Koronavīrusa slimnieku skaits patiesībā varētu būt daudzreiz lielāks

Ķīnas ārsti un koronavīrusa inficētais pacients

FOTO: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

Uhaņā ar jauno koronavīrusu, visticamāk, inficējušies 44 000 cilvēku, nevis aptuveni 3000, kā apstiprinājušas Ķīnas varasiestādes, pirmdien paziņojis Honkongas Universitātes Li Kašina medicīnas fakultātes vadītājs Gabriels Leungs.

Preses konferencē eksperts sacīja, ka saskaņā ar viņa komandas veiktajiem aprēķiniem ar vīrusu varētu būt inficējušies 44 000 cilvēku, no kuriem 25 000, visticamāk, jau izrāda simptomus, bet pārējiem vīruss vēl atrodas inkubācijas periodā.

Saskaņā ar Ķīnas varasiestāžu sniegto informāciju, no vīrusa miruši 80 cilvēki un apstiprināti 2744 inficēšanās gadījumi.

Kopš svētdienas mirušo cilvēku skaits pieaudzis par 24.

Leungs, kurš konsultē Honkongas valdību par nepieciešamajiem pasākumiem cīņā pret vīrusa izplatību, prognozē, ka inficēto skaits divkāršosies ik pēc sešām dienām, ja varasiestādes neīstenos efektīvus preventīvus pasākumus.

Saskaņā ar viņa komandas veikto pētījumu, vīrusa uzliesmojums skars lielās pilsētas, piemēram, Pekinu un Šanhaju aprīlī vai maijā, bet norimsies jūnijā vai jūlijā.

Lai gan nav skaidrs, kā tieši vīruss izplatās, tas atgādina MERS koronavīrusu, kas nozīmē, ka cilvēki var inficēt viens otru arī vīrusa inkubācijas periodā vai laikā, kad tikko parādījušies pirmie simptomi.

Salīdzinājumā SARS vīruss, kas 2002. un 2003. gadā prasīja 349 cilvēku dzīvības kontinentālajā Ķīnā un vēl 299 - Honkongā, pārsvarā izplatījās no inficētajiem cilvēkiem, kam jau bija nopietni simptomi.

Leungs norāda, ka vīruss, visticamāk, izplatās pa gaisu, tādēļ, lai ierobežotu tā izplatību, svarīgi, lai cilvēki izvairītos no uzturēšanās lielos ļaužu pūļos un nēsātu sejas maskas.

Honkongā ir apstiprināti astoņi inficēšanās gadījumi ar jauno koronavīrusu, kura izcelsme, ļoti iespējams, ir jūras velšu un dzīvnieku tirgus Ķīnas Hubei provinces galvaspilsētā Uhaņā.

Honkongas līdere Kerija Lama paziņojusi, ka Ķīnas Hubei provinces iedzīvotāji un pilsoņi, kas nedzīvo Honkongā, kuri ir apmeklējuši  Hubei provinci pēc 12. janvāra no šodienas netiks ielaisti Honkongā.

Opozīcijas politiķi, kas nevēlas lielāku Honkongas integrāciju Ķīnā, pieprasījuši, lai cīņā pret vīrusa izplatību tiek slēgtas Honkongas robežas ar pārējo Ķīnu.

Savukārt Starptautiskajā lidostā "Rīga" pagaidām nav ieviesti ceļošanas ierobežojumi vai papildu pārbaudes pasažieriem saistībā ar jaunā koronavīrusa izraisīto slimības uzliesmojumu Ķīnā, taču operatīvie rīcības plāni šādiem gadījumiem ir izstrādāti, aģentūrai LETA atzina lidostas pārstāve Laura Karnīte.

Viņa skaidroja, ka šobrīd lidostā "Rīga" nav ieviesti ceļošanas ierobežojumi vai papildus pārbaudes pasažieriem,  vadoties no atbildīgo institūciju - Pasaules Veselības organizācijas un Slimību kontroles un profilakses centra - norādījumiem.

Taču, ja attiecīgi norādījumi tiks saņemti, lidosta ir gatava nekavējoties rīkoties, uzsvēra Karnīte, norādot, ka lidostai ir izstrādāti operatīvie rīcības plāni šādiem gadījumiem. 

Vienlaikus lidostas pārstāve aicināja ceļotājus iepazīties ar Slimību kontroles un profilakses centra ieteikumiem, kā pasargāties no saslimšanas.

Lidosta pirmdien saņēmusi arī Starptautiskās lidostu padomes ("Airport Council international") rekomendācijas biedriem, starp kuriem ir arī lidosta "Rīga". Padome ieteikusi tās biedriem vadīties no vietējo veselības aizsardzības organizāciju norādījumiem.

Cenšoties ierobežot vīrusa izplatību, Ķīna sestdien noteica stingrākus ierobežojumus ceļošanai. 

Savukārt Slimību kontroles un profilakses centrs izstrādājis pagaidu ieteikumus ārstniecības iestādēm, kā arī iestādes nekavējoties ziņot par katru smagas akūtas respiratoriskas saslimšanas gadījumu personai, kura 14 dienu laikā pirms saslimšanas apmeklēja Ķīnas pilsētu Uhaņu vai bija kontaktā ar slimnieku, kurš ir saslimis pēc ceļojuma uz Uhaņu.

Vispārīgie ieteikumi infekcijas izplatības novēršanai ir regulāra roku mazgāšana, mutes un deguna aizklāšana klepojot un šķaudot, gaļas un olu rūpīga gatavošana un izvairīšanās no cieša kontakta ar personām, kurām ir elpceļu slimības simptomi.

Uz augšu