Misānes lieta. Ko Bordāns rakstīja vēstulē Dānijas tieslietu ministram?
Papildināts

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns atbild uz žurnālistu jautājumiem pirms Ministru kabineta sēdes.

FOTO: Sintija Zandersone/LETA

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) trešdien, 19. februārī, nosūtījis vēstuli Dānijas tieslietu ministram Nikam Hekkerpuam un ģenerālprokuroram Janam Reckendorfam, uzsverot nepieciešamību izdot aizturēto Kristīni Misāni Latvijai, lai kompetentās tiesībaizsardzības iestādes varētu veikt izmeklēšanu par iespējamajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kas veikti Dienvidāfrikas Republikā (DĀR), aģentūrai LETA pavēstīja ministra preses sekretārs Andris Vitenburgs. 

Savā vēstulē Bordāns uzsvēris, ka tas ir labākais risinājums, jo Latvijā atrodas Misānes ģimene un bērni. Vēstules mērķis ir panākt, lai Misānes izdošanas lietā priekšroka būtu Latvijas iesniegtajam Eiropas apcietinājuma orderim, nevis DĀR izdošanas lūgumam.

Misānes pārstāvji šodien apstiprināja, ka Misānes izdošana DĀR ir uz brīdi apturēta un tas ir saistīts ar Eiropas apcietinājuma orderi, taču nevarēja situāciju komentēt plašāk. 

Latvijas Televīzija ziņo, ka Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā trešdien esot ieradušies DĀR pārstāvji, lai atbilstoši iepriekš Dānijas tiesas lemtajam konvojētu Misāni uz DĀR.

Bordāns Dānijas tieslietu ministram arī norādījis, ka atbilstoši nacionālajam tiesiskajam regulējumam Latvijas kompetentās iestādes ir gatavas izmeklēt un saukt pie kriminālatbildības Latvijas valstspiederīgos arī par citās valstīs izdarītajiem noziegumiem. To apliecina arī Latvijas ģenerālprokuratūras izdotais Eiropas apcietinājuma orderis, kas ir priekšnosacījums Misānes izdošanai uz Latviju, uzsvērts vēstulē.

Latvijas armijas veterānu asociācija (LAVA) vadītājs un pašreizējais Rīgas domes deputāts Vitālijs Dubovs ("Alternative") aģentūrai LETA pavēstīja, ka arī Latvijas armijas veterāni, kuri no 1996.-2001.gadam dienējuši karstajos punktos dāņu kontingenta sastāvā Viņa karaliskās Augstības Dānijas prinča-konsorta Henrika vadībā, nosūtījuši Dānijas karalienei Margrētei II atklātu vēstuli par Misānes apžēlošanu.

Veterāni vēstulē karalienei uzsver, ka Misāne ir kļuvusi par ķīlnieci "neveiksmīgu sakritību virknei" un juridiskajiem labirintiem. Viņi pauž bažas par DĀR cietumos valdošajiem cilvēktiesību pārkāpumiem un, lai gan norāda, ka "visi iespējamie juridiskie instrumenti varētu būt izsmelti", aicina karalieni izmantot augstāku varu - viņas apžēlošanas tiesības.

"Šodien ir pēdējā, izšķirošā diena, lemjot Latvijas pilsones Misānes un viņas divu bērnu likteni. Dānijas karalienei Margrētei II ir iespēja viņu apžēlot, tādējādi pastāv varbūtība, ka tiks atcelts dāņu tiesas lēmums attiecībā uz Kristīnes izdošanu DĀR," pauž Dubovs. 

11

Kā vēstīts, šodien taps zināms, vai Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) pieņems Latvijas sūdzību, kurā lūgts piemērot pagaidu regulējumu, kas liegtu Dānijai izdot Misāni DĀR.

Dānijas apgabaltiesa piektdien nolēma paturēt apcietinājumā Misāni. Pēc Latvijas pilsones pārstāvju iepriekš paustā, tas faktiski nozīmētu, ka viņu 20.februārī izdotu šai valstij.

Tomēr Latvijas valdība otrdien atbalstīja par Ārlietu ministrijas ierosinājumu Misānes lietā vērsties ar sūdzību ECT. Tāpat valdība nolēma lūgt pagaidu noregulējumu par Misānes izdošanas liegumu. Plānots, ka šodien taps zināms, vai ECT pieņems Latvijas sūdzību.

"Valdība lēma vērsties ECT Misānes lietā, sevišķi ņemot vērā, ka līdzšinējos tiesas procesos netika ņemti vērā argumenti par starptautisko organizāciju pausto par dažāda veida problēmām Dienvidāfrikas ieslodzījumu vietās, tostarp attiecībā pret vardarbību, sieviešu stāvokli utt. Šie argumenti netika ņemti vērā," pēc valdības sēdes žurnālistus informēja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

Ārlietu ministrs arī uzsvēra, ka valdības otrdienas lēmums un Ģenerālprokuratūras pieņemtais Eiropas apcietinājuma lēmums pret Misāni un nosūtītais aicinājums Dānijas kompetentajai iestādei viņu izdot Latvijai ir paralēli procesi.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011.gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem. Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018.gada maijā Misāne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018.gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

Šo lietu tika piedāvāts pārņemt Latvijas prokuratūrai, taču tas netika darīts, jo, kā iepriekš skaidroja prokuratūra, Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Misāne kopš 2018. gada nogales atrodas apcietinājumā Dānijā, kur viņa tika aizturēta, jo Dienvidāfrikā (DĀR) tiek turēta aizdomās par sava bērna nolaupīšanu, kā arī viņai tiek inkriminēti citi pārkāpumi. Dānijas tiesa pagājušajā nedēļā nolēma viņu neatbrīvot no apcietinājuma, kas faktiski nozīmē, ka 20.februārī viņa tiks izdota DĀR. Pēc Misānes pārstāvju sniegtās informācijas, piektdien tiesā tika vērtēts, vai sieviete būtu atbrīvojama, jo viņa varētu būt jau izcietusi sev piemērojamo sodu, vai arī viņa būtu izdodama tiesāšanai Dienvidāfrikai, kur viņai draud 15 gadu cietumsods par pašas bērna nolaupīšanu un citām apsūdzībām.