Nemiro: "Latvenergo" padomes konkursā nenotika politiska iejaukšanās

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro

FOTO: Zane Bitere/LETA

AS "Latvenergo" padomes locekļu amata konkursā nenotika politiska iejaukšanās, aģentūrai LETA uzsvēra ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV). 

Ekonomikas ministrs šonedēļ lēma no amata atstādināt Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāru Ēriku Eglīti, savukārt Eglītis paziņoja, ka atstādināšana saistīta ar viņa nevēlēšanos "Latvenergo" padomē iecelt ministra padomnieku Pāvelu Rebenoku, un iesniedza atlūgumu.

Šodien tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP), vērtējot ekonomikas ministra lēmumu no amata atstādināt EM valsts sekretāru, pauda aicinājumu premjeram Krišjānim Kariņam (JV) prasīt Nemiro demisiju. Savukārt Kariņa birojā aģentūrai LETA pauda, ka politiski pietuvinātu personu virzīšana "Latvenergo" padomē nav pieļaujama.

Nemiro uzsvēra, ka "Latvenergo" padomes locekļu amata konkursā varēja pieteikties ikviens, turklāt to vadīja EM valsts sekretārs, kuram būs arī jāpieņem gala lēmums par jauno "Latvenergo" padomi. "Es politiski šajā procesā neiejaucos. Man ir vienalga - ["Latvenergo" padomē tiks iecelts] Rebenoks vai nē," uzsvēra ekonomikas ministrs, piebilstot, ka jebkurš lēmums attiecībā uz energokompānijas padomi tiks saskaņots ar Ministru prezidentu.

Pēc Nemiro sniegtās informācijas, "Latvenergo" padomes locekļu amatu konkurss ir noslēdzies, bet drošības iestādes vēl izvērtē tās personas, kuras tiek virzītas darbam "Latvenergo" padomē.

Lēmumu par jaunās "Latvenergo" padomes iecelšanu var pieņemt EM valsts sekretārs. Uz Eglīša atstādināšanas laiku EM valsts sekretāra pienākumus pilda EM Juridiskā departamenta direktors Kaspars Lore. Vaicāts, vai lēmumu par energokompānijas padomi pieņems Lore, ekonomikas ministrs atzina, ka viņš vēl nezina - lēmumu pieņems EM valsts sekretārs vai EM valsts sekretāra pienākumu izpildītājs.

LETA jau vēstīja, ka Nemiro šonedēļ no amata atstādināja Eglīti uz disciplinārlietas pārbaudes laiku par iespējamiem pārkāpumiem obligātā iepirkuma komponentes (OIK) uzraudzībā. Eglītis šādu lēmumu saista ar viņa nevēlēšanos "Latvenergo" padomē iecelt Rebenoku. Vienlaikus Eglītis šonedēļ iesniedza ministram atlūgumu, plānojot pārtraukt darba attiecības ar ministriju šā gada 15.maijā, kā arī nosūtīja vēstuli politiskās partijas "KPV LV" Ētikas komisijai un Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai ar lūgumu izvērtēt Nemiro lēmumus, ieceļot amatos sev pietuvinātas personas.

Eglītis vēstulē lūdz "KPV LV" Ētikas komisijai un Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai izvērtēt Nemiro rīcību, "ministram radot iespējamu apdraudējumu un mēģinot apzināti destabilizēt vienu no vērtīgākajiem Latvijas valsts uzņēmumiem "Latvenergo"". Eglītis arī aicina izvērtēt ekonomikas ministra rīcības atbilstību partijas statūtiem un vispārpieņemtām vērtībām, "bez konkursa virzot ministrijas augstos amatos sev pietuvinātus cilvēkus ar nepietiekamu kvalifikāciju un apšaubāmu profesionālo potenciālu".

Tāpat Eglītis aicina izvērtēt Nemiro rīcības atbilstību atklātas, caurskatāmas un sabiedrībai saprotamas politikas pamatnostādnēm, bez konkursa izvēloties kandidātus ministrijas pārraudzībā esošo iestāžu vadībā.

Nemiro aģentūrai LETA uzsvēra, viņš ir ekonomikas ministrs, nevis deputāts, tāpēc Eglīša vēršanās pret viņu Saeimas komisijā neesot tiesiska.