Garīgās veselības krīze, kas noveda pie darba un dēla zaudēšanas (1)

Foto: Pixabay
Apollo.lv
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp

"Viņi izturas pret viņu kā pret pedofilu. Viņi izturas pret viņu kā pret vissliktāko pāridarītāju. Tas ir tas, kā viņi viņu redz," raidsabiedrībai BBC pāris nāk klajā par vīra garīgās veselības krīzi un to, kā, mēģinot saņemt palīdzību, viņš zaudēja darbu un savu jaunāko dēlu.

2019. gadā Metjū (vārds mainīts) sāka cīnīties ar tā dēvētajām "uzmācīgajām domām" - nevēlamām domām, kas kāda cilvēka galvā parādās bez brīdinājuma.

Tajā laikā viņš bija piedzīvojis sarežģītu šķiršanos ar dēla mammu. Viens no viņa tuviem draugiem bija smagi slims.

Piemēram, kad Metjū nodevās mīlas priekiem ar savu jauno sievu, viņam prātā bijusi nevis viņa, bet gan nejauši cilvēki vai ģimenes locekļi, tai skaitā, viņa dēls. Sākumā viņš nevarēja saprast, kāpēc tas tā notiek.

"Man uznira prātā domas par manu māti, tēvu vai māsu, un tas bija ļoti satraucoši," viņš stāsta, piebilstot, ka šīs domas ātri kļuva "milzīgas".

Drīz Metjū sāka parādīties arī citas nevēlamas domas. Viņš apmeklēja kursu, kura mērķis bija palielināt pašapziņu, un viņam tika dots klasisks publiskās uzstāšanās padoms, ka auditorija jāiedomājas kaila.

Metjū, kurš ir stingri audzināts, nejutās ērti to darot un uzskatīja, ka tas ir nepareizi.

Bet pēc pirmās mēģinājuma reizes arī citreiz viņa galvā sāka parādīties kailu cilvēku attēli. Viņš sāka pārdomāt un uztraukties, kāpēc viņš to redz.

"Jo vairāk es centos no tām [domām] tikt vaļā, jo uzmācošākas tās kļuva," viņš atceras.

Uzmācīgas domas nav retums ("Kas notiktu, ja es pakļūtu tūlīt zem vilciena?" vai "Kas būtu, ja es kādu sadurtu ar virtuves nazi?"), bet, ja tie ir obsesīvi kompulsīvi traucējumi (OKT), šīs "muļķības" izmest no galvas nemaz nav tik vienkārši.

Cilvēki ar OKT var uztraukties, ka viņu domām ir kāda nozīme un mērķtiecīgi rīkoties, lai tās "aizgaiņātu".

OKT slimniekam nav riska rīkoties pēc viņu uzmācīgajām domām. Faktiski šīs nevēlamās domas bieži koncentrējas uz lietām, kas viņiem ir ļoti svarīgas, un tāpēc tās ir neticami satraucošas.

"Tabu seksuālās domas ir izplatīts OKT simptoms," skaidro Brūss Klarks, pieaugušo un bērnu psihiatrs.

"OKT neizvēlas patīkamas domas," viņš piebilst. "Man ļoti patīk suņi - ja man būtu OKT, slimība man galvā neievietotu jaukus suņu attēlus, bet gan ļoti tumšus un nepatīkamus attēlus. Un tāpēc seksuālas un vardarbīgas tēmas, manuprāt, bieži skar OKT slimniekus, jo tie ir tabu temati, kas izraisa satraukumu."

Jo vairāk Metjū centās cīnīties ar uzmācīgajām domām, jo ​​satrauktāks viņš kļuva.

Viņš nevarēja gulēt, vīrietis pastāvīgi izjuta bailes, ka nesaprot, kas ar viņu notiek. Viņš piezvanīja garīgās veselības krīzes tālrunim, lai saņemtu palīdzību.

Pēc atkārtotas zvanīšanas uz krīzes tālruni viņš tika nosūtīts pie psihiatra.

Kad Metjū devās pie ārsta, viņa jautājumi bijuši mazāk vērsti uz viņa domu cēloņiem un vairāk uz to, lai uzzinātu, vai viņš rada risku apkārtējiem.

Viņa bezmiegs turpinājās un Metjū sāka justies arvien sliktāk.

Viņam atkal bija jāzvana uz krīzes tālruni. Tad viņam ieteica iegādāties bezrecepšu zāles miegam. Metjū sieva Paula (vārds mainīts) devās pēc izrakstītajām zālēm. Viņa atgriezās pēc 15 minūtēm un atklāja, ka vīrs ir nodarījis sev pāri.

Viņu mājā ieradās glābēji un četri policisti. Lai arī Metjū bija ļoti noraizējies, viņš izskatījās ārēji mierīgs un pastāstīja policijai un feldšerim par savas garīgās veselības krīzi.

Viņš arī paskaidroja, ka viņu satracināja atmiņas par to, ka viņa istabā, kad viņš skatījās pornogrāfiju, pamanīja dēla fotoattēlu, radot viņam nekontrolējamu vainas apziņu par to, ka šajos apstākļos viņš nejauši bija pamanījis zēna attēlu.

Policijas darbinieki mierināja Metjū, ka viņš nav izdarījis neko sliktu, bet Paulai šķita, ka viņš pats mēģina sevi norādīt kā vainīgo.

Kad Metjū vēlāk atstāstīja piedzīvoto garīgās veselības aprūpes centra māsai, viņam tika pateikts, ka viņš tiks nosūtīts uz sociālo dienestu. Rezultātā pēc divām dienām viņam lika nekavējoties atgriezt bērnu bijušajai sievai.

"Viņam dēls ir visdārgākais cilvēks pasaulē, tas tiešām mani satrauc," norāda Paula, kurai runājot pa vaigiem šķīst asaras.

Metjū darbs ir saistīts ar darbu ar bērniem. Tajā pašā nedēļā viņš no sava darba devēja saņēma vēstuli, kurā teikts, ka viņš tiek atstādināts no amata līdz izmeklēšanai, kuru sāka sociālais dienests.

Pēc mēneša Metjū tika informēts, ka viņam vairs nebūs atļauts sazināties ar savu dēlu, un, ja viņš gribēs cīnīties pret šo lēmumu, viņam būs jāvēršas tiesā.

Paula paskaidro, ka varasiestādes viņiem teica, ka Metjū ārstiem būs jāizlemj, vai viņš ir pilntiesīgs sabiedrības loceklis. "Cilvēki ar OKT nav pakļauti riskam," viņa piebilst.

Nekad nav reģistrēts neviens cilvēks ar OKT, kurš savas uzmācīgās domas pārvērtis rīcībā, raidsabiedrībai BBC norādījis psihiatrs, profesora Deivids Veils, kurš tiek uzskatīts par Lielbritānijas vadošo OKT speciālistu.

"Uzmācīgas domas vai uzplaiksnījumi ir pilnīgi normāli," viņš norāda. "OKT problēma, galvenokārt, ir tā, ka pacientus nomāc milzīgs kauns un satraukums.

Persona uzskata, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā."

Tam piekrīt vēl viens psihiatrs - Deivids Kristmass. "OKT gadījumā pat vispieredzējušākie ārsti saka, ka nav riska, jo cilvēki ar OKT vienkārši nerīkojas pēc šīm domām," viņš norāda.

"Tātad kādam, kam ir domas par kaitējumu citiem cilvēkiem, vai, piemēram, par pedofiliju, kas ir diezgan izplatīta apsēstība - viņi vienkārši nerada risku citiem cilvēkiem, jo dzīvē nekad tā nerīkotos."

Ja OKT slimnieki nerada risku apkārtējiem, tad kāpēc bieži viņi tiek nosūtīti uz sociālajiem dienestiem?

Profesors Veils norāda, ka, tad, kad nosūtījumi tiek veikti cilvēkiem ar OKT, visbiežāk garīgās veselības profesionāļiem vienkārši trūkst zināšanu par psihisko veselību.

"Bieži vien cilvēki vienkārši atsaucas uz "drošības apsvērumiem", jo viņi to īsti nesaprot - tātad tas ir aizsardzības mehānisms," viņš saka. "Viņi paši ir jānosūta pie OKT speciālistiem, kuri to saprot un var sniegt pārliecību citiem speciālistiem."

Kad likmes var būt tik augstas, ka kāds rūpējas par pacientu, kurš apraksta tabu seksuālās domas, kā ārsts var izlemt, vai cilvēka domas ir daļa no garīgas slimības vai bīstamības pazīmes?

Psiholoģiskajam novērtējumam būtu jāļauj viegli nošķirt uzmācīgas domas no personas, kurai "ir aizdomas par vēlmi kādam tiešām nodarīt kaitējumu", pauž psihologs Kristmass.

Viņš ierosina, ka daudzus nevajadzīgus aizsargāšanās nosūtījumus varētu novērst, ja ģimenes ārstiem būtu gatava pieeja atbilstošiem speciālistam.

ASV Nacionālā veselības un aprūpes izcilības institūta vadlīnijās teikts: ja mediķi nav pārliecināti par to, vai kāds apraksta seksuālas vai vardarbīgas uzmācīgās domas, viņiem "jākonsultējas ar garīgās veselības speciālistiem ar īpašām zināšanām OKT novērtēšanā un pārvaldībā", piebilstot ka šāda veida domas "bieži tiek nepareizi interpretētas kā tādas, kas norāda uz risku".

Vairāk nekā sešus mēnešus pēc Metjū izmeklēšanas sākšanas viņš joprojām nav varējis atgriezties darbā. Vīrietim nācies meklēt citu nodarbošanos. 

Viņš atklāj, ka cits psihiatrs sagatavojis ziņojumu, norādot, ka Metjū ir "zema riska" pacients, bet nav vēlējies vairāk iesaistīties apelācijas sūdzībā, ko viņš iesniedza Metjū darba devējam.

Pēc tam Metjū ir redzējis OKT speciālistu, kurš labprāt viņu aizstāv un ir paziņojis, ka viņš "neapdraud" citus cilvēkus, taču apelācijas izskatīšana izrādās ilgs un sarežģīts process. Viņam nav saticis savu dēlu vairāk nekā sešus mēnešus. Pašlaik viņš ir gaidīšanas sarakstā turpmākai ārstēšanai.

Metjū stāsts nav unikāls, vēsta BBC.

Parlamentārais un veselības dienesta ombuds 2016. gadā izskatīja garīgās veselības labdarības organizācijas "OCD-UK" sūdzību par līdzīgu gadījumu.

Pacients bija saņēmis OKT ārstēšanu caur sociālo dienestu pēc uzmācīgām seksuālām domām par bērniem un svešiniekiem. Ieraksti parādīja, ka pacients ir paskaidrojis, ka domas bija nevēlamas un satraucošas, un ka viņam nebija nodoma rīkoties pēc tām. Rezultātā pacients (kurš strādāja ar bērniem) tika atstādināts no darba.

Ombuds secināja, ka šī pacienta ārstēšanā ir bijušas nepilnības, un ieteica sagatavot rīcības plānu, lai samazinātu tā atkārtošanās iespējamību.

Vēl viens gadījums

Lai arī arī seksuāli uzmācīgas domas traucēja Džeka ikdienas dzīvi, 34 gadus vecais vīrietis bija nobažījies par palīdzības meklēšanu.

"Ir dienas, kurās jūs vienkārši nevarat domāt ne par ko citu, tas ir gluži kā veļas žāvētājs - viss vienkārši griežas uz riņķi," atklāj Džeks.

"Nav iespējams dzīvot normālu dzīvi, normāli mijiedarboties ar cilvēkiem vai koncentrēties uz darbu."

Viņš arī cīnījās ar depresiju un 2019. gadā ģimenes ārsta vizītes laikā pieminēja savas uzmācīgās domas, nesniedzot konkrētas detaļas.

Pēc vēl vairākām ģimenes ārsta vizītēm viņš tika nosūtīts pie psihiatra. Pie garīgās veselības speciālista Džeks bija vairāk gatavs runāt par viņa nevēlamo tabu domu ietekmi uz viņu. Bet, kad viņš ieradās uz tikšanos, viņa psihiatra un psihiatriskās medmāsas pieeja viņam nebija tāda, kā viņš bija gaidījis.

"Es sapratu, ka mani izjautā mazāk par mani un manu labsajūtu, un vairāk cenšas izmakšķerēt detaļas," viņš atceras, piebilstot, ka iepriekš jutās pozitīvi, redzot kādu, kurš pārzina OKT. "Es pēc tam jutos šausmīgi. Tiešām šausmīgi. Jums nevajadzētu justies sliktāk pēc psihiatra apmeklējuma."

Džeks pēc tikšanās bija tik satraukts, ka viņa sieva piezvanīja praksei iesniegt sūdzību. Sarunas laikā viņai teica, ka klātesošā psihiatriskā medicīnas māsa ir veikusi nosūtījumu uz sociālajiem dienestiem.

Džeks uzskata, ka tas notika tāpēc, ka viņš neatklāja visu nevēlamo domu specifiku. "Visi citi medicīnas un garīgās veselības speciālisti, ar kuriem esmu runājis, ir piekrituši, ka viņiem nav jāzina visas īpašās un izsmējīgās detaļas," viņš saka.

Pēc profesora Veila pieredzes, kad par personu, kurai ir OKT, tiek veikts drošības ieteikums, tas viņu stāvokli padara "daudz sliktāku"". "Tas palielina viņu šaubas," viņš saka, paskaidrojot, ka kādam varētu likties: "Varbūt tiešām ir kāda problēma, varbūt es esmu pedofils."

"Pēc tam, kad esam pamazām nodibinājuši uzticēšanos profesionāļiem, tā ir tikusi pilnībā iznīcināta vienā tikšanās reizē," saka Džeks. "Šāda situācija būs šķērslis cilvēkiem, kuriem nepieciešama palīdzība."

Garīgās veselības labdarības organizācijas "OCD Action" pārstāvis atklāja, ka organizācija redz arvien vairāk cilvēku, kurus nepareizi interpretē kā potenciālu risku pēc tam, kad viņi ir atklājuši, ka viņiem ir uzmācīgas domas.

Labdarības organizācijā teikts, ka šādi gadījumi "var izraisīt milzīgu satraukumu indivīdiem ar OKT un bieži var novest pie darba zaudēšanas, ģimeņu un attiecību izjukšanas, dažos gadījumos arī līdz pašnāvībai."

Vēlāk Džeks devies pie speciālista uz privātpraksi. "Pašlaik es jūtos diezgan labi attiecībā uz lietām. Tas tiešām ir tikai tāpēc, ka es vienkārši atteicos no garīgās veselības dienesta un devos uz privāto praksi," viņš stāsta.

Komentāri (1)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu