Apsver iespēju pie pansionātiem izvietot apsardzes posteņus

Zemessardze Covid-19 skartās Rīgas patversmes teritorijā sākusi izvietot speciālu telti

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Lai atturētu sociālo aprūpes centru iemītniekus pārkāpt aizliegumus, tiek apsvērta iespēja pie pansionātiem izvietot apsardzes posteņus, informēja labklājības ministres padomnieks Jānis Zariņš.

Drīzumā tiek plānots arī papildināt sociālo aprūpes centru individuālo aizsarglīdzekļu krājumus.

Jau patlaban iestāžu vadītāji un atbildīgo dienestu pārstāvji regulāri apmainās ar informāciju, lai būtu lietas kursā par situāciju un nepieciešamības gadījumā varētu operatīvi pieņemt lēmumus.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) uzsver, ka valsts sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās jau šobrīd tiek nodrošināti visstingrākie piesardzības pasākumi un ir sagatavots rīcības plāns, piepildoties sliktākajam scenārijam.

"Pansionātu iemītniekiem divas reizes dienā tiek mērīta temperatūra un viņiem liegts pamest iestādi. Savukārt, darbinieki tiek aptaujāti par simptomiem un arī viņiem regulāri mēra temperatūru. Aprūpētāji ir nodrošināti ar visiem nepieciešamajiem personīgās aizsardzības līdzekļiem," klāstīja ministre. Vienlaikus sociālās aprūpes iestādēs esot sagatavotas atsevišķas istabas, kur ievieto klientus, kas neievēro karantīnu.

Līdz ar ziņām par aizvien jauniem koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 inficēšanās gadījumiem sociālās aprūpes centros Petraviča akcentē nepieciešamību ar vislielāko atbildību ievērot piesardzību. "Sociālās aprūpes institūcijām ir jānovērtē, vai ir izdarīts pilnīgi viss, lai no koronavīrusa ienešanas iestādē izvairītos," pauda ministre.

"Šajos ārkārtas apstākļos pansionātu darbiniekiem ir jāstrādā ar vislielāko atbildības sajūtu, jo tieši viņi ir tie, kas var atnest vīrusu. Risku palielina fakts, ka daudzi no viņiem strādā vairākās darba vietās," uzskata Petraviča.

Tikmēr Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs, vaicāts par Covid-19 parādīšanos sociālās aprūpes centros, norādīja, ka visbiežās inficējas tieši aprūpes personāls. Tāpēc jebkuram sociālās aprūpes darbiniekam vajadzētu palikt mājās, parādoties viegliem respiratoras saslimšanas simptomiem.

Pēc epidemiologa paustā, par šo jautājumu patlaban tiek spriests speciāli izveidotā darba grupā. Vienlaikus Perevoščikovs norādīja, ka tie pasākumi, kas būtu jāievieš, ir skaidri, bet kā tos īstenot ir katras atsevišķās iestādes lēmums - "katrs šis gadījums ir nopietns izaicinājums iestādei un universālas stratēģijas nav".

Jau ziņots, ka Covid-19 līdz šim konstatēts vairākos sociālās aprūpes centros, tostarp arī Elejas sociālās aprūpes un rehabilitācijas centrā, kur  četrām personām ir apstiprināta saslimšana ar Covid-19.

Tikmēr Bolderājas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā "Stella maris" jaunā koronavīrusa izraisītā slimība Covid-19 konstatēta kādai klientei cienījamā vecumā, atklāts Latvijas Televīzijas ziņu raidījumā "Panorāma". Arī privātajā sociālās aprūpes centrā "Allaži" vienam darbiniekam konstatēta saslimšana ar Covid-19. 

Valsts sociālās aprūpes centra "Rīga" direktore Elvīra Kisele piektdien intervijā Latvijas Radio sacīja, ka sociālās aprūpes centros lielākos riskus klientu inficēšanai ar Covid-19 rada tieši darbinieki.

Viņas vadītājā VSAC sešās filiālēs kopumā tiek aprūpēti vairāk nekā 700 klientu, bet darbinieki, kas ar šiem cilvēkiem strādā, lielākoties ir nodarbināti arī citās vietās. "Līdz ar to arī veiktie karantīnas pasākumi nevar garantēt, ka vīruss nenonāks arī pie mums," atzina Kisele.

Uz augšu