Upuri domājuši, ka iegādājas "Porsche" un "Tesla". ASV notiesā divus kurzemniekus par vairāku miljonu dolāru izkrāpšanu (32)

CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
ASV aizturētie latvieši
ASV aizturētie latvieši Foto: Facebook/kurzemnieks.lv

ASV gada sākumā par liela mēroga krāpniecību notiesāti divi Latvijas pilsoņi - Mārtiņš Apškalns un Igors Pirins, kuri vadījuši noziedzīgu grupējumu, kas saviem upuriem izkrāpis miljoniem dolāru, pagājušajā nedēļā paziņojusi ASV Tieslietu ministrija.

31. janvārī tika pasludināts spriedums Mārtiņam Apškalnam, kuram piespriests deviņu gadu cietumsods, bet 10. februārī Igoram Pirinam piespriests piecarpus gadu ilgs cietumsods.

Papildus cietumsodam Apškalnam tiesa uzlikusi par pienākumu apkrāptajiem izmaksāt 4 952 172 ASV dolārus lielu kompensāciju, kā arī samaksāt 164 900 dolāru lielu sodanaudu. Savukārt Pirinam jāsedz zaudējumi 3 095 000 dolāru apmērā un jāmaksā 166 251 dolāru liela sodanauda.

Abi notiesātie iepriekš atzinuši savu vainu.

ASV mediji pērn vēstīja, ka ASV vadītā starptautiskā operācijā aizturēti desmit cilvēki, tostarp vairāki Latvijas valstspiederīgie, kuri apkrāpuši klasisko automašīnu mīļotājus, uzdodoties par automašīnu kolekcionāriem un tirgotājiem.

Aizdomās turamie Mārtiņš Apškalns, Pāvels Berncs, Jānis Berns, Raitis Grigorjevs, Sergejs Logins, Diāna Maksimoviča, Agris Petrovs, Igors Pirins, Valters Volksons un Vladislavs Zapoļskijs aizturēti operācijās ASV, Latvijā, Lietuvā un Somijā. Apškalns un Pirins aizturēti Kuldīgā, Logins - Rīgā un viņi tika izdoti ASV. Berncs aizturēts Helsinkos, Zapoļskijs un Maksimoviča - Viļņā. Berns, Grigorjevs, Petrovs un Volksons aizturēti Kvīnsā, Ņujorkā.

Apškalns un Pirins tika aizturēti 2018. gada novembrī Latvijā. Kā liecina ASV Tieslietu ministrijas informācija, aizturēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecināja, ka Apškalns turpinājis vadīt noziedzīgo grupējumu līdz pat aizturēšanas brīdim. Šī informācija ļāva aizturēt arī četrus citus grupējuma dalībniekus ASV teritorijā, kas tobrīd mēģināja pamest Savienotās Valstis caur Džona Kenedija lidostu.

Kopumā šajā lietā ASV, Latvijā, Lietuvā un Somijā tika aizturētas desmit personas.

2018. gada decembrī Apškalnu un Pirinu izdeva ASV.

Grupējuma dalībnieki labi zināmās izsoļu un tirdzniecības vietnēs uzdevās par auto dīleriem un kolekcionāriem un izlikās, ka pārdod klasiskas automašīnas, kā arī kuterus un iekārtas.

Aizdomās turamie izlikušies sākam tirgošanās sarunas, vienojušies ar pircējiem par cenām, avansa maksājumiem un transporta izmaksām un tad uzdevuši upuriem nosūtīt naudu transporta kompānijām, kuras pieņemšot naudu un nosūtīšot automašīnas. Tās patiesībā bijušas čaulas kompānijas, kas izveidotas naudas saņemšanai. Tiklīdz nauda pārskaitīta, tā nekavējoties izņemta no konta un pārsūtīta uz Austrumeiropu.

Upuri domājuši, ka iegādājas tādas automašīnas kā "Mercedes-Benz", "Porsche", "Tesla" un 60. gadu "Dodge" un "Chevrolet". Pircēji nesaņēma solītos spēkratus un arī nevarēja atgūt iemaksāto naudu.

Grupējums ar krāpšanu nodarbojies vismaz no 2016.gada janvāra.

ASV Tieslietu ministrijas vietnē publicētajā paziņojumā Ņujorkas dienvidu apgabala federālais prokurors Džefrijs Bermans atzinīgi novērtējis Federālā izmeklēšanas biroja (FIB), Muitas un robežapsardzības dienesta, kā arī Ņujorkas pilsētas policijas departamenta darbu.

Viņš arī norādījis, ka izmeklēšana veikta ciešā sadarbībā ar Latvijas policiju un prokuratūru, Lietuvas tiesībsargāšanas iestādēm un Somijas policiju.

Apškalns jau 2013.gadā Lielbritānijā tika notiesāts par naudas atmazgāšanu caur Gērnsi reģistrētiem bankas kontiem. Toreiz Gērnsi karaliskā tiesa Apškalnam piesprieda četru gadu cietumsodu par krāpšanos un naudas atmazgāšanu 210 460 sterliņu mārciņu apmērā.

ASV vadītā starptautiskajā operācijā, kurā aizturēja desmit cilvēkus, tostarp arī vairākus Latvijas valstspiederīgos, Kuldīgā arestēti divi savulaik titulēti spēkavīri - Mārtiņš Apškalns un Igors Pirins, kuri izcīnījuši ne mazums sporta godalgu un pat titulēti kā Kuldīgas novada sporta laureāti, raksta laikraksts "Kurzemnieks".

ASV Federālais izmeklēšanas birojs (FIB) pirms pāris nedēļām informēja, ka ASV, Latvijā, Lietuvā un Somijā aizturēta desmit cilvēku banda, kura apkrāpuši klasisko automašīnu mīļotājus, uzdodoties par automašīnu kolekcionāriem un tirgotājiem.

Grupējuma dalībnieki labi zināmās izsoļu un tirdzniecības vietnēs uzdevās par auto dīleriem un kolekcionāriem un izlikās, ka pārdod klasiskas automašīnas.

Viņi uzsāka tirgošanās sarunas, vienojās ar pircējiem par cenām, avansa maksājumiem un transporta izmaksām un tad uzdevuši upuriem nosūtīt naudu fiktīvām transporta kompānijām, kuru piesavinājušies. Grupējums ar krāpšanu nodarbojies no vismaz 2016. gada janvāra līdz 2018. gada decembrim. Tagad apsūdzētie izdoti ASV un stājušies Ņujorkas tiesas priekšā.

Kā raksta Kuldīgas laikraksts "Kurzemnieks", divi no bandas locekļiem - Mārtiņš Apškalns un Igors Pirins - aizturēti Kuldīgā un bijuši titulēti pauerliftinga sportisti. 2011. gadā viņi pat saņēma Kuldīgas novada Sporta laureāta titulu.

Šī gadu desmita sākumā Kurzemes laikrakstos bija publicēti daudzi raksti, kuros tika izceltas abu sportiskās veiksmes: "Stipri vīri un apņēmīga jaunatne", "Kuldīgas novada pašvaldības atbalsts sportam 2012", "Izcīnīti Olimpiskā centra "Ventspils" Līgo kausi svara stieņa spiešanā".

Abi vīri sacensībās plūca vienu godalgu pēc otras un trenēja jaunatni.

Tomēr pirms vairākiem gadiem abi no sporta aprites pazuda un, pēc visa spriežot, nostājās uz noziedzības ceļa.

Apškalns, piemēram, 2013. gadā Gērnsijas salā (Lielbritānija) tika apcientināts un uz četriem gadiem notiesāts ar brīvības atņemšanu par krāpšanos ar kredītkartēm un naudas atmazgāšanu. 2014. gadā viņu tālākai soda izciešanai izdeva Latvijai. Apškalns tika apsūdzēts 13 epizodēs, kurās kopumā izkrāpa 210 000 sterliņa mārciņu (240 000 eiro) no 2010. līdz 2012. gadam - laikā, kad plūca laurus sporta arēnās. 2011. gadā Eiropas pauerliftinga čempionātā, uzspiežot 235 kilogramus, Apškalns ieguva sudraba medaļu otrā vieta vecuma grupā svara kategorijā 110 kg. Savukārt Pirins Latvijas sporta federāciju mājaslapā joprojām minēts kā "sporta speciālists" ar attiecīgu sertifikātu.

Ņujorkas dienvidu apgabala federālais prokurors Džefrijs Bermans paziņojis, ka Ņujorkā aizturēti arī citi afēristi, kuri pēc vārdiem spriežot varētu būt Latvijas pilsoņi - Jānis Berns, Raitis Grigorjevs, Agris Petrovs un Valters Volksons, bet Rīgā - Sergejs Logins. Viļņā aizturēta Diāna Maksimoviča un Vladislavs Zapoļškis, bet Helsinkos - Pāvels Berncs.

FIB pārstāvis Viljams Svīnijs teicis:

"Ir svarīgi, lai šie apsūdzētie saprot, ka FIB spēj viņus nogādāt Amerikā, kur stāties tiesas priekšā un par noziegumiem saņemt sodu." 

Notiesāšanas gadījumā grupējuma locekļiem var tikt piespriests līdz 30 gadiem ilgs cietumsods par krāpšanu un līdz 20 gadiem ilgs cietumsods par naudas atmazgāšanu.

Komentāri (32)CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu