Ekonomikas ministrs sagatavojis likumprojektu OIK atcelšanai
Papildināts

Ralfs Nemiro

FOTO: Valsts kanceleja

Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) ir sagatavojis likumprojektu, ar kuru atcelt elektrības obligāto iepirkuma komponenti (OIK) jeb atbalsta virskompensācijas, šodien, 27. februārī, debatēs Saeimā par OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojumu paziņoja politiķis.

Kā skaidroja ministrs, netikšot atcelta pati obligātā iepirkuma sistēma, bet tikšot atceltas virskompensācijas, no kurām cieš lietotāji. 

Izmaiņas paredzēšot tarifu samazināšanos mājsaimniecībām par 15%, solīja ekonomikas ministrs.

Nemiro attiecīgo likumprojektu iesniedzis "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītājam Atim Zakatistovam tālākai virzībai.

Kā aģentūru LETA informēja "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens (KPV LV), frakcija pēc Nemiro iniciatīvas iesniegusi Saeimā grozījumu Elektroenerģijas tirgus likumā par OIK atcelšanu. Likumprojekts paredzot atteikties no OIK jeb virskompensācijām, kas nozīmē, ka no elektrības rēķiniem tiktu svītrota ailīte "obligātā iepirkumu komponente". Obligātais iepirkums arī turpmāk tikšot saglabāt, bet no ražotājiem elektroenerģija tiks iepirkta par biržas cenām, kas esot godīgi un taisnīgi pret visiem tirgus dalībniekiem un sabiedrību kopumā, skaidro politiķis.

Šāds solis sperts, ņemot vērā OIK sistēmas parlamentārās izmeklēšanas komisijas galaziņojuma secinājumus. Pēc Pucena vārdiem, šādā veidā nepieciešams pielikt punktu šim "komponentes" jautājumam vienreiz un uz visiem laikiem.

"Parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputātu ziņojumā ir secināts, ka nepieciešams nekavējoties atcelt OIK virskompensācijas un to atcelšana ir tālāk atkarīga no politiskās gribas," pauž "KPV LV" frakcijas vadītāja vietnieks.

Viņa ieskatā tas ir "jauns un būtisks pavērsiens" un partijas pārstāvji aicina koalīcijas partnerus atbalstīt šo iniciatīvu, "lai novērstu prettiesiskumu valstī, kas valda jau daudzus gadus".

Ar šo likumprojektu tiktu "pilnībā izpildīts" Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) valdības deklarācijas punkts par OIK atcelšanu, uzskata "KPV LV".

Kā ziņots, OIK parlamentārās izmeklēšanas galaziņojumā pausta nostāja, ka politiskā atbildība par neatbilstošu valsts atbalstu enerģētikas nozarē, tostarp, OIK afēru, gulstas solidāri uz visām amatpersonām, kuras pieļāvušas tās izveidošanu un pastāvēšanu.