C 6.05.2021.

Viņķele: Būtu jāpiedāvā striktākie iespējamie ierobežojumi sarkanā saraksta valstīm Covid-19 izplatības mazināšanai

Veselības ministre Ilze Viņķele

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Ārlietu ministrijai (ĀM) un Satiksmes ministrijai (SM) būtu jāpiedāvā striktākie iespējamie ierobežojumi cilvēku ieceļošanai no sarkanā saraksta valstīm Covid-19 izplatības mazināšanai, aģentūrai LETA pauda veselības ministre Ilze Viņķele (AP).

Sarkanajā sarakstā tiek iekļautas tās Eiropas Savienības un līdzīgās attiecībās esošās valstis, kuru kumulatīvie rādītāji ir saslimšana virs 25 personām uz 100 000 iedzīvotāju, liecina Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā publicētā informācija. Tāpat sarkanajā sarakstā iekļautas valstis, kuras nav minētas iespējamo atļauto valstu sarakstos - līdz ar to sarkanajā sarakstā ir arī Krievija un Baltkrievija.

Viņķele skaidroja, ka jautājumi par ierobežojumiem šo valstu pārstāvjiem nav Veselības ministrijas (VM) pārziņā, tāpēc par izmaiņām šajā jomā sīkāk jāinteresējas pie ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV) un satiksmes ministra Tāļa Linkaita (JKP). Politiķe norādīja arī uz Iekšlietu ministrijas lomu kontroles nodrošināšanā.

Attiecībā uz sarkanā saraksta valstīm nepieciešamie ierobežojumi jāattiecina gan uz vīzu, gan termiņuzturēšanās atļauju izmantošanu, norādīja politiķe.

VM pašlaik jaunus ierobežojumus no savas puses nepiedāvās, jo nav atklāti jauni slimības perēkļi. Attiecībā uz pagājušajā nedēļā atklātajiem trīs uzliesmojuma perēkļiem valdība jau piektdien, 10.jūlijā, lēma par nepieciešamo ierobežojumu atjaunošanu, atgādināja Viņķele.

VM plāno piedāvāt noteikt brīvāku peldbaseinu izmantošanu, par ko drīzumā sekos sīkāka informācija, skaidroja ministre. Ministrija arī sagatavojusi nepieciešamos tehniskos precizējumus Covid-19 izplatības mazināšanas regulējumā.

Kā ziņots, Viņķele šorīt intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta Panorāma" norādīja, ka, iespējams, tiks pārskatīta vīzu izsniegšanas kārtība Krievijas un Baltkrievijas pilsoņiem, jo minētajās valstīs inficēšanās rādītāji ar Covid-19 izraisīto slimību ir diezgan augsti.

Jau ziņots, ka Rinkēvičs jau pagājušajā nedēļā pieļāva iespēju, ka Covid-19 izplatības mazināšanai būtu jāpārskata termiņuzturēšanās atļauju sistēma.

Diskutējot par VM priekšlikumiem par atsevišķu ierobežojumu pastiprināšanu Covid-19 izplatības mazināšanai, Rinkēvičs šos ierobežojumus nodēvēja par "maigiem". Vienlaikus ministrs informēja par ārvalstu ieceļošanas gadījumu statistiku, sevišķi no tādām valstīm kā Krievija un Baltkrievija, kurās joprojām ir liels Covid-19 saslimušo skaits.