Kariņu sarūgtinājis Nemiro plāns apiet valdību, iesniedzot Saiemā likumprojektu par OIK atcelšanu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš atbild uz žurnālistu jautājumiem pēc Valsts prezidenta sasauktās atbildīgo institūciju vadītāju sapulces, kurā lēma par turpmāko rīcību Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietā.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) ir sarūgtināts par viņa valdības ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV) un viņa partijas biedru vēlmi apiet valdību, Saeimā iesniedzot grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz atcelt elektrības obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jeb atbalsta virskompensācijas.

Premjers vakar, 3. martā, intervijā LTV raidījumam "1:1" atzina, ka nesaprot ministra un viņa partijas biedru rīcību šajā jautājumā, jo savulaik pats Nemiro valdības sēdē ziņoja par riskiem, kas radīsies atceļot OIK, proti, viņaprāt, Latvija varētu zaudēt vienu miljardu eiro.

"Taču tagad pēc Saeimas OIK parlamentārās izmeklēšanas komisijas ziņojuma, apejot valdību, parlamenta dienaskārtībā izskatīšanai tiek iesniegti "KPV LV" un Zaļo un zemnieku savienības grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. Esmu sarūgtināts, ka ministrs valdībai pēc parlamentārās izmeklēšanas komisijas ziņojuma, neiesniedza savu vērtējumu un redzējumu, kā OIK jautājumu risināt," sacīja premjers.

Uz jautājumu, vai tas nav pamats izskatīt jautājumu par Nemiro atstādināšanu no amata, premjers atbildēja, ka viņš noteikti būs tas, kurš sapratīs, kādos brīžos un situācijās tas ir jādara.

"Kad izdomāšu atlaist ministrus, tad to darīšu. Redzēsim, kā šis jautājums attīstīsies tālāk," piebilda Kariņš.

8

Jau ziņots, ka Saeima 27. februārī izsludināja sēdes pārtraukumu līdz nākamajai ceturtdienai, 5.martam.

Līdz ar to gan par Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) virzīto lēmumprojektu, kurā aicināts veikt darbības OIK atcelšanai, gan par "KPV LV" iesniegto likumprojektu, ar ko tiek solīta OIK atcelšana un maksājumu samazināšanās iedzīvotājiem, paredzēts lemt 5. martā. 

Kā ziņots, Saeimas vairākums šodien piekrita sēdes darba kārtībā iekļaut "KPV LV" Saeimas frakcijas iesniegtos grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, kas paredz atcelt elektrības OIK jeb atbalsta virskompensācijas. 

Izņemot "KPV LV", pārējie koalīcija partneri balsoja pret jautājuma iekļaušanu šodienas darba kārtībā skaidrojot, ka būtu jādod nedēļa laika Finanšu ministrijai (FM) sniegt atzinumu šajā jautājumā.

Partiju apvienības "Jaunā Vienotība" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Ainars Latvkovskis norādīja, ka tas ir fiskāli ietekmīgs priekšlikums, tāpēc patlaban tas nebūtu jāatbalsta, jo FM nav sniegusi savu vērtējumu par likumprojektu.

Sēdes darba kārtībā iekļauts ar ZZS virzītais lēmumprojekts par aicinājumu Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) veikt nepieciešamās darbības OIK atcelšanai no 17. aprīļa.

Savukārt 14. februārī Kariņš izdeva rezolūciju Nemiro nekavējoties sākt darbu un pēc iespējas ātrāk izskatīšanai valdībā iesniegt noteikumu projektu obligātā iepirkuma komponentes (OIK) efektīvākas pārraudzības nodrošināšanai, aģentūru LETA informēja premjera birojā.

"Ekonomikas ministram nekavējoties jāuzsāk darbs pie Ministru kabineta noteikumu izstrādes, lai iespējami ātrākā laikā ieviestu efektīvāku OIK pārraudzību. Vienlaikus sagaidu, ka ministrs aktīvi turpina darbu pie risinājumu izstrādes OIK likvidēšanai atbilstoši valdības deklarācijā paredzētajam uzstādījumam," uzsvēra Kariņš.

Valdības deklarācijā noteikts, ka OIK jālikvidē ievērojot tiesiskuma principus un nepieļaujot šo maksājumu veikšanu no citiem finanšu avotiem, bet gan veicot to valsts budžetam un iedzīvotājiem ekonomiski un finansiāli izdevīgākajā veidā.