Latvijā joprojām turpinās tiesas procesi saistībā ar Kristīnes Misānes meitu

Kristīne Misāne

FOTO: Из личного архива

Latvijas tiesu sistēmā vēl aizvien atrodas lieta, kurā tiek lemti jautājumi par ģimenes tiesībām, kas saistīti ar Dānijā aizturētās par savas meitas nolaupīšanu Dienvidāfrikas republikā (DĀR) apsūdzētās Kristīnes Misānes meitu, aģentūrai LETA apstiprināja Misānes civilvīra Johana Groblera advokāts Latvijā Rihards Niedra. 

Vienlaikus viņš skaidroja, ka Latvijas tiesu sistēmā jau iepriekš skatīta arī lieta par bērna atgriešanu DĀR, balstoties uz Hāgas konvenciju. Šajā lietā pirmās instances tiesa lēma par labu Grobleram, taču otrās instances tiesa lēma par labu Misānei un spriedums ir stājies spēkā. 

Tāpat viņš atzīmēja, ka DĀR šobrīd ir apturēta tiesvedība par ģimenes tiesību jautājumiem. No advokāta sacītā izriet, ka lēmums par kriminālprocesa sākšanu pret Misāni ir nācis tieši no šīs tiesas. Niedra arī skaidroja, ka šajā tiesvedībā DĀR esot ticis uzklausīts arī eksperts, kurš sniedzis atzinumu, ka Misānes meitai labāk būtu dzīvot pie tēva, nosakot mātei apciemošanas tiesības.

Jau vēstīts, ka šodien taps zināms, vai Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņems Latvijas sūdzību, kurā lūgts piemērot pagaidu regulējumu, kas liegtu Dānijai izdot Misāni DĀR.

Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā Misāni, kas faktiski nozīmē, ka viņa 20. februārī tiks izdota šai valstij.

Tomēr Latvijas valdība otrdien atbalstīja par Ārlietu ministrijas ierosinājumu Misānes lietā vērsties ar sūdzību ECT. Tāpat valdība nolēma lūgt pagaidu noregulējumu par Misānes izdošanas liegumu. Plānots, ka šodien taps zināms, vai ECT pieņems Latvijas sūdzību. 

"Valdība lēma vērsties ECT Misānes lietā, sevišķi ņemot vērā, ka līdzšinējos tiesas procesos netika ņemti vērā argumenti par starptautisko organizāciju pausto par dažāda veida problēmām Dienvidāfrikas ieslodzījumu vietās, tostarp attiecībā pret vardarbību, sieviešu stāvokli utt. Šie argumenti netika ņemti vērā," pēc valdības sēdes žurnālistus informēja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ārlietu ministrs arī uzsvēra, ka valdības otrdienas lēmums un Ģenerālprokuratūras pieņemtais Eiropas apcietinājuma lēmums pret Misāni un nosūtītais aicinājums Dānijas kompetentajai iestādei viņu izdot Latvijai ir paralēli procesi.

Misānes pārstāvji iepriekš informēja, ka sieviete 2011. gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Misāne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018. gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt.

Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Misāne kopš 2018. gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo Dienvidāfrikā (DĀR) tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi.

Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmē, ka 20. februārī viņa tiks izdota DĀR. Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.

Uz augšu
Back