T, 17.08.2022.

Ministru kabinets atbalsta elastīgākus nosacījumus bezdarbnieka statusa iegūšanai

LETA
Ministru kabinets atbalsta elastīgākus nosacījumus bezdarbnieka statusa iegūšanai
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments 1
Izkārtnes - Valsts darba inspekcija, Nodarbinātības Valsts aģentūra.
Izkārtnes - Valsts darba inspekcija, Nodarbinātības Valsts aģentūra. Foto: Ieva Lūka/LETA

Lai mazinātu Covid-19 pandēmijas negatīvās sekas nodarbinātības jomā, valdība atbalstīja elastīgākus nosacījumus bezdarbnieka statusa iegūšanai un īslaicīga darba veikšanas laika pagarināšanu.

Valdība akceptēja grozījumu Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā, par ko vēl būs jālemj Saeimai.

Grozījumi likumā paredz, ka mikrouzņēmumu īpašniekiem, kuru uzņēmumam nav apgrozījuma un kuri līdztekus darbībai mikrouzņēmumā zaudēja darba ņēmēja statusu kā algoti darbinieki, līdz 2020. gada 31. decembrim būs tiesības uz bezdarbnieka statusu un tam paredzētajiem atbalsta pakalpojumiem.

Tas pats attiecas uz pašnodarbinātajām personām (izņemot personas, kas maksā patentmaksu), kuras negūst ienākumus no saimnieciskās darbības un zaudēja darba ņēmēja statusu.

Turklāt, ja iepriekš ir veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas apdrošināšanai pret bezdarbu nepieciešamajā apmērā, šādām personām būs tiesības saņemt arī bezdarbnieka pabalstu.

Savukārt personas, kas būs 2020.gadā ieguvušas bezdarbnieka statusu un izvēlēsies maksāt mikrouzņēmuma nodokli arī 2021. gadā, bezdarbnieka statusu zaudēs ar 2021.gada 1. janvāri.

"Ārkārtas situācijas laikā vairāki tūkstoši cilvēku jau saņēmuši valsts palīdzību. Vienlaikus tiek meklēti risinājumi, lai bez iztikas līdzekļiem nepaliktu arī tie, kuriem pēc pašreiz spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem sociālās garantijas nepienākas", skaidroja labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV).

Līdz 2020. gada 31. decembrim būs arī iespēja saglabāt bezdarbnieka statusu īslaicīgu darbu veikšanai uz laiku līdz 120 dienām (līdz šim tas bija līdz 60 dienām). Nezaudējot bezdarbnieka statusu, bezdarbnieki varēs iesaistīties īslaicīgos darbos līdz četriem mēnešiem, piemēram, sezonālajos darbos lauksaimniecībā, tādējādi nopelnot iztikas līdzekļus patēriņam un pamatvajadzību nodrošināšanai. Vienlaikus bezdarbnieki šajā laikā saglabātu saikni ar darba tirgu un pēc tam bezdarbnieka statusā varētu turpināt saņemt citus atbalsta pakalpojumus Nodarbinātības valsts aģentūrā.

Kā ziņots, līdz 12. maijam Latvijā saistībā ar Covid-19 pagarināta ārkārtējā situācija, šajā laikā nosakot virkni ierobežojošu pasākumu ar mērķi ierobežot vīrusa izplatību.

Tēmas
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu