Otrdienas vakarā ASV pilsētā Kenošā tika nogalināti divi protestētāji un viens tika nopietni ievainots. Aizdomās par apšaudi aizturēts 17 gadus vecais Kails Ritenhauss. To, kas par pusaudzi zināms, apkopojusi britu raidsabiedrība BBC.

Protesti Viskonsinas štata pilsētā sākās svētdien, 23. augustā, pēc tam, kad policija septiņas reizes mugurā iešāva neapbruņotam melnādainam vīrietim. Protestu trešajā dienā tika nogalināti divi un smagi ievainots viens protestētājs.

Trešdien Ritenhausu arestēja viņa mātes mājās. Zēnam draud apsūdzības pirmās pakāpes slepkavībā.

Video no traģiskās dienas liecina, ka viņš vairākas stundas patrulēja ielās, pirms pavērsa šauteni pret cilvēkiem. Žurnālistiem zēns sacīja, ka "viņa darbs" bija aizsargāt ēkas un sniegt medicīnisku palīdzību protestētājiem.

Kas viņš ir?

Detaļas par to, kas ir Kails Ritenhauss, vēl tiek atklātas, taču viņa sociālo tīklu profili liecina, ka zēnu jau vairākus gadus fascinē policija. Kādai viņa bildei "Facebook" uzlikts rāmis ar "Blue Lives Matter" (angļu val. - zilajām dzīvībām ir nozīme) logo. "Blue Lives Matter" ir policijai uzticīga un to atbalstoša kustība, kas nereti saduras ar "Black Lives Matter" atbalstītājiem.

Vairākos ierakstos pusaudzis godinājis policistus, kuri nogalināti, pildot dienesta pienākumus. Tāpat viņš publicējis foto, kurā tērpies policijas formastērpā. Ritenhauss ir bijušais vietējās policijas kadetu programmas dalībnieks.

Cita viņa aizraušanās ir ieroči. Sociālajos tīklos publicētajos fotoattēlos viņš pozē ar šaujamieročiem, trenējoties šaut mērķī un saliekot triecienšauteni.

Intervijā otrdienas vakarā, pusaudža teiktajā dzirdamas policijas retorikas atbalsis, kad viņš žurnālistiem skaidroja, kāpēc ir bruņots.

"Daļa no mana darba ir aizsargāt cilvēkus. Ja kāds ir cietis, es skriešu pa taisno briesmās," viņš sacīja.

Vēlāk kādā video šķietami redzams, kā viņš iešauj galvā kādam vīrietim. Pēc tam pusaudzim dzenas pakaļ pūlis, viņš nokrīt uz zemes un atklāj uguni.

Pēc tam Ritenhauss ar paceltām rokām dodas policijas busiņa virzienā. Garāmgājējs iekliedzas "tas puisis viņus tikko sašāva", bet policijas auto pabrauc garām, lai palīdzētu cietušajiem.

Policija viņu arestēja Antiokas pilsētā, kas atrodas aptuveni 25 kilometru attālumā no Kenošas.

Kas bija upuri?

Apšaudē dzīvību zaudēja kāds 26 gadus vecs cilvēks no Silverleikas, Viskonsinas štatā, un kāds 36 gadus vecs vietējais iedzīvotājs. Gaidāms, ka ievainotais, kuram ir 26 gadi, atlabs. Upuru un cietušā vārdi netiek atklāti.

Saspringtajā vakarā viņi protestēja Kenošas ielās. Notika sadursmes starp protestētājiem un policiju un bruņotiem pašpasludinātiem kārtības sargiem.

Demonstranti ir dusmīgi par kārtējo incidentu, kad policija sašāvusi afroamerikāni.

29 gadus veco Džeikobu Bleiku septiņas reizes sašāva mugurā, kad viņš kāpa mašīnā, kurā bija viņa bērni. Vīrieša advokāts apgalvo, ka būs "brīnums", ja Bleiks spēs staigāt.

Ierobežotais likumsargu skaits Kenošā licis nemieru laikā indivīdiem un grupām pārņemt likuma varu savās rokās, Viskonsinas policijas pārstāvis sacīja BBC.

Video no otrdienas redzams, kā civiliedzīvotāji militāra tipa apģērbos pulcējas pie pilsētas ēkām.

Kāda ir šāvēja saistība ar Donaldu Trampu?

Aizdomās turamā sociālo tīklu ieraksti liecina, ka viņš ir kaismīgs ASV prezidenta atbalstītājs. Videoierakstos redzams, ka viņš Trampa pārvēlēšanas mītiņos sēž pirmajā rindā un skaļi pauž atbalstu. 

Sociālajā tīklā "Instagram" savā biogrāfijā pusaudzis rakstījis "Trump 2020". Trampa pārstāvji portālam "BuzzFeed" sacīja, ka zēnam neesot "nekādas saistības ar mūsu kampaņu".

"Prezidents Tramps vairākkārt un konsekventi nosodījis jebkādas vardarbības izpausmes un uzskata, ka mums jāaizsargā visi amerikāņi no haosa un beztiesiskuma. (..) Mēs pilnībā atbalstām mūsu lieliskos likumsargus par viņu straujo rīcību šajā gadījumā," piebilda Trampa pārstāvji.

Kāda ir viņa saistība ar kaujinieciskām "Facebook" grupām?

Pirms protestiem grupā "Kenošas gvarde" tās locekļus aicināja "ķerties pie ieročiem". Ziņots, ka grupas dalībnieki apsprieduši, kāda veida ieročus vērst pret un kādus bojājumus nodarīt protestētāju mašīnām.

Vairāki lietotāji ziņoja "Facebook", ka grupa mudina uz vardarbību, bet saņēma atbildi, ka ierakstā netiek pārkāpti platformas standarti, vēsta portāls "The Verge".

Pēc otrdienas apšaudes ieraksts tika dzēsts.

"Pašlaik neesam atraduši pierādījumus sociālajā tīklā, kas liecinātu, ka šāvējs sekoja "Kenošas Gvardei" vai ka viņš bija ielūgt uz lapas rīkoto pasākumu," "Facebook" pārstāvji pauda "The Verge".

Kāda bijusi reakcija?

Uz Kenošu nosūtīti vairāk nekā 200 Federālā izmeklēšanas biroja aģenti, lai mēģinātu pilsētā ieviest kārtību, un Baltais nams apgalvo, ka pieejami 2000 Nacionālās gvardes kaujinieku.

Labējā medija "Fox News" ētera persona Takers Kārlsons trešdien izraisīja sašutumu, šķietami attaisnojot apšaudi.

"Cik šokēti mēs esam, ka septiņpadsmitgadīgie ar šautenēm nolēma uzturēt kārtību, kad neviens cits to nedarīja?" viņš sacīja savā raidījumā.

Kārlsons sacīja, ka Kenošā izplatījusies "anarhija" pēc tam, kad to "pameta" varasiestādes. Viņa izteikumus nekavējoties nosodīja sociālo tīklu lietotāji.

"Nevainīgu melnādaino nogalina policija un Takers Kārlsons viņu nosauc par noziedznieku. Vainīgs baltādainais nogalina divus cilvēkus, un Takers Kārlsons viņu nosauc par patriotu," rakstīja CNN komentāru autors Kīts Boikins.

Tajā pašā laikā strauji izplatījās baumas, ka protestētāji Ritenhausa virzienā metuši Molotova kokteili. Ir apstiprināts, ka tās nav patiesas. Daži pauduši, ka videomateriālos redzamais liecina, ka šāvējs rīkojies pašaizsardzības nolūkos. Citos video redzams, ka kāds no protestētājiem patiesībā metis somu.