C 4.03.2021.

ASV Krievijas galēji labējo organizāciju atzīst par teroristu grupējumu

Krievijas nacionālisti Maskavā.

FOTO: AP/Scanpix

ASV pirmdien, 6. martā, Krievijas galēji labējo organizāciju oficiāli atzina par teroristu grupējumu, pirmo reizi pret balto pārākuma sludinātājiem sperot soļus, kas līdz šim bieži tikuši vērsti pret džihādistiem.

Krievu impēriskajai kustībai (RID) ir divas paramilitārās apmācību nometnes Sanktpēterburgā, un tā ir piesaistījusi neonacistus no daudzām rietumvalstīm, arī zviedru ekstrēmistus, kas veikuši vardarbīgus uzbrukumus, norādīja Valsts departaments.

"Šī ir pirmā reize, kad Savienotās Valstis šādu statusu oficiāli nosaka balto pārākuma sludinātājiem, ilustrējot to, cik nopietni šī administrācija izturas pret šiem draudiem," sacīja Valsts departamenta pretterorisma jautājumu koordinators Neitans Seilss.

"Mēs esam gatavi vērsties pret ikvienu ārvalstu teroristu grupējumu neatkarīgi no to ideoloģijas, kas apdraud mūsu pilsoņus, mūsu intereses ārzemēs vai mūsu sabiedrotos," viņš piebilda.

Krievu impēriskā kustība un trīs tās līderi tiek oficiāli atzīti par globāliem teroristiem, un tas nozīmē, ka viņi netiks ielaisti ASV, bet viņu aktīvi ASV tiks bloķēti.

Šāda oficiāla statusa noteikšana iecerēta, lai brīdinātu bankas un citas struktūras ārzemēs, kas, domājams nevēlēsies sadarboties ar organizāciju, kas ASV atzīta pa teroristu grupējumu.

Divi zviedru ekstrēmisti 2016. gada augustā devās uz Sanktpēterburgu, lai 11 dienas piedalītos paramilitārajās mācībās kopā ar šo Krievijas organizāciju, sacīja Seilss.

Viņi atgriezās Zviedrijā un īstenoja vairākus uzbrukumus, cita starpā arī sarīkoja sprādzienu Gēteborgā pie migrantu centra, smagi savainojot vienu cilvēku, norādīja Valsts departaments.

"Uz šī grupējuma rokām ir nevainīgu cilvēku asinis," sacīja Seilss.

Krievijas organizācija arī nosūtījusi brīvprātīgos uz Ukrainu, lai tur karotu promaskavisko formējumu rindās pret valdību.

Seilss norādīja, ka balto pārākuma sludinātāji no daudziem pasaules reģioniem kontaktus nostiprina arvien aktīvāk.

Valsts departaments zina par ziņojumiem, ka Krievu impēriskā kustība ir "vērsusies pie amerikāņiem un pat ceļojusi uz Savienotajām Valstīm", sacīja Seilss, tiesa gan, saistību ar kādiem konkrētiem incidentiem ASV neminot.