Sv 29.11.2020.

Misānes lieta ⟩ Deputāti uzdod atbildīgajām iestādēm veikt darba koordinēšanu situācijas risināšanai

Kristīne Misāne ar meitu

FOTO: No personīgā arhīva

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija un Saeimas Juridiskā komisija trešdien, 22. janvārī, kopsēdē atbildīgajām iestādēm uzdeva veikt darbu koordinēšanu Kristīnes Misānes lietas risināšanai, komisijas sēdes noslēgumā norādīja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV).

Plānots, ka šī jautājuma risināšanā turpinās sadarboties Tieslietu ministrija, Ārlietu ministrija, Ģenerālprokuratūra, Valsts prezidenta kanceleja, Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību organizācijās Kristīne Līce un, iespējams, citas iesaistītās iestādes.

Tostarp paredzēts, ka tās sniegs atbalstu arī Misānes ģimenes pārstāvjiem, kuri iesaistījušies šīs lietas risināšanā. Daļa no šīm iestādēm pie šī jautājuma koordinēšanas strādāja jau pērn. 

Valsts prezidentam Egilam Levitam šodien paredzēta tikšanās ar Dienvidāfrikas Republikas (DĀR) pārstāvjiem, lai izskaidrotu Latvijas nostāju saistībā ar Misānes lietu, komisiju kopsēdē pavēstīja Levita padomniece Irēna Kucina.

Prezidents patlaban atrodas Davosā, kur piedalās Pasaules ekonomikas forumā.

Vienlaikus Ārlietu ministrijas (ĀM) parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (V) informēja, ka ceturtdien, 23. janvārī, Dānijas parlamenta spīkers pieņems Latvijas vēstnieci un šajā sarunā diplomāte vērsīs uzmanību uz Saeimas pieņemto lēmumu lūgt Dāniju neizdot Misāni DĀR, kur viņa apsūdzēta par bērna nolaupīšanu.

Pēc Juridiskās komisijas priekšsēdētājas Jutas Strīķes (JKP) vaicājuma Ģenerālprokuratūras pārstāve pieļāva, ka saistībā ar izveidojušos situāciju varētu tikt ierosināts kriminālprocess.

Nav īsti zināms, vai kriminālprocesa ierosināšana palīdzētu panākt Misānes izdošanu uz Latviju. Komisijas sēdē vairāki tās dalībnieki izteica viedokli, ka drīzāk situācija būs jārisina ar DĀR, jo ietekmēt Dānijas pieņemto lēmumu juridiski varētu nebūt iespējams. 

No dažiem deputātiem izskanēja viedoklis, ka Ģenerālprokuratūrai bija jārīkojas cilvēciski, reizē atsevišķi parlamentārieši arī pauda, ka tiesībsargājošā iestāde ir rīkojusies likumīgi. Taču, kā norādīja deputāts Aldis Gobzems, prokuratūras pārstāvji varēja lūgt politisko atbalstu, lai aizsargātu Latvijas pilsones intereses.

Saeima pagājušajā nedēļā lēmusi lūgt Dānijas atbildīgajām iestādēm neizdot Latvijas pilsoni Misāni DĀR. Savukārt Tieslietu ministrija solījusi turpināt sadarbību ar DĀR iestādēm, lai nodrošinātu Misānes atgriešanu Latvijā.

Misānes pārstāvji iepriekš norādīja, ka sieviete 2011. gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti.

Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Rūpējoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādījuši radinieki.

2018. gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu.

Pie Dānijas vēstniecības ir norisinājies pikets pret Misānes izdošanu DĀR, kur viņai draud 15 gadus ilgs cietumsods.

Aktuālākās ziņas