Pk 30.10.2020.

Mirusi ASV Augstākās tiesas tiesnese Rūta Beidere Ginzberga

FOTO: Reuters/ScanPix

ASV Augstākās tiesas tiesnese Rūta Beidere Ginzberga piektdien mirusi 87 gadu vecumā pēc cīņas ar aizkuņģa dziedzera vēzi, paziņoja Augstākā tiesa.

Liberālā tiesnese, kas guva ievērību ar sieviešu un minoritāšu tiesību aizstāvēšanu un kuru viņas cienītāji dēvēja par Bēdīgi slaveno RBG, nomira "šovakar ģimenes lokā savā mājoklī Vašingtonā", teikts tiesas paziņojumā.

Ginzberga bija otrā sieviete, kas kļuvusi par ASV Augstākās tiesas tiesnesi. Viņu šim amatam nominēja toreizējais ASV prezidents Bils Klintons 1993.gada 14.jūnijā, un viņa ieņēma šo amatu kopš 1993.gada 10.augusta. 

Pēc viņas Augstākās tiesas tiesneša amatā ir apstiprinātas vēl divas sievietes - Sonija Sotomajora un Elena Kagana, un abas vēl arvien ir šajā amatā. 

Ir gaidāms, ka ASV prezidents Donalds Tramps ātri nominēs jaunu Augstākās tiesas tiesnesi, lai pastiprinātu konservatīvo vairākumu šajā tiesā, un republikāņu vadītais Senāts nevilcinoties apstiprinās šo nomināciju.

Tramps savas prezidentūras laikā jau ir iecēlis divus konservatīvus Augstākās tiesas tiesnešus - Nīlu Gorsaču 2017.gadā un Bretu Kaveno 2018.gadā. 

Ginzberga bija pretojusies liberāļu aicinājumiem atkāpties no tiesneša amata Baraka Obamas prezidentūras laikā, kad demokrātiem bija vairākums Senātā un viņas vietā būtu iespējams apstiprināt tiesnesi ar līdzīgiem liberāliem uzskatiem.