Sv 28.02.2021.

Lietuva iesniedz Krievijai notu par Kuršu kāpās izskaloto parafīnu

Piekraste Lietuvā. Ilustratīvs foto.

FOTO: Mindaugas Kulbis / AP

Lietuvas diplomāti pirmdien iesnieguši Krievijai notu par janvāra beigās Kuršu kāpās izskaloto piesārņojumu - tonnām sacietējuša parafīna, lūdzot sniegt informāciju, kādi uzņēmumi Kaļiņingradas apgabala teritorijā varēja nelikumīgi izmest lielu apjomu parafīna.

Kā ziņu aģentūrai BNS pastāstījusi vides ministra vietniece Justina Grigaravičiene, reizē ar šo dokumentu Maskavai iesniegta arī atbilde uz janvārī no tās saņemto notu par piesārņotu notekūdeņu noplūdināšanu Kuršu jomā no Lietuvas kartona un higiēnas papīra ražotāja "Grigeo" meitasuzņēmuma "Grigeo Klaipeda".

"Pirmajā notā vēršamies pie Krievijas, lūdzot informāciju, kādi uzņēmumi viņu teritorijā varēja nelikumīgi izmest lielu daudzumu parafīna, kurš sasniedzis mūsu krastus," viņa skaidrojusi. "Otrajā notā atbildam uz pieprasījumu par "Grigeo Klaipeda" - par to, ka Kuršu jomas piesārņošana apturēta." 

Arī Ārlietu ministrijas pārstāve Rasa Jakilaitiene apliecinājusi, ka Maskavai iesniegtas šādas notas.

Jau ziņots, ka 23.janvārī Kuršu kāpu piekrastē pirmo reizi tika pamanīta no jūras izskalota nezināma viela, domājams - sacietējis parafīns, kas noklāja pludmali. Piesārņojums stiepjas gar Lietuvas jūras krastu aptuveni 50 kilometru garumā, un lielākie parafīna gabali šķērsgriezumā sasniedza gandrīz pusmetru.

Turpmākajās dienās Kuršu nērijas nacionālā parka un Neringas kūrvietas pašvaldības darbinieki kopā ar brīvprātīgajiem savāca aptuveni 20 kubikmetrus šīs vielas.

Kā izteicās vides eksperti, domājams, ka Lietuvā parafīns atskalots no Krievijas puses, bet vides ministrs Ķēstutis Mažeika solīja vērsties pie atbildīgajām Krievijas institūcijām, kad būs noskaidrota šā piesārņojuma izcelsme.

Pēc zinātnieku teiktā, cilvēkiem parafīns nav bīstams, bet putni un ūdens organismi no tā var nopietni ciest.

Aktuālākās ziņas