Kā NASA izlemj, kuri astronauti dosies kosmosā, nav zināms, taču 2018. gadā tika nolemts, ka ar "SpaceX" kosmosa kuģi lidos Bobs Bēnkens un Daglass Hērlijs, ziņo portāls "Business Insider".

Bobu un Dagu vieno kas vairāk kā kopīga došanās kosmosā. Abi vīrieši absolvējuši 2000. gada astronautu kursu. Abi ir lidojuši militārajās lidmašīnās.

Abi šie kungi kosmosā ir bijuši divas reizes. Katrs apprecējuši savu kolēģi. Pie "SpaceX" viņi ir strādājuši jau gadiem.

FOTO: AP/Scanpix

"Ja mums kāds būtu pajautājis, kas ir mūsu dzīves sapnis, mēs teiktu, ka tas ir atrasties jaunā kosmosa kuģī un doties pārbaudes misijā," sacīja Bēnkens.

6

Hērlijs ir 53 gadus vecs, viņš uzauga Ņujorkā netālu no Pensilvānijas un skolu absolvēja kā inženieris. Pievienojoties Jūras spēku rezerves virsnieku apmācības korpusam, viņš galu galā varēja kļūt par izmēģinājuma pilotu Jūras korpusā, bet vēlāk, 2000. gadā, absolvēja NASA astronautu kursu. 

Viņa kolēģis Bēnkens gājis visai līdzīgu ceļu. Viņam ir 49 gadi un dzimtā vieta ir Misūrī štats. Viņš ieguvis mašīnbūves grādu "Vašingtonas Universitātē" Sentluisā, bet vēlāk ieguvis maģistra un doktora grādu šajā pašā jomā. Šajā akadēmiskajā darbā viņš pievienojās ASV Gaisa spēku ROTC programmai, kā rezultātā viņš kļuva par pārbaudes pilotu un arī tā paša kursa NASA astronautu kursa biedru.

Abi piloti kursā satuvinājās un kļuva par labiem draugiem.

Katrs lidojis divās kosmosa misijās. Hērlija pēdējā misija, kas notika uz kosmosa kuģa "Atlantis" 2011. gada jūlijā, bija arī NASA programmas pēdējais lidojums.

Bijušais NASA astronauts Garets Reismans ar abiem astronautiem iepazinās 2011. gadā, kad viņš pievienojās "SpaceX", lai palīdzētu attīstīt tā kosmosa kuģus. Viņš pastāstīja, ka pirmajā reizē, kad iepazinās ar Hērliju, viņš esot runājis muļķības, it kā nezinātu, kur atrodas un par ko stāsta.

"Dagam patīk tēlot muļķīti, bet patiesībā viņš ir ļoti gudrs cilvēks. Sēdēju sanāksmē un smējos kā negudrs, jo zinu, cik daudz viņš patiesībā zina. Un Bēnkenu visi sauc par dakteri Bobu," pastāstīja Reismans.

FOTO: AFP/SCANPIX

Kādā preses konferencē abus astronautus nosauca par "drosmīgajiem tētiem". Kad viņiem jautāja, kas, viņuprāt, liek tā domāt, Bēnkens teica, ka Hērlijs ir gatavs vienmēr un uz visu.

"Kad taisies ar kādu lidot kosmosā Hērlijs ir labākais partneris, ko varēju iedomāties. Es esmu ļoti pateicīgs, ka daru to, ko daru, turklāt kopā ar Dagu," sacīja Bēnkens.

6

Savukārt Hērlijs slavēja Bēnkena humora izjūtu.

"Nav neviena jautājuma, ko nevarētu viņam uzdot. Viņam vienmēr ir sagatavota vislabākā atbilde," stāstīja Hārlijs.

6

Vēl kāda lieta, kas abus vieno, ir viņu pirmā darba pieredze. Abu pirmie priekšnieki bija tēvi un viņi atzīst, ka pasaulē nav stingrāka priekšnieka par savu tēvu.

Bēnkens un Hērlijs NASA 2000. gada astronautu kursā atrada daudz vairāk kā draudzību un darbu. Viņi satika arī savas sievas.

Bēnkens apprecējās 2009. gadā un kļuva par tēvu dēlam Teo. Arī Hērlijs ir precējies ar savu kolēģi un viņam ir 11 gadus vecs dēls. Viņu sievas un bērni šodien bija devušies atbalstīt abus astronautus lielajā notikumā.

FOTO: Reuters/ScanPix

Portāls "Apollo" jau ziņoja, ka sestdien, 30. maijā, pulksten 22.22 pēc Latvijas laika veiksmīgi sākās ASV privātā uzņēmuma "SpaceX" pirmais pilotējamais lidojums kosmosā, nogādājot Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) divus amerikāņu astronautus.

Līdzīgi kā trešdien paredzētajā lidojumā, arī sestdien, 30. maijā, problēmas sagādāja laikapstākļi. Iespēja, ka lidojums notiks vēl neilgi pirms lidojuma bija 50 pret 50, taču paredzētajā laikā raķete izlidoja kosmosā.