T 12.05.2021.

"Ir arī soda sankcijas, ja līdzekļi netiek atgūti savlaikus." Linkaits atklāj, cik ilgā laikā plānots atgūt "airBaltic" ieguldītos 250 miljonus

Satiksmes ministrs Tālis Linkaits

FOTO: Edijs Pālens/LETA

Eiropas Komisijas (EK) lēmums, kas ļauj valstij ieguldīt Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" pamatkapitālā 250 miljonus eiro, paredz Latvijai piecu līdz septiņu gadu laikā ieguldījumu atgūt, sacīja satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP).

Valdība 14. jūlijā pēc atļaujas saņemšanas no EK atbalstīja 250 miljonu eiro ieguldīšanu "airBaltic" pamatkapitālā, līdzdalību uzņēmumā palielinot līdz 91%.

Linkaits skaidroja, ka EK lēmums ir "ļoti biezs dokuments", bet pamata doma paredz, ka piecu līdz septiņu gadu laikā valstij ir jāatgūst "airBaltic" ieguldītie līdzekļi. 

"Nosacīti ir paredzētas arī soda sankcijas, ja šie līdzekļi netiek atgūti savlaikus. Saskaņā ar lēmumu Latvijas valstij ir jāiesniedz konkrēts plāns, kā valsts šos līdzekļus atgūs. Mēs esam vienojušies, ka aviokompānijas vadība nākamo sešu mēnešu laikā nāks klajā ar detalizētu redzējumu, kā tālāk var strādāt, lai samazinātu valsts ieguldījumu "airBaltic"," teica ministrs.

Jautāts, vai jau ir domas, kā valsts varētu šo naudu atgūt, Linkaits norādīja, ka jau pirms Covid-19 izraisītās krīzes "airBaltic" vadība strādāja pie akciju starptautiskā publiskā piedāvājuma jeb IPO.

"Šie darbi tiks turpināti un tiks piesaistīti konsultanti, kuri izvērtēs, kurā brīdī ir pareizāk piedāvāt aviokompānijas akcijas privātajiem investoriem. Tas lielā mērā būs saistīts ar to, kā kopumā attīstīsies situācija aviācijas nozarē," uzsvēra satiksmes ministrs.

Ministrs piebilda, ka soda sankciju gadījumā, ja Latvijas valsts paredzētajā laikā ieguldījumu neatgūs, valsts saņems papildu akcijas no aviokompānijas, neraugoties uz to, kādi ir tās finanšu rezultāti.

"Ir arī citi mehānismi, kuri motivē aviokompāniju šo situāciju pēc iespējas ātrāk normalizēt. "airBaltic" ieguldītā summa ir jāatdod Valsts kasē.

2

Tas nozīmē vai nu akciju pārdošanu kapitāla tirgos, vai to, ka "airBaltic" šīs akcijas atpērk pati," stāstīja Linkaits.

Latvijai plāns EK ir jāiesniedz pēc gada. ""airBaltic" vadība ar konkrētu piedāvājumu nāks pēc sešiem mēnešiem, un mēs gatavosimies arī pietiekami ilgām diskusijām valdībā," teica Linkaits.

Jau ziņots, ka EK pēc vairāku mēnešu izvērtēšanas jūlija sākumā atbalstīja Latvijas valdības lēmumu "airBaltic" pamatkapitālā ieguldīt 250 miljonus eiro, lai sniegtu atbalstu Covid-19 krīzes pārvarēšanai. Pašreiz finansējums vēl nav ieguldīts un "airBaltic" pamatkapitāls ir 256 472 824 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.