C 6.05.2021.

Džonsons brīdināšot ES, ka Lielbritānija ir gatava bezvienošnās "Brexit"

FOTO: Reuters/ScanPix

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons pirmdien, 15. jūnijā, kā sagaidāms, brīdinās Eiropas Savienības (ES) līderus, ka Lielbritānija ir gatava izbeigt breksita pārejas periodu bez vienošanās par nākotnes tirdzniecību, ja sarunas nonāks strupceļā, vēsta laikraksts "Sunday Telegraph".

Džonsons videokonferencē uzstās, ka Lielbritānija izbeigs pārejas periodu, kura gaitā notiek sarunas par pēcbreksita tirdzniecības nosacījumiem ar ES, kā tas ir plānots, 31. decembrī, neraugoties uz daudzajiem aicinājumiem sarunu termiņu pagarināt, vēsta laikraksts.

Džonsons sacīs Eiropas Komisijas (EK) prezidentei Urzulai fon der Leienai un citiem ES līderiem, ka Lielbritānija būs gatava 1. janvārī kļūt par neatkarīgu tirdzniecības partneri, "lai arī kas notiktu" ar sarunām ar Briseli, norāda laikraksts.

Premjers mudinās ES amatpersonas piekrist tirdzniecības vienošanās nosacījumiem līdz vasaras beigām, vēsta laikraksts, kuram ir ciešas saites ar Džonsona konservatīvajiem.

Tomēr premjers arī brīdinās, ka Lielbritānija ir gatava izbeigt breksita pāreju bez vienošanās par nākotnes tirdzniecību, ja nepieciešams, norāda "Sunday Telegraph".

ES līderi pirmdien ar Lielbritānijas premjerministru apspriedīs situāciju sarunās par abu pušu attiecībām pēc breksita, kurās joprojām nav panākti vērā ņemami rezultāti, iepriekš informēja EK.

Džonsona sarunas ar Eiropadomes priekšsēdētāju Šarlu Mišelu, EK prezidenti Leienu un Eiropas Parlamenta prezidentu Dāvidu Sasoli notiks videokonferences formātā.

Jau ziņots, ka pēcbreksita sarunu ceturtā kārta pagājušajā nedēļā beidzās bez rezultātiem.

Sarunas, kas notika videokonferences formātā, beidzās ar neatrisinātām domstarpībām daudzos jautājumos, arī par noteikumiem uzņēmējdarbībai un zvejas tiesībām.

Lielbritānija ES pameta 31. janvārī, un abām pusēm ir laiks līdz gada beigām, lai vienotos par turpmākajām attiecībām.

Pašlaik Apvienotā Karaliste joprojām atrodas ES iekšējā tirgus un muitas ūnijas sastāvā, ir spiesta pakļauties bloka tiesību normām un veikt iemaksas tā budžetā. Taču, ja pārejas perioda laikā līdz gada beigām vienošanos neizdosies panākt, tirdzniecību starp abām pusēm turpmāk regulēs Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) normas, kas paredz dažādas muitas barjeras.