Pētījums: Trīs medikamentu kombinācija uzrāda pozitīvus rezultātus, ārstējot vieglus vai vidējus Covid-19 gadījumus

FOTO: AFP / Scanpix

Meklējot jau citu slimību ārstēšanai apstiprinātas zāles, ar ko cīnīties pret Covid-19, Honkongas zinātniekiem, iespējams, izdevies atrast veiksmīgu kombināciju. Trīs pretvīrusu medikamentu kombinācija varētu būt drošs un efektīvs veids, ārstējot pacientus ar viegliem līdz vidēji smagiem Covid-19 simptomiem, rakstīts piektdien, 8. maijā, žurnālā "Lancet" publicētā pētījumā.

Visus trīs medikamentus jau lieto citu slimību ārstēšanai. Interferons bēta-1b ir bieži izmantots medikaments multiplās sklerozes ārstēšanai, lopinavirs/ritonavirs tiek lietots HIV pacientu ārstēšanai un ribavirīnu bieži izmanto, ārstējot C hepatītu.

Pētnieki 127 pacientus no sešām Honkongas slimnīcām nozīmēja vienā no divām ārstniecības grupām. Vienai pacientu grupai, kuriem bija viegli līdz vidēji Covid-19 simptomi, tika dota trīs medikamentu kombinācija, bet otrai tikai lopinavirs/ritonavirs.

Ārsti pārbaudīja vīrusa daudzumu paraugos, kas ņemti no pacientu deguna, siekalām, rīkles gala un izkārnījumiem.

Salīdzinot abas grupas, atklājās, ka vidējam pacientam, kurš lietoja trīs medikamentu kombināciju, vīrusa tests bija negatīvs piecas dienas ātrāk nekā tiem, kuri lietoja tikai vienas zāles. Turklāt trīs zāles lietojušie īsāku laiku uzturējās slimnīcā un ātrāk ziņoja par simptomu pazušanu.

Pētījums sniedz cerīgu zīmi, ka medikamentu kombinācija palīdz ātrāk organismam uzveikt vīrusu.

Eksperti ir piesardzīgi optimistiski par šiem rezultātiem, taču norāda, ka nepieciešami rūpīgāki pētījumi, lai būtu pārliecība, ka šī kombinācija strādā, vēsta "ABC News".

Viņi uzskata, ka viens no terapijas veiksmes faktoriem bija laicīgi uzsākta ārstēšana. Vairumuma pacientu abās grupās tā sākta septiņu dienu laikā pēc simptomu parādīšanās.

"Galvenā lieta, ārstējot jebkādas vīrusus slimības, ir tas, ka jāsāk ārstēt pēc iespējas ātrāk. Ja tas netiek darīts, visticamāk, tiks nokavēts ārstēšanas "logs". Un tad būs jātiek galā ar sekām," "ABC News" sacīja klīnisko pētījumu speciālists Deivids Bernsteins.

Vēl viens pozitīvs atklājums bija smagu blakusparādību neesamība. Galvenās blaknes bija nelabums un caureja, bet tās neatšķīrās grupām, un neviens no pētījuma dalībniekiem nenomira.

"Pacienti bieži šos medikamentus nepanes īpaši labi," sacīja Alabamas Universitātes Birmingemā asociētais profesors infekciju slimību nodaļā Neitans Erdmanns.

Viņam piekrita arī organizācijas "South Shore Health" infektoloģijas nodaļas vadītājs Tods Elerins.

"Interferoniem ir nopietnas nelabvēlīgas blakus parādības, piemēram, gripai līdzīgi simptomi, un paši par sevi tie nav kļuvuši par nozīmīgu vīrusu ārstēšanā izmantotu medikamentu," sacīja Elerins. Viņš piebilda, ka vairumu blakusparādību, šķiet, izraisījis lopinavirs/ritonavirs.

Tomēr pētījumam ir vairāki būtiski trūkumi, un eksperti norāda, ka tas ir pārāk neliels, lai nonāktu pie viennozīmīgiem secinājumiem.

"Es sacītu šajā fāzē, ka neieteiktu strauji palielināt šādas ārstēšanas kā standarta terapijas apjomus nelielās izlases dēļ," sacīja Erdmanns.

Viņam piekrita arī Bernsteins, sacīdams, ka "šis ir pirmais pētījums, kurā pierādīts koncepts, kas tagad jāapstiprina. Un to jāapstiprina ar lieliem skaitļiem."

Vēl viens pētījuma ierobežojums ir tas, ka tajā piedalījās tikai pacienti, kam bija viegli vai vidēji simptomi, un medikamentu kombinācija varētu nebūt tikpat efektīva pacientiem ar smagiem simptomiem.

Turklāt pētījuma dalībnieki zināja, kādas zāles saņem, un viņu optimisms par trīs medikamentu kombināciju varētu būt iespaidojis rezultātus, norāda eksperti.

Uz augšu