Tāpēc būsim draudzīgi pret līdzcilvēku sapņiem, jo kāds no tiem var ļoti noderēt nākotnē."

Levits vēlēja Latvijas iedzīvotājiem ticību saviem spēkiem, spējai sasniegt mērķus un īstenot savus sapņus. "Es vēlu mums visiem kopā vairāk pašapziņas, domājot par savu valsti. Ne lepnību, bet to nepieciešamo pašapziņu, ar kuru droši ieiet nākamajā desmitgadē," teica Valsts prezidents.

Politiķis aicināja novērtēt to, ko trijās desmitgadēs kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas ir izdevies sasniegt, uzsverot, ka Latvija ir pasaules attīstīto valstu pulkā. "Mūsu zinātnieki un mākslinieki pašsaprotami un augstvērtīgi darbojas pasaules līmenī, mūsu uzņēmēji nebaidās no starptautiskas konkurences. Ticība saviem spēkiem ir nepieciešama, turpinot uzlabot savu valsti," sacīja prezidents.

Prezidents novēlēja iedzīvotājiem pārliecību, kas nozīmē arī rīcību, lai vienu pēc otras risinātu problēmas, nevis nolaistu rokas to priekšā. Levits norādīja, ka katrs var kļūdīties, - to vajagot vienkārši atzīt un doties tālāk.

Valsts pirmā amatpersona aicināja uzturēt atvērtu demokrātisku diskusiju, lai vienotos par visiem labāko risinājumu. "Ir nepieciešama pārliecība un gatavība rīkoties, lai augstā nevienlīdzība nedalītu cilvēkus veiksminiekos un atstumtajos. Lai mēs pieņemtu saprātīgus lēmumus un atbildētu par to sekām. Lai nedotu tukšus solījumus," teica prezidents.

Prezidents novēlēja, lai pārliecība par savu gribu un spējām pavada Latvijas iedzīvotājus 21.gadsimta trešajā desmitgadē, uzlabojot valsti un "iekārtojot to tā, lai tā būtu mājīga mums visiem".

"Es vēlu mums cerību, ticību, pārliecību un pāri visam - mīlestību. Lai tā apņem mūsu tuvos cilvēkus, mūs visus Latgalē, Vidzemē, Zemgalē un Kurzemē, mūsu mīļajā Latvijā. Lai tā apņem visus latviešus plašajā pasaulē," sacīja prezidents, piebilstot, ka par spīti it visam "Latvija ir un būs sekmīga, Latvija ir un būs jaudīga, Latvija ir un būs valsts ar lieliskiem cilvēkiem".