Džilindžera vietā nāk Kairišs. Izvēlēts jaunais Dailes teātra mākslinieciskais direktors
Papildināts

Viesturs Kairišs

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Jaunais Dailes teātra valdes loceklis Juris Žagars par teātra māksliniecisko direktoru ir izvēlējies režisoru Viesturu Kairišu, kurš ir piekritis pildīt šo amatu, šodien žurnālistiem atklāja Žagars. 

Viņš atzīmēja, ka Kairišs būs mākslinieciskais direktors, nevis vadītājs, jo Kairiša pienākumos ietilps ne tikai atbildība par māksliniecisko saturu, bet arī par finansiālo situāciju.

Žagars arī norādīja, ka kopā ar Kairišu jau sācis strādāt pie nākotnes repertuāra. 

Jaunais valdes loceklis arī norādīja, ka nākotnē Dailes teātrī centīsies atrast līdzsvaru starp izklaidi un mākslu, skaidrojot, ka viņam ir cerība, ka Kairiša mākslinieciskā programma nodrošinās lielāku rezonansi ar sabiedrībā notiekošo. "Tā publika, kuru šeit ievilkām ar Dž. Dž. Džilindžeru, to nevajag zaudēt, bet vajag pamazām likt iemīlēt arī citus žanrus, ne tikai izklaidi. Centīsimies viņus pieradināt un mana pieredze rāda, ka cilvēkus var radināt arī pie citas emocionālās pieredzes," sacīja Žagars.

Viņš arī atzīmēja, ka patlaban teātra repertuārā ir trīs izrādes, kurās viņam ir galvenā loma. Žagars norādīja, ka visas trīs izrādes ir teātrim peļņu nesošas, tādēļ viņš turpinās tajās spēlēt līdz brīdim, kad tās tiks noņemtas no repertuāra. Vienlaicīgi viņš skaidroja, ka jaunas lomas neuzņemsies.

Tāpat viņš norādīja, ka savu amatu kā Cēsu koncertzāles direktors viņš jau trīs gadus ir veicis, strādājot uz pusslodzi, bet šogad viņš līdz pavasarim palīdzēs koncertzālei sagatavoties jaunajai sezonai, bet pēc tam viņš no šī amata aizies. Taču Žagars norādīja, ka savu deputāta mandātu Cēsu novada domē viņš neplāno nolikt, lai nepieviltu vēlētāju uzticību. 

Komentējot savu iecelšanu teātra direktora amatā, Žagars skaidroja, ka tā ir liela atbildība, taču piebilda, ka darbu atvieglos tas, ka viņš Dailes teātrī jau ir strādājis 25 gadus. 

Jau vēstīts, ka konkursā uz Dailes teātra valdes locekļa amatu 13 pretendentu konkurencē uzvarējis Žagars.

Kā aģentūru LETA informēja Kultūras ministrija (KM), jaunā Dailes teātra valdes locekļa uzdevums būs "nodrošināt teātra māksliniecisko izaugsmi, vienlaikus saglabājot teātra mākslas daudzveidību un pieejamību plašam skatītāju lokam, kā arī teātra finansiālo stabilitāti".

Konkursa komisijas priekšsēdētāja, KM valsts sekretāre Dace Vilsone skaidroja, ka Žagars komisijas locekļu vērtējumā visaugstāko punktu skaitu ieguva, iepazīstinot "ar plašu un daudzpusīgu, ilggadējā darbā (tai skaitā kapitālsabiedrības locekļa amatā) iegūto pieredzi kultūras jomā - jo īpaši teātra nozarē - apvienojumā ar profesionālajām un personīgajām rakstura īpašībām".

"Žagaram ir teicamas stratēģiskās plānošanas, darba vadības un organizācijas prasmes, spēja izvērtēt potenciālos riskus un pieņemt lēmumus, bet galvenais - īpaši izteikta orientācija uz rezultātu sasniegšanu. Žagara piedāvātā attīstības vīzija par Dailes teātri kā stabilu, augsti profesionālu, finansiāli veiksmīgu kultūras institūciju ar labu reputāciju gan skatītāju, gan kritiķu vidū, tās īstenošanai izstrādātā mākslinieciskās un saimnieciskās darbības vadības struktūra un saturiskais piepildījums, jo īpaši teātra simtgades sezonai, komisiju pārliecināja," komisijas lēmumu skaidroja Vilsone.

Savukārt kultūras ministrs Nauris Puntulis (VL-TB/LNNK) uzsvēris, ka Dailes teātris esot pārmaiņu priekšā, līdz ar to no jaunā vadītāja tiekot sagaidīti daudzi sasniedzamie mērķi - "gan KM izvirzītos, gan paša uzstādītos, kā arī maksimālu atdevi Dailes teātrim un vēlmi, spēju komunicēt ar kolektīvu un sabiedrību, stāstot un skaidrojot savus plānus un lēmumus".

Kā informē KM, Žagars valsts kapitālsabiedrības vadībai nepieciešamās prasmes un pieredzi ieguvis, pildot Vidzemes koncertzāles direktora, Cēsu Mākslas festivāla direktora, arī Cēsu domes deputāta amata pienākumus. Cēsu domē Žagars bijis ievēlēts no dažādu partiju sarakstiem, bet pēdējā reizē pārstāvēja "Vienotību". Žagars ir Dailes teātra aktieris jau 25 gadus, ir slēpošanas bāzes "Žagarkalns" īpašnieks, bet iepriekš bijis SIA "Auto Bergs" direktors, zemnieku saimniecības "Kalna Žagari" īpašnieks un Jaunatnes teātra aktieris.

Žagars absolvējis Latvijas Valsts Konservatorijas aktiermākslas nodaļu, iegūto izglītību papildinājis arī studijās Berlīnes Gētes institūtā un Londonā, apgūstot intensīvos angļu valodas kursus ar kultūras ievirzi.

Dailes teātra valdes loceklim ir noteikta 3 801 eiro mēnešalga pirms nodokļu nomaksas.

Amata pienākumu pildīšanu Žagars no līdzšinējā teātra direktora Andra Vītola pārņems 2.martā.

Kā vēstīts, oktobrī Dailes teātra direktors Andris Vītols pieņēma lēmumu pēc desmit gadu ilga darba atstāt amatu. Viņa lēmums sekoja pāris nedēļas pēc tam, kad aktieru īstenotā "apvērsumā" amatu pameta teātra mākslinieciskais vadītājs Dž.Dž. Džilindžers.

Aktuālākās ziņas