C 13.05.2021.

NATO pieprasa Maskavai atklāt informāciju par "Novičok" programmu

FOTO: Reuters/ScanPix

NATO piektdien, 4. septembrī, aicināja veikt starptautisku izmeklēšanu Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanas lietā, vienlaikus pieprasot Krievijai, lai tā starptautiskajai ķīmisko ieroču uzraudzības organizācijai atklāj informāciju par nervus paralizējošās vielas "Novičok" programmu.

Pēc NATO  padomes ārkārtas sēdes vēstnieku līmenī alianses ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sacīja, ka visas valstis bijušas vienotas, nosodot šaušalīgo uzbrukumu Navaļnijam.

Vācija, kur patlaban ārstējas Krievijas opozicionārs, informējusi pārējās dalībvalstis par Navaļnija lietu. Ir gūti "pierādījumi, neatstājot vietu šaubām", ka ticis izmantots "Novičok", sacīja alianses vadītājs.

"Krievijas valdībai ir pilnā mērā jāsadarbojas ar Ķīmisko ieroču aizlieguma organizāciju (OPCW) neatkarīgas starptautiskas izmeklēšanas jautājumā," uzsvēra Stoltenbergs.

"Mēs arī aicinām Krieviju pilnībā atklāt OPCW informāciju par "Novičok" programmu," viņš piebilda.

Bēdīgi slavenā vēl PSRS izstrādātā nervus paralizējošā inde tika lietota arī Solsberijā, Lielbritānijā, pirms diviem gadiem uzbrukumā bijušajam Krievijas dubultaģentam Sergejam Skripaļam un viņa meitai. Pēc šī uzbrukuma no NATO misijas tika izraidīti septiņi Krievijas diplomāti.

Stoltenbergs neizslēdza iespēju, ka līdzīgi atbildes soļi varētu tikt sperti arī tagad, tomēr viņš uzsvēra, ka Navaļnija saindēšana, kas notika Krievijā, ir krietni atšķirīga no uzbrukuma Skripaļiem, kas notika NATO dalībvalsts teritorijā.

"Mums ir stingra pārliecība, ka šis ir klajš starptautisko tiesību pārkāpums, tāpēc uz to ir nepieciešama starptautiska reakcija, bet es neizteikšu pieņēmumus par to, tieši kādai šai starptautiskajai rekcijai būtu jābūt, viņš sacīja.

ES un citas starptautiskās struktūras jau aicinājušas veikt OPCW izmeklēšanu, paužot skepsi par to, vai Krievija veiks pienācīgu Navaļnija saindēšanas izmeklēšanu.

Kremlis jau paudis pārliecību, ka Krievijas valsts par notikušo nevar tikt vainota, bet kāds Krievijas toksikologs piektdien norādīja, ka Navaļnija veselība, iespējams, pasliktinājusies diētas vai stresa rezultātā.

Navaļnijs 20. augustā ar saindēšanās pazīmēm nesamaņā tika nogādāts Omskas slimnīcā  Sibīrijā, bet divas dienas vēlāk no Krievijas pārvests uz Vāciju, kur viņa ārstēšanu uzņēmusies Berlīnes Universitātes klīnika "Charite".

Kā trešdien pavēstīja Vācijas valdība, tagad iegūti neapgāžami pierādījumi, ka Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu, kas pieder "Novičok" grupai.