Merkele nosauc koronavīrusu par lielāko izaicinājumu Vācijai kopš Otrā pasaules kara (3)

LETA
Angela Merkele
Angela Merkele Foto: AP/Scanpix

Cīņā pret jauno koronavīrusu Vācija saskaras ar savu lielāko izaicinājumu "kopš Otrā pasaules kara", trešdien paziņoja federālā kanclere Angela Merkele, aicinot pilsoņus ievērot stingros pasākumus vīrusa izplatīšanās ierobežošanai.

Merkele dramatiskā aicinājumā televīzijā sacīja, ka jebkuram ir loma koronavīrusa un tā izraisītās slimības Covid-19 pandēmijas ierobežošanā.

"Situācija ir nopietna. Uztveriet to nopietni. Nekad kopš Vācijas atkalapvienošanās, pat nekad kopš Otrā pasaules kara mūsu valsts nav saskārusies ar izaicinājumu, kas tik ļoti atkarīgs no mūsu kolektīvās solidaritātes," teica kanclere.

Lai gan Merkeles 15 gados kanclera amatā ir bijuši arī tādi satricinājumi kā finanšu krīze, 2015.gada migrācijas krīze un breksits, viņa līdz šim nebija tieši uzrunājusi pilsoņus televīzijā ārpus tradicionālajām Jaungada apsveikuma runām.

"Es patiesi uzskatu, ka mēs varam gūt panākumus šajā uzdevumā, ja visi pilsoņi patiesi izprot savus uzdevumus," teica Merkele.

Vācija pēdējās dienās ir slēgusi skolas, daudzus uzņēmumus un sabiedriskas vietas, mēģinot iegrožot vīrusa izplatīšanos. Tā tomēr nav likusi cilvēkiem palikt mājās pretstatā stingrākiem ierobežojumiem, kādi ieviesti Francijā, Beļģijā, Itālijā un Spānijā.

Vācieši ir turpinājuši doties ārpus mājām, lai baudītu pavasara sauli un socializētos, pat rīkojot "koronas ballītes".

Lai gan Merkele savā runā nepaziņoja par stingrākiem pasākumiem, viņa sacīja, ka tas var mainīties jebkurā laikā.

Raidsabiedrība NTV un vairāki Vācijas laikraksti nosauca Merkeles runu par "galīgo brīdinājumu" obligātas pašizolācijas novēršanai. Tabloīds "Bild" raksturoja šo runu kā "vēsturisku". 

Merkele, kas cēlusies no bijušās komunistu pārvaldītās Austrumvācijas, sacīja, ka viņa saprot, cik grūti ir atteikties no tādām "smagi izcīnītām tiesībām" kā kustības un ceļošanas brīvība.

Viņa sacīja, ka demokrātijā šādi lēmumi nekad netiek viegli pieņemti un tie var būt tikai ar pagaidu raksturu. "Bet tieši tagad tie ir nepieciešami, lai glābtu dzīvības."

Vācija no pirmdienas atjaunoja robežkontroli ar Franciju, Austriju, Dāniju, Luksemburgu un Šveici, liedzot iebraukt valstī cilvēkiem bez svarīga iemesla. Iekšlietu ministrija trešdienas vakarā paplašināja šos ierobežojumus arī uz Eiropas gaisa un jūras satiksmi.

Vācijā līdz trešdienai tika apstiprināti 8198 jaunā koronavīrusa infekcijas gadījumi, tai skaitā 1042 pēdējās diennakts laikā, un 12 nāves gadījumi.

Roberta Koha institūts, kas ir Vācijas valdības atbildīgā aģentūra par slimību kontroli, ir brīdinājis, ka divu vai trīs mēnešu laikā infekcijas gadījumu skaits var pieaugt līdz 10 miljoniem, ja cilvēki neizvairīsies no fiziskiem kontaktiem.

Merkele sacīja, ka "Vācijai ir lieliska veselības sistēma", tomēr '''pat mūsu slimnīcas tiks pārslogotas, ja īsā laikā tiks ievesti pārāk daudz pacientu ar nopietniem koronavīrusa simptomiem".  

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu