Krievijas vēstniecība: Latvija PSRS iestājusies leģitīmi

Krievijas vēstniecības ēka Rīgā.

FOTO: Ieva Leiniša/LETA

Krievijas vēstniecība Latvijā norādījusi, ka Latvija leģitīmi iestājusies Padomju Sociālistisko Republiku savienībā (PSRS), savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) pauž nožēlu par vēstures falsifikāciju.

Atgādinot par 80 gadus seniem notikumiem, vēstniecība sociālajā tīklā "Twitter" publicējusi ierakstu, pievienojot fotogrāfiju, kurā attēlota cilvēku rinda pie vēlēšanu iecirkņa Rīgā.

Vēstniecība ierakstā norādījusi, ka tās esot Saeimas ārkārtas vēlēšanas 1940. gada 14. un 15. jūlijā, kas "kļuva par vienu no Latvijas soļiem, lai leģitīmi iestātos PSRS sastāvā".

Savukārt Rinkēvičs (JV) ierakstā "Twitter" pauda nožēlu, ka vēstures un vēlēšanu falsifikācijas tradīcijas ir dzīvas arī mūsdienu Krievijā.

"Atgādinām kolēģiem vēstniecībā, ka "vēlēšanas" notika padomju okupētā Latvijā pretēji Satversmei un bija tiešs politisko dvīņu - Hitlera un Staļina noziedzīgās vienošanās rezultāts," uzsvēra ministrs.

LETA jau rakstīja, ka vēlēšanās, kas notika 1940. gada 14. un 15. jūlijā, bija pieļauts tikai viens - Darba tautas bloka - kandidātu saraksts. Citi alternatīvie saraksti noraidīti. Oficiāli paziņots, ka par minēto sarakstu nodotas 97,5% vēlētāju balsis.

Maskavā padomju ziņu aģentūra TASS sniedza informāciju par vēlēšanu minēto iznākumu jau divpadsmit stundas pirms balsu skaitīšanas Latvijā.

Lai gan publicētā Darba tautas bloka vēlēšanu platforma nesaturēja prasību nodibināt padomju varu Latvijā un iestāties PSRS, jaunā ievēlētā Saeima pasludināja Latviju par sociālistisku republiku un iesniedza lūgumu to uzņemt PSRS.

Bez debatēm pieņemtā deklarācija "Par Latvijas iestāšanos PSRS sastāvā" mainīja valsts iekārtu un likvidēja formālo neatkarību.

Aktuālākās ziņas