Pazudušā drona dēļ ierobežojumi Latvijas gaisa telpā varētu saglabāties vēl ilgāk nekā diennakti

FOTO: LETA

Ja pazudušais un, iespējams, nekontrolēti lidojošais drons netiks atrasts, ierobežojumi Latvijas gaisa telpā būs spēkā līdz otrdienas vakaram, prognozēja Civilās aviācijas aģentūras (CAA) Ārkārtas situāciju un komunikācijas vadītājs Aivis Vincevs.

Šodien bezpilota gaisa kuģis tiek meklēts Siguldas, Bauskas, Elejas un Rīgas apkārtnē. Ja tas vēl ir gaisā, degvielas dronam varētu pietikt līdz otrdienas vakaram, un līdz šim laikam spēkā būs arī Latvijas gaisa telpā noteiktie ierobežojumi.

Svētdien ziņots, ka nekontrolēti lidojošā bezpilota gaisa kuģa radīto risku dēļ aviosabiedrības "SmartLynx" lidmašīna Urumči-Rīga bija spiesta nolaisties rezerves lidostā Tallinā. Savukārt pirmdien notikuši divi plānotie kravas reisi, jo vizuālie lidojumi ir atļauti, un laikapstākļi ir labvēlīgi, aģentūrai LETA apliecināja lidostas pārstāve Laura Karnīte. Viņa uzsvēra, ka gaisa telpa nav slēgta, bet ir aizliegti lidojumi saskaņā ar instrumentālajiem lidojumu noteikumiem Latvijas gaisa telpā augstumā līdz 5950 metriem.

Drons tiek meklēts ar trim civilās aviācijas un vienu Nacionālo bruņoto spēku (NBS) lidmašīnu, un meklēšana turpināsies visu dienu. Vincevs stāstīja, ka tiek pārbaudīti visi iedzīvotāju ziņojumi par it kā redzēto dronu, taču vizuālais kontakts vēl nav nodibināts. Arī iedzīvotāji nav fiksējuši lidaparātu fotogrāfijās vai video.

CAA pārstāvis klāstīja, ka pašlaik visa uzmanība tiek veltīta meklēšanas pasākumiem, un pāragri spriest, kādi ir meklēšanas operācijas izdevumi. Viņš nekomentēja, vai izdevumi būtu jāsedz drona īpašniekiem SIA "UAVFactory", taču norādīja, ka gadījumā, ja kāda no iesaistītajām pusēm vērsīsies ar pieteikumu par izdevumiem, tie ir atlīdzināmi civiltiesiskā kārtā.

Jau ziņots, ka sestdien pazudušā un, iespējams, joprojām nekontrolēti lidojošā drona meklēšana šodien turpinās ar četrām lidmašīnām un sešām uz zemes izvietotām meklēšanas vienībām. Vincevs pastāstīja, ka aizvadītajā naktī tika saņemti vairāki ziņojumi no iedzīvotājiem par, iespējams, redzēto dronu. "Ziņojumi, kas saņemti vakar dienas laikā un naktī uz pirmdienu, nav apstiprinājuši, ka tas bijis uzņēmuma "UAVFactory" pazudušais drons, arī šobrīd nav informācijas par drona iespējamo atrašanās vietu," stāstīja CAA pārstāvis.

Šodien bezpilota gaisa kuģa meklēšana no gaisa tiek turpināta ar trim privātām lidmašīnām, bet no plkst.9 meklēšanā iesaistījusies arī NBS lidmašīna "An-2", kas meklēšanu turpinās visas dienas garumā.

Savukārt drona īpašnieks uz zemes izvietojis sešas meklēšanas vienības ar mērķi pārņemt "noklīdušā" bezpilota gaisa kuģa vadību, ja tas tiks pamanīts. Vienlaikus tiek analizēta no visiem avotiem pēdējo divu dienu laikā iegūtā informācija, lai noteiktu iespējamos drona pārvietošanās scenārijus un turpmāko rīcību, informēja Vincevs.

Iedzīvotāji, kuri gaisā pamana 5,5 metrus plato un 3,5 metrus garo bezpilota lidaparātu, tiek lūgti nekavējoties sazināties ar Aviācijas meklēšanas un glābšanas koordinācijas centru pa tālruņiem 29 337 238 vai 65 703 988.

Bezpilota lidaparāts pieder SIA "UAVFactory", un sakari ar to tika zaudēti sestdien notikuša testa lidojuma laikā. Uzņēmuma pārstāvis Jevgenijs Šiļņikovs apstiprināja, ka gaisa kuģis var lidot līdz 90 stundām, kā arī piebilda, ka tā planēšana orbītā ir atkarīga no vēja.

Aptuveni 25 kilogramus smagā lidaparāta pārvietošanās ātrums varētu būt ap 70 kilometriem stundā.

Gaisa telpā, iespējams, joprojām nekontrolēti lidojošā drona dēļ civilās aviācijas gaisa kuģiem, kuri lidojumus veic saskaņā ar instrumentālajiem lidojumu noteikumiem, ir izdots ierobežojums izmantot Latvijas gaisa telpu augstumā līdz 5950 metriem.

Risku dēļ ir slēgta arī lidostas "Rīga" gaisa telpa, mikroblogošanas vietnē "Twitter" svētdienas pēcpusdienā pavēstīja Satiksmes ministrs Tālis Linkaitis (JKP).

Par incidentu ir sākta izmeklēšana.

Aktuālākās ziņas