Mājdzīvniekam krīt apmatojums - kad ir pamats satraukumam?

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Unsplash

Lai arī vairums mīluļu saimnieku ir pieraduši pie tā, ka kaķi un suņi ik pa laikam atbrīvojas no sava apmatojuma, var būt reizes, kad izkritušo matu daudzums liek uztraukties par mājdzīvnieka veselību. Par to, kad par izkritušajiem matiem būtu jāuztraucas, stāsta "PetCity" veterinārās klīnikas veterinārārste Liene Aveniņa.

Eksperte min, ka matu izkrišanai viena konkrēta iemesla nav - vienā gadījumā apmatojuma izkrišanai ir patoloģisks cēlonis, bet citkārt nekāda patoloģiska pamata var nebūt. Ja tas ir saistīts ar slimību, iemesli varētu būt ektoparazīti, alerģiskas dabas problēmas, sāpes, stress, sēnīšu infekcijas. Kā atšķirt, vai tā ir vai nav slimība?

"Ļoti daudziem dzīvniekiem atkarībā no šķirnes apmatojums mazākā vai lielākā mērā krīt ārā ik dienas. Jāsāk uztraukties, ja dzīvniekam parādās neapmatoti laukumi uz ādas - tā noteikti ir patoloģija. Ja viss apmatojums ir spožs un blīvs, bet uz dīvāna ir ļoti daudz matu, tas tomēr neliecina par īpašām problēmām," stāsta veterinārārste.

Aveniņa min, ka gadījumos, kad pie matu izkrišanas vainīga slimība, par to sākumā mēdz liecināt nieze, dažu kaišu gadījumā apmatojums var būt arī saķepis un blaugznains. Citos gadījumos apmatojums vienkārši uzreiz sāk izkrist, veidojot kailus laukumus.

Dzīvnieki satraukumā mēdz sevi laizīt - apmatojuma zudumam raksturīgākās vietas ir tās, kur mājdzīvnieks pieskaras ar mēli, parasti aiz sāpēm. Pie hroniskām sāpēm var būt vainīgas, piemēram, urīnceļu vai locītavu slimības," atklāj eksperte.

Aveniņa uzsver, ka gadalaiku maiņa īsti neietekmē kažoka izkrišanu, par kuru būtu jāuztraucas.

"Suņiem mainās apmatojums siltajam periodam un aukstajam periodam, savukārt kaķiem īsti ne. Suņiem tas ir atkarīgs no apmatojuma veida - ziemeļu suņiem apmatojums aug krietni ilgāku laiku un, likumsakarīgi, ir nepieciešams ilgāks laika sprīdis, lai šis apmatojums ataugtu. Piemēram, labradoriem vai putnu suņiem apmatojums ataug ļoti ātri. Ir suņi, kuru apmatojums ir pagalam cimperlīgs - ja klīnikā noskūsim špicam kāju, ņemot asinis analīzēm, apmatojums var arī neataugt. Viņiem ir citāda matu struktūra un veids, kā mati aug, savukārt Jorkšīras terjeram mati ataug krietn ātrāk," stāsta veterinārārste.

Eksperte uzsver, ka arī gados vecākiem mājdzīvniekiem ir jāsaglabā savs apmatojums, un, ja mājas mīlulis seniora gados sāk strauji zaudēt matus, ir vērts tam pievērst uzmanību.

"Apmatojums ir saistīts ar iekšējo orgānu darbību - to, kā tiek pārstrādātas dažādas vielas un kāda ir nieru darbība; tas viss ir saistīts. Kad organisms sāk novecot, tam ir nepieciešamas papildvielas, kuras var uzņemt ar īpašu barību. Tikai šādā veidā var uzturēt spožo apmatojumu. Ja apmatojuma izkrišana ir slimības vai stresa izraisīta, kas arī tiek uzskatīta par pataloģiju, jāvēršas pie veterinārārsta," stāsta Liene Aveniņa.

Veterinārārsts parakstīs gan diētu, gan medikamentus, ja tie būs nepieciešami. Dzīvnieku klīnikā primāri meklē matu zuduma cēloni - tiek taisītas pilnas asins analīzes, iegūta informācija par atblusošanu, apstrādāšanu pret ektoparazītiem un ikdienas barību. Tad dzīvnieks tiek izmeklēts, pastiprinātu uzmanību pievēršot apmatojumam un ādai.

Uz augšu