Uzsākts kriminālprocess pret studentu no Pakistānas, kurš, iespējams, ārvalstniekiem nelegāli nodrošinājis iespēju uzturēties Latvijā

Studenti lekcijā. Ilustratīvs attēls

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Valsts robežsardze sākusi kriminālprocesu pret kādu Pakistānas pilsoni, kurš, iespējams, vairākiem citiem ārvalstniekiem ļaunprātīgi nodrošinājis iespēju uzturēties Latvijā, pirmdien, 6. janvārī, vēsta "TV3 Ziņas".

Aizdomās turētais studē Ekonomikas un kultūras augstskolā. Viņa aizturēšana pērnā gada nogalē notika, kad lekcijas laikā pēc vīrieša ieradās robežsargi. Pēc nopratināšanas viņš atbrīvots un atsācis apmeklēt studijas. Tikmēr Valsts robežsardze intensīvi veic izmeklēšanu Kriminālprocesa ietvaros.

Valsts robežsardzei esot pamatotas aizdomas, ka Latvijā jau vairākus gadus dzīvojošais pakistānietis ar fiktīvu nodarbinātību un ielūgumiem ierasties strādāt Latvijā centies legalizēt citu trešo valstu pilsoņu, iespējams, pakistāniešu uzturēšanos Latvijā.

"Mums radās aizdomas, ka ielūgumā minētais fakts, ka cilvēki šeit tiks nodarbināti, neatbilst patiesībai, bet vairāk izskatās pēc tramplīna, lai nokļūtu Eiropas Savienībā," "TV3 Ziņām" pastāstīja Valsts robežsardzes Rīgas pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītājs, pulkvedis Ojārs Kārkliņš.

Kriminālprocess ir aktīvā izmeklēšanas stadijā. Valsts robežsradze ir pārliecināta, ka vainu izdosies pierādīt arī citiem cilvēkiem, jo aizdomās turētais nav darbojies viens.

"Šajā konkrētajā procesā ir vairākas personas iesaistītas, un ir arī vairāki ielūgumi, kam pievērsām uzmanību," piebilda Kārkliņš.

Par šādu pārkāpumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) gan nav pārliecināta, vai pakistāniešu students šādu sodu tiešām Latvijā izciestu. Drīzāk deportēs.

"Ja mēs saņemam atzinumu no drošības iestādēm vai arī ir notiesājošs tiesas spriedums, mums ir pienākums šo uzturēšanās atļauju anulēt," raidījumam teica PMLP pārstāvis Ģirts Pommers.

Ekonomikas un kultūras augstskola, kurā vīrietis studē, pauda pārsteigumu par notikušo, jo viņam esot teicamas sekmes, apmeklējot visas lekcijas.

"Attiecībā uz viņa privāto dzīvi - te mēs neko nevaram komentēt. Ja students ārpus studijām dara ko nelikumīgu, tad tā jau ir tiesībsargājošo institūciju kompetence," "TV# Ziņām" pauda Ekonomikas un kultūras augstskolas komunikācijas projektu vadītājs Juris Lūsis. 

"Ja kaut kas tāds atklāsies, tad augstskola to izvērtēs, bet, kamēr nekādu oficiālu informāciju no attiecīgajām institūcijām neesam saņēmuši, augstskolai nav nekāda pamata izvirzīt pret viņu jebkādas pretenzijas."

Valsts drošības dienesta (VDD) izpratnē Pakistānas Islāma Republika uzskatāma par riska valsti, tāpēc vairāku personu nelikumīga nodrošināšana ar iespēju uzturēties Latvijā esot jāvērtē valsts apdraudējuma kontekstā.

Par konkrēto gadījumu VDD "TV3 Ziņām" plašākus komentārus nesniedza, tomēr uzsvēra, ka Pakistānas pilsoņi Latvijā tiek sevišķi uzraudzīti.

"VDD atbilstoši savai kompetencei līdzdarbojas ārvalstnieku ieceļošanas kontrolē, pārbaudot ārzemniekus no valstīm, kur darbojas teroristiski grupējumi vai pastāv citi ar terorismu saistīti riski. Šādu pārbaužu mērķis ir novērst radikāli noskaņotu personu ieceļošanu mūsu valstī. Vēlamies uzsvērt, ka gadījumi, kad vīzu vai uzturēšanās atļauju nelikumīgā ceļā iegūst nepārbaudītas personas, rada riskus valsts un iedzīvotāju drošībai."

Iepriekš, piemēram, Liepājas Universitāte, pirms gada iesaistīja VDD kāda pakistāniešu studenta pārbaudē uz aizdomu pamata deportēja no Latvijas.

"Mēs aicinājām drošības dienestus paskatīties, kas ar šo puisi notiek. Mums bija signāli, ka viņš fotografē mūsu dzelzceļa staciju Liepājā. Tas varēja būt pilsētas drošības apdraudējums. Drošības policija iesaistījās, un viņš tika aizsūtīts atpakaļ," raidījumam sacīja Liepājas Universitātes rektore Dace Markus. "Pagājušajā gadā mēs pārtraucām lielu uzņemšanu no Pakistānas. No Pakistānas mums šobrīd ir ārkārtīgi stingra atlase."

Daļa pakistāniešu un indiešu izmanto augstāko izglītību kā aizsegu, lai nokļūtu Eiropas Savienībā. Uzņemšanai kādā no Latvijas augstskolām viņi vilto dokumentus un veic dažādas blēdības.

Aizdomās par trešo valstu pilsoņu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijā Valsts robežsardze pērn uzsāka 14 kriminālprocesus. Divi nodoti prokuratūrai un gaida iztiesāšanu.

Aktuālākās ziņas