C 6.05.2021.

Ministru viedokļi par šodien valdībā pieņemto ierobežojumu stingrību atšķiras

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (centrā) un ministri pirms Ministru kabineta ārkārtas sēdes, kurā lems par atbalsta pasākumiem Covid-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Valdības ārkārtas sēdē ministri piektdien, 10. jūlijā, pauda atšķirīgus viedokļus par to, vai apstiprinātie Covid-19 izplatības ierobežojumi ir pietiekami vai, tieši pretēji, pārlieku bargi.

Ministru kabinets šodien atjaunoja ierobežojumus sabiedriskās ēdināšanas iestādēm, nosakot īsāku darbības laiku naktīs, kā arī samazinot patlaban atļauto cilvēku skaitu pie galdiņiem kā iekštelpās, tā arī ārtelpās.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) uzsvēra, ka tie ir ļoti maigi ierobežojumi, kas nepieciešami, lai pēc pāris nedēļām, neko nedarot un slimnieku skaitam palielinoties, nebūtu jāattopas pie diskusijas par pilnīgas karantīnas ieviešanu.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (KPV LV) pauda bažas, ka pārāk stingru ierobežojumu atjaunošana varētu būtiski ietekmēt darba tirgu, daudziem cilvēkiem zaudējot darbu. Viņa bažījās par to, ka valdībai patlaban nav skaidra plāna, kā palīdzēt cilvēkiem, kuri iespējama slimības uzliesmojuma turpināšanās gadījumā varētu palikt bez darba.

"Mums katram ir savs viedoklis, un tas ir ļoti labi. Protams, Veselības ministrija (VM) skatās no veselības viedokļa, bet es - no darba ņēmēju iespējas saglabāt darbu. Ja jau vasarā ir tādi uzliesmojumi, tad, visticamāk, būs arī rudenī. Ja mēs iesim ar tikpat stingriem ierobežojumiem kā iepriekš, tad vai mums ir plāns, kā mēs palīdzēsim tiem cilvēkiem, kuri paliks bez darba, ja tiks slēgtas viņu darba vietas? Jābūt rezerves plānam, ja tā notiek," uzsvēra Petraviča.

Viņa pauda satraukumu par to, ka Covid-19 otrā viļņa gadījumā cilvēkus būs grūtāk mobilizēt ievērot ierobežojumus un piesardzības norādījumus. Politiķe mudināja domāt par to, kāds varētu būt iespējamais finansiālais atbalsts, ja valsts atgrieztos pie tik stingriem ierobežojumiem, kādi bijuši pavasarī.

"Man piedāvājums ir neatgriezties pie tik stingriem ierobežojumiem, kādi tie bija pirmajā reizē," teica Petraviča.

Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (KPV LV) pauda sarūgtinājumu, ka šodien valdības atbalstīties ierobežojumi attieksies uz vienu - ēdināšanas - nozari, kura jau bija uzrādījusi atkopšanās pazīmes.

"Saslimstība šajā nozarē sakrīt ar izlaiduma laiku utt. Nevajag izdarīt tik lielu spiedienu uz vienu nozari," aicināja ekonomikas ministrs.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhars (VL-TB/LNNK) gan norādīja, ka ar šodienas valdības pieņemtajiem lēmumiem netiek risinātas visas identificētās problēmas saistībā ar Covid-19 izplatību. Viņaprāt, steidzami jādomā, kā ierobežot termiņuzturēšanās atļauju izmantošanu iekļūšanai valstī pandēmijas apstākļos, kā arī par to, kā sargāt valsts austrumu robežu.

Savukārt Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) mudināja ievērot spēkā esošās prasības par divu metru distances ievērošanu un roku mazgāšanu, lai valdībai nebūtu jāpieņem citi lēmumi, kas varētu negatīvi ietekmēt ekonomiku. "Ekonomikas atveseļošanās temps ir jānotur šajā līmenī. Tas būs liels izaicinājums," uzsvēra premjers.

Kā ziņots, lai ierobežotu Covid-19 izplatību un novērstu arvien jaunus slimības uzliesmojumus, Ministru kabinets šodien nolēma saīsināt sabiedriskās ēdināšanas vietu darba laiku.

VM izstrādātais noteikumu projekts, ko šodien ārkārtas sēdē izskatīja valdība, papildina noteikumus "Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai", precizējot infekcijas izplatības dēļ noteiktos ierobežojumus.

Noteikts, ka sabiedriskās ēdināšanas pakalpojuma sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā būs jānodrošina, ka apmeklētājiem redzamās vietās (vismaz pie ieejas un kases ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas vietā) skaidri salasāma publiski pieejama informācija par maksimāli pieļaujamo personu skaitu, kas vienlaikus var atrasties pakalpojuma sniegšanas vietā.

Tāpat līdz 1.septembrim atjaunots ierobežojums cilvēku pulcēšanai sabiedriskās ēdināšanas vietās. No rītdienas, 11. jūlija, iekštelpās pie viena galdiņa nedrīkstēs atrasties vairāk par četriem apmeklētājiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi, savukārt ārtelpās pie viena galdiņa nedrīkstēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem, kas nav vienas mājsaimniecības locekļi.

Līdztekus noteikts, ka kultūras, sporta, izklaides, tai skaitā diskotēku, un reliģiskās darbības veikšanas vietās, kā arī sabiedriskās ēdināšanas vietās darbs sākams ne agrāk kā plkst. 6 un beidzams ne vēlāk kā plkst. 24, izņemot brīvdabas kino demonstrācijas pasākumus, kurus atļauts beigt ne vēlāk kā plkst. 2.

Vairāki valdības locekļi šodien norādīja uz nepieciešamību risināt vēl vairākus ar Covid-19 izplatības ierobežošanu saistītus jautājumus, tostarp saistībā ar Latvijas austrumu robežas kontrolēšanu un termiņuzturēšanās atļauju izmantošanu ieceļošanai valstī. Ministru kabinets pie minētajiem jautājumiem varētu atgriezties jau otrdien, 14. jūlijā, kad paredzēta kārtējā valdības sēde.

Kā ziņots, šonedēļ Latvijā manāmi palielinājies jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits. Aizvadītajā diennaktī valstī veikts 1841 Covid-19 tests un reģistrēti 11 jauni saslimšanas gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotā informācija.

Zināms, ka viens saslimušais atgriezies no ārvalstīm, pieciem saslimušajiem bijis kontakts ar saslimušo. Ar vēl pieciem saslimušajiem SPKC sācis saziņu.

Līdz šim valstī veikti 165 610 Covid-19 izmeklējumi, saslimušas ir 1165 personas un 30 mirušas. Savukārt atveseļojušies ir 1019 cilvēki.