Ap garīgās veselības tematiem vēl aizvien sabiedrībā valda stigma. Cilvēki bieži vien baidās meklēt speciālistu palīdzību, jo daudzi uzskata, ka garīgās veselības problēmas ir kaut kas abstrakts. Portāls "Apollo" turpina projektu "Kā tev patiešām iet?", kura mērķis ir sabiedrību izglītot un iedrošināt vērsties pēc palīdzības. Projekta ietvaros Latvijas Radio 5 ētera balss Karmena Stepanova atklāj savu pieredzi ar trauksmi, panikas lēkmēm un depresiju.

"Ir dienas, kad es pamostos izsmelta vai jau nogurusi. Tad ir sajūta, ka šo dienu varētu atcelt, kaut ko sākt no rītdienas darīt," atklāj Karmena. "Ir arī dienas, kad viss ir brīnišķīgi un gribas doties laukā un darīt lietas. Gan sliktās, gan labās dienas nepārtraukti mijas."

Vienmēr pozitīvā radio ētera balss norāda, ka pirmo reizi ar trauksmi un panikas lēkmēm viņa saskārās aptuveni 18 gadu vecumā.

"Man dūra sirdī, es domāju, ka man ir kaut kas ar sirdi. Un to pašu arī teica [ģimenes] ārsts, ka tas varētu būt stresa dēļ, bet īsti nekas nopietns tas nav."

3

"Pagāja aptuveni trīs gadi un tās sajūtas ik pa laikam vai nu uznāca vai pārgāja, un tad es atceros, ka es kaut kur devos ēst un, ieejot šajā konkrētajā vietā, mani aizmeta ciet pilnībā," atklāj Karmena.

"Es lūdzu cilvēkam, ar ko tobrīd tur biju, lai mani ved uz uzņemšanas nodaļu, jo man likās, ka man ir sirdstrieka."

3

Šis bija pagrieziena punkts, kad Karmena sāka meklēt nevis ģimenes ārsta, bet psihoterapeita palīdzību.

"Es nokļuvu pie psihoterapeita, tur bija vienkārši sarunas, tad es nokļuvu pie viena psihiatra, kurš man sāka izrakstīt daudzas zāles. Un tikai tad, kad es nokļuvu pie savas psihoterapeites, kas man ir šobrīd, sāka palikt skaidrs, kas ar mani notiek."

Karmena atklāj, ka ļoti daudz laika tika iztērēts tikai, lai saprastu, kas ar viņu notiek un uzzinātu, ka piedzīvotais pats no sevis nepāries, kā varbūt tas šķita sākumā.

Ētera balss iesaka vērsties pie jomas speciālistiem un runāt par problēmām, kas nomāc, norādot, ka nevajag mest plinti krūmos, ja "nesaskan ar vienu speciālistu".

"Bieži ārstu pieejas atšķiras, un kas der vienam pacientam, neder citam."

3

Video: Karmena Stepanova atklāj savu pieredzi par dzīvi ar trauksmi, panikas lēkmēm un depresiju