Sv 9.05.2021.

Rīgas domes vēlēšanām sarakstu plāno iesniegt vēl viena partija

Rīgas dome. Ilustratīvs foto.

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām šodien plānots pieteikt vienas partijas sarakstu, aģentūru LETA informēja Rīgas pilsētas Vēlēšanu komisijas priekšsēdētājs Juris Kokins.

Iesniegt sarakstu plkst.14 pieteikusies partija "Alternative". Reizē nav izslēgts, ka šodien sarakstu mēģināt atkārtoti iesniegt varētu arī, piemēram, kāda no divām partijām, kurām konstatēta trūkuma dēļ tas neizdevās ceturtdien.

Kā ziņots, līdz šim vēlēšanām pieteikti un reģistrēti septiņi saraksti - "Jaunās Vienotības", Zaļo un zemnieku savienības, partiju apvienības "Attīstībai/Par!" un partijas "Progresīvie" apvienotais saraksts, Jaunās konservatīvās partijas, partijas "Gods kalpot Rīgai", partijas "Saskaņa", kā arī nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK un Latvijas Reģionu apvienības apvienotais saraksts.

Interesi par kandidēšanu izrādījuši 13 iespējamo sarakstu pārstāvji, taču nav zināms, vai visu šo politisko spēku pārstāvji nolems pieteikties vēlēšanām.

Kandidātu sarakstus 29.augusta Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām varēs līdz 20.jūlijam, aģentūru LETA informēja Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Laura Zaharova.

Deputātu kandidātu saraksti jāiesniedz Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā, Kongresu namā, Krišjāņa Valdemāra ielā 5, Rīgā, 308.telpā. Saraksta iesniegšana jāpiesaka iepriekš, zvanot pa tālruni 67026081.

Sarakstus iesniegt varēs šodien no plkst.14 līdz 18, sestdien, 18.jūlijā, no plkst.10 līdz 14, svētdien, 19.jūlijā, no plkst.10 līdz 14 un pirmdien, 20.jūlijā, no plkst.12 līdz 18.

Vēlētāji ar iesniegtajiem kandidātu sarakstiem, priekšvēlēšanu programmām un ziņām par kandidātiem varēs iepazīties mājaslapā "rd2020.cvk.lv" un vēlēšanu nedēļā arī balsošanas iecirkņos.

Deputātu kandidātu sarakstus Rīgas domes vēlēšanām var iesniegt reģistrētas politiskās partijas, reģistrētu politisko partiju reģistrētas apvienības, kā arī divas vai vairākas reģistrētas politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā politisko partiju apvienībā.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās kā deputātu kandidātiem ir Latvijas vai citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā ir sasnieguši vismaz 18 gadu vecumu un ir reģistrēti Latvijas vēlētāju reģistrā un uz kuriem neattiecas likumā noteiktie kandidēšanas ierobežojumi.

Lai kandidētu Rīgas domes vēlēšanās, kandidātu saraksta iesniegšanas dienā deputāta kandidātam ir jāatbilst vismaz vienam no šiem nosacījumiem, - Rīgā ir jābūt reģistrētai dzīvesvietai bez pārtraukuma pēdējos 10 mēnešus, Rīgā ir jābūt nostrādājušam kā darba ņēmējam vai pašnodarbinātai personai vismaz pēdējos četrus mēnešus vai Rīgā ir jāpieder nekustamajam īpašumam.

Kandidātu saraksts un tam pievienojamie dokumenti sagatavojami, izmantojot CVK lietojumprogrammu, kurai piekļuves tiesības kandidātu sarakstu gatavotāji var pieprasīt Rīgas pilsētas vēlēšanu komisijā.

Sarakstā pieteikto kandidātu skaits drīkst par trim kandidātiem pārsniegt domē ievēlējamo deputātu skaitu. Rīgas domē jāievēl 60 deputāti, tādējādi maksimālais kandidātu skaits vienā sarakstā ir 63. Kandidātu sarakstam jāpievieno priekšvēlēšanu programma, kuras apjoms nepārsniedz 4000 iespiedzīmes.

Drošības nauda par kandidātu sarakstu Rīgas domes vēlēšanām ir 850 eiro. Drošības nauda tiek atmaksāta, ja kandidātu saraksts vēlēšanās iegūst vismaz vienu deputāta vietu. Pārējo sarakstu drošības naudu ieskaita pašvaldības budžetā.

Rīgas domes vēlēšanās deputātu kandidātu sarakstiem nebūs numuru, bet kārtību, kādā sakārtojamas zīmes iecirkņos (kura saraksta zīme būs virspusē), noteiks izlozē.

Vēlēšanas notiks 29.augustā, kā arī dažas vai vairākas stundas dienā varēs balsot iepriekšējās balsošanas laikā no 26.augusta līdz 28.augustam. Uzturoties balsošanas iecirknī, vēlētājiem būs jāievēro divu metru distance, jādezinficē rokas, jālieto mutes un deguna aizsegs. Vēlētājiem, kuriem nebūs sava sejas aizsega, iecirknī tiks izsniegta vienreizlietojamā sejas aizsargmaska. Vēlētāji aicināti vēlēšanu iecirknī izmantot arī savus rakstāmrīkus, bet, ja vēlētājam šādas iespējas nav, iecirknī tiks nodrošināta katram vēlētājam sava pildspalva.