Apelācijas tiesa liek pārskatīt nāvessodu Bostonas maratona spridzinātājam

FOTO: Reuters/ScanPix

ASV apelācijas tiesa piektdien atcēla Bostonas maratona spridzinātājam Džoharam Carnajevam piespriesto nāvessodu un uzdeva zemākas instances tiesai vēlreiz izskatīt viņa lietu.

Tiesa norādīja, ka tiks vēlreiz izvērtēts Carnajevam piespriestais nāvessods, un gadījumā, ja tas tiks atzīts par nepamatotu, viņam būs jāizcieš mūža ieslodzījums.

2015.gadā Carnajevam tika piespriests nāvessods par to, ka viņš 2013.gada 15.aprīlī pie Bostonas maratona finiša līnijas novietoja divas bumbas, kuru sprādzienos tika nogalināti trīs un ievainoti 264 cilvēki.

Carnajevs ir atzinis, ka, ekstrēmistiskā islāmisma ideju vadīts, sarīkoja teroraktu kopā ar savu vecāko brāli Tamerlanu Carnajevu, kurš četras dienas pēc sprādzieniem tika nogalināts apšaudē ar policiju, kas viņu vajāja.

Advokāti spriedumu pārsūdzēja, norādot, ka divi no 12 zvērināto tiesas locekļiem nav bijuši neitrāli un zvērināto izvēles procesā melojuši, ka nav izdarījuši ierakstus par šo teroraktu sociālajos tīklos. Vēl advokāti pārsūdzībā norādīja, ka neesot bijis pareizi prāvu rīkot Bostonā, jo tās iedzīvotājiem pēc terorakta bijusi psiholoģiskā trauma, pilsētas mediji neesot bijuši objektīvi, atspoguļojot procesu,  tāpēc Carnajevam neesot bijis cerību uz godīgu lietas izskatīšanu.

Masačūsetsas štata federālā apelācijas tiesa paziņoja, ka apgabala tiesai ir jāpārskata tikai Carnajevam piespriestais soda mērs, nevis jālemj, vai viņš ir vainīgs.

Izvēloties zvērinātos, kas izskatīja Carnajeva lietu, netika nodrošināts godīgs izvēles process, jo dažiem zvērinātajiem "jau bija izveidojies viedoklis, ka viņš ir vainīgs",  norādīja apelācijas tiesa.

Carnajevs, kurš pašlaik ir 27 gadus vecs, atrodas maksimālas drošības cietumā Kolorādo štatā.

Brāļi Carnajevi ir čečenu izcelsmes un imigrēja ASV šā gadsimta sākumā, vēlāk naturalizācijas kārtībā iegūstot Savienoto Valstu pilsonību.

Uz augšu