C 22.04.2021.

Kariņš uzdevis nozaru ministriem izvērtēt šorīt Rīgā piedzīvoto elektroenerģijas pārrāvumu

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) uzdevis nozaru ministriem izvērtēt šorīt Rīgā piedzīvoto elektroenerģijas pārrāvumu, pēc valdības sēdes mediju pārstāvjiem paziņoja premjers. 

Kariņš norādīja, ka šodien ticis pārrunāts jautājums par elektroenerģijas pārrāvumu Rīgā.

Attiecīgi Ministru prezidents uzdevis ekonomikas ministram Jānim Vitenbergam (KPV LV) un iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam (KPV LV) veikt analīzi par notikušo.

Tāpat ministriem uzdots izstrādāt priekšlikumus, lai šāda situācija vairs neatkārtotos.

Jau ziņots, ka otrdienas rītā elektrības padeve Rīgā tika traucēta saistībā ar kabeļa atslēgšanos starp TEC-1 un Imantas apakšstaciju.

Elektroapgādes traucējumi bija vairāk nekā 160 000 klientu daļā Rīgas un Pierīgas, kā arī Limbažu apkaimē, Siguldas apkaimē un Ogrē.

Pulksten 11.14 tika pilnībā atjaunots 110 kV tīkls un elektroapgāde atjaunota no pārvades tīkla puses.

AS "Augstsprieguma tīkls" valdes priekšsēdētājs Varis Boks žurnālistiem skaidroja, ka vēl nav noskaidrots šorīt notikušā elektrotīkla kabeļa bojājuma iemesls, bet vainojams varētu būt defekts izolācijas materiālā, ko varēja izraisīt gan lietavas, gan zibens spēriens, kura rezultātā kabelī ieplūdusi papildu strāva.

Pašreiz bojātā kabeļa līnija ir remontā, laboratorija veic mērījumus un pētījumus ar bojājuma vietu. "Acīmredzot savienojošajā akā ir bijis izslēgums, kur līdz ar to veidojies neliels sprādziens," skaidroja Boks, piebilstot, ka eksperti strādā, lai izvērtētu situāciju. Kabeļa remonts prasīs nedēļas. Viņš uzsvēra, ka pie iemesla noskaidrošanas pašreiz strādā eksperti, un konkrētāk tas varētu būt zināms jau rīt.

Viņš teica, ka plkst.9.34 tika konstatēs bojājums 330 kilovoltu (kV) kabelī, kas arī šķērso Daugavu un iet no TEC-1 uz Imantas apakšstaciju. "Šis kabelis šai brīdī tiešām bija noslogots, jo mums ir tāds remonta režīms izveidojies Rīgā, ka TEC-2 ar visu savu jaudu ap 800 megavatiem (MW) un TEC-1 ar jaudu 60 MW tika izdots uz Pārdaugavas pusi uz Imantu pa šo kabeli, jo otrs 330 kV savienojums, kas ir uz Salaspili, pašreiz ir remonta atslēgumā saistībā ar līnijas izbūvi un rekonstrukciju," stāstīja Boks.

Viņš skaidroja, ka bojājumu rezultātā kabelis atslēdzās, un visa minētā jauda palika 110 kV tīklā, kas savukārt tika pārslogots. Tāpēc nostrādāja pārslodzes automātikas, kas ir dalīšanas vietās, un atslēdzās 110 kV tīkls no Limbažiem caur Siguldu uz Ogri.

Dispečeri operatīvi veica darbības, lai tīklu sakārtotu. TEC-2 un TEC-1 bloki atslēdzās, tīkls tika sadalīts un atkal pa posmiem pieslēgts. "Tas bija liels pārbaudījums gan energosistēmai, gan elektrības lietotājiem," teica Boks, uzsverot, ka negadījums deva iespēju pārliecināties, "cik gatavi mēs esam šādiem bojājumiem" un cik ātri ir iespējams reaģēt, lai tos novērstu.

Runājot par iemesliem, kas radīja bojājumu, Boks teica, ka šobrīd, kamēr savienojumi nav atrakti un uz vietas izpētīti, ir aizdomas, ka izolācijas materiālā varētu būt bijis kāds defekts, visticamāk, savienojuma vietā, kas izsauca izolācijas bojājumu.

"Jaudas, kas iet pa šādu kabeli, ir milzīgas, un šāda bojājuma gadījumā tas ir reāls sprādziens ar pilnīgu kabeļa fāzes bojājumu," teica Boks, skaidrojot, ka, visticamāk, tas ir rezultāts vai nu mitriem apstākļiem, kas radušies pēdējo lietavu laikā, vai izolācijas bojājumi zibens spēriena laikā. Precīzu bojājuma iemeslu varēs noteikt tad, kad eksperti būs izvērtējuši.

Pašreiz konkrētais 330 kV kabelis nestrādā, jo ir atslēgts uz remontu, bet Daugavas kreisajā krastā un arī no Salaspils apakšstacijas uz visu Latviju viss strādā.

Uz jautājumu, vai kaut kas līdzīgs varētu atkārtoties tuvākajās dienās, ņemot vērā, ka šis kabelis ir atslēgts, Boks atbildēja noliedzoši, skaidrojot, ka TEC jaudas ir ierobežotas līdz 400 MW TEC-2, tāpēc šādas pārslodzes rasties vairs nevar.

"Izvērtēsim visus rezultātus pēc šī notikuma, tai skaitā arī komunikācijas uzlabošanas iespējas, jo, acīmredzot, mums jāuzlabo arī apziņošanas iesējas," teica Boks.