O 27.10.2020.

Grētai Tūnbergai par godu nosaukta jaunatklāta pret klimata pārmaiņām jūtīga gliemežu suga

FOTO: AFP / Scanpix

Jaunatklāta gliemežu suga nosaukta par godu klimata aktīvistei Grētai Tūnbergai, jo bezmugurkaulniekiem ir risks "ciest klimata pārmaiņu dēļ", vēsta akadēmiskais žurnāls "Biodiversity Data Journal".

Jaunatklātie gliemeži pieder "Cyclophoridae" dzimtai, un tiem dots latīniskais nosaukums "Craspedotropis gretathunbergae".

Jaunatklātie gliemeži sastopami Kalimantānas jeb Borneo salā.

Šī nav pirmā reize, kad Tūnbergai par godu dots vārds jaunatklātam dzīvniekam. Pagājušajā gadā viņai par godu "Ptiliidae" dzimtas vaboļu sugai, kam latīniskais nosaukums ir "Nelloptodes gretae".

Neskaitot šos pagodinājumus, Tūnberga šogad atkal izvirzīta Nobela miera prēmijai.

Divi Zviedrijas parlamenta deputāti pirmdien paziņoja, ka viņi izvirzījuši Tūnbergu prestižajai prēmijai.

Nobela miera prēmijas kandidātus var izvirzīt ikvienas valsts parlamenta deputāti.

Pagājušajā gadā Tūnbergu prēmijai izvirzīja trīs Norvēģijas parlamenta deputāti.

Lai arī Tūnberga tika uzskatīta par favorīti, Nobela miera prēmiju pagājušajā gadā tika piešķirta Etiopijas premjerministram Abī Ahmedam par viņa lomu Etiopijas un Eritrejas konflikta noregulēšanā.

Tūnberga 2018. gada augustā pieteica streiku skolai, katru nedēļu protestējot pie Zviedrijas parlamenta ēkas Stokholmā. Pakāpeniski viņas protesta veids piesaistīja arvien plašāku uzmanību, pamudinot skolēnus uz līdzīgiem protestiem arī citās valstīs, rīkojot iknedēļas demonstrācijas "Piektdienas nākotnei".

Meitene ir kļuvusi par seju jauniešu kustībai pret politiķu bezdarbību klimata un vides aizsardzības jomās.