"Tas ir Turcijas uzbrukums ES un Grieķijai." Kurcs pārmet, ka Erdogans bēgļus pie Grieķijas robežas izmanto kā ieroci

Migranti pie Turcijas un Grieķijas robežas.

FOTO: AP/Scanpix

Eiropas Savienībai (ES) jārēķinās ar masveidīgu nelegālo imigrantu plūsmu, ja tā ielaidīs savā teritorijā tos 13 000 cilvēku, kuri šobrīd sadrūzmējušies pie Grieķijas sauszemes robežas ar Turciju, otrdien, 3. martā, brīdinājis Austrijas kanclers Sebastians Kurcs.

"Ja mēs tagad padosimies Turcijas spiedienam, ja [Turcijas] prezidents [Redžeps Tajips] Erdoans uzvarēs un varēs izlemt par desmitiem tūkstošiem [nelegālo imigrantu] ielaušanos Eiropas Savienībā, tad viņiem sekos simti tūkstošu," norādījis Kurcs.

"Tas ir Turcijas uzbrukums ES un Grieķijai," uzsvēris Austrijas kanclers, piebilstot, ka ES nedrīkst pakļauties šantāžai.

Kurcs apsūdzējis Erdoanu mēģinājumos pamudināt nelegālos imigrantus, dodot tiem "viltus solījumus" un transportējot tos uz robežu ar Grieķiju. Tādējādi Erdoans šos cilvēkus izmanto kā "ieroci" pret ES, atzinis Austrijas kanclers.

Viņš uzsvēris, ka šī situācija ir pārbaudījums ES spējai aizsargāt savas robežas, un norādījis, ka Austrija ir gatava sniegt atbalstu Grieķijai vai jebkurai citai valstij, kas tiks pakļauta šim "uzbrukumam".

"Varu garantēt vienu lietu - ja ES ārējā robeža nedarbosies, tad Eiropa bez [iekšējām] robežām būs vēsture," piebildis Kurcs.

4

Tūkstošiem nelegālo imigrantu otrdien turpina mēģinājumus nelikumīgi šķērsot Grieķijas zemes robežu ar Turciju.

Daudzi no viņiem mēģina pārbrist vai pārpeldēt robežupi Eirosu.

Grieķijas varasiestādes ziņo, ka naktī uz otrdienu tās nav pieļāvušas, ka aptuveni 1000 nelegālo imigrantu iekļūtu valstī pārbrienot Eirosas mitraines robežas dienvidu sektorā.

Kopumā pēdējo 24 stundu laikā novērsti 5183 robežas nelegālas šķērsošanas mēģinājumi. Vēl 45 personas aizturētas. Viņu vidū pamatā ir afgāņi, pakistānieši, marokāņi un bangladešieši.

Grieķija ir nepārprotami paziņojusi, ka tās robeža ir slēgta, un uz robežu nosūtīta armija un policijas īpašo uzdevumu vienības, lai sniegtu atbalstu robežpolicijai. Lai novērstu masveida mēģinājumus nelikumīgi šķērsot robežu, Grieķijas drošības spēki likuši lietā asaru gāzi un ūdensmetējus.

Armijas un policijas posteņi izvietoti arī dziļāk iekšzemē, lai pārtvertu tos, kam tomēr izdevies izlauzties caur robežu.

Kā ziņots, ceturtdien Turcija paziņoja, ka vairs neliks šķēršļus migrantiem, kas vēlas doties uz Eiropu, un pēc šī paziņojuma robežas virzienā sākās masveidīga nelegālo imigrantu plūsma. Starp tiem, kas šobrīd drūzmējas pie Grieķijas robežas vairums, šķiet, ir afgāņi, taču viņu vidū ir arī daudzu citu valstu pilsoņi, tostarp irāņi, irākieši, bangladešieši un sīrieši.

Daļa nelegālo imigrantu mēģina sasniegt arī Grieķijai piederošās salas Egejas jūrā.

Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans paziņojis, ka pēc karadarbības eskalācijas Sīrijas Idlibas provincē Turcijai, kas jau uzņēmusi aptuveni 3,6 miljonus sīriešu bēgļu, neizbēgami draud jauns bēgļu vilnis, ar kuru Ankara vairs nespēj tikt galā. Tāpēc tā bijusi spiesta atvērt bēgļiem robežu ar Eiropas Savienību (ES), kas neturot savus solījumus un nesniedzot Turcijai pietiekamu atbalstu bēgļu uzturēšanai.

Pirmdienas vakarā Grieķijas varasiestādes paziņoja, ka kopš sestdienas rīta novērsti vairāk nekā 24 000 mēģinājumi nelegāli šķērsot zemes robežu ar Turciju. 183 cilvēki ir aizturēti, taču starp viņiem ir ļoti maz sīriešu.

Aktuālākās ziņas