P 26.10.2020.

Rinkēvičs ticies ar Tihanovsku un pārrunājis nepieciešamo ES rīcību saistībā ar notikumiem Baltkrievijā

FOTO: Reuters/ScanPix

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) Rīgā ticies ar Baltkrievijas opozīcijas līderi Svetlanu Tihanovsku, pārrunājot nepieciešamo Eiropas Savienības rīcību saistībā ar notikumiem Baltkrievijā, mikroblogošanas vietnē "Twitter" raksta ministrs.

Viņš arī norāda, ka apliecināja Latvijas atbalstu baltkrievu tautai un informēja par Latvijas sniegto atbalstu represijās cietušajiem.

Kā aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijā, Rinkēvičs arī pauda nostāju, ka Eiropas Savienībai ir jāveicina varas dialogs ar opozīciju un pilsonisko sabiedrību un jāuzstāj uz jaunu prezidenta vēlēšanu rīkošanu.

Ārlietu ministrs pauda Latvijas atbalstu idejai par ANO Cilvēktiesību uzraudzības misijas izveidi Baltkrievijā, lai sagatavotu ziņojumu par cilvēktiesību pārkāpumiem Baltkrievijā.

Tāpat Eiropas Savienībai ir jāturpina atbalstīt Baltkrievijas pilsoniskā sabiedrība, tostarp, pārorientējot finanšu atbalstu tā, lai tas nostiprinātu neatkarīgos medijus un veicinātu izglītības attīstību, uzsvēra ministrs.

Rinkēvičs arī pauda Latvijas atbalstu iespējami ātru individuālo ierobežojošo pasākumu noteikšanu pret personām, kuras vainojamas vēlēšanu rezultātu viltošanā un vardarbībā pret Baltkrievijas iedzīvotājiem. Vienlaikus, šie ierobežojošie pasākumi jānosaka tā, lai tie negatīvi neietekmē Baltkrievijas sabiedrību.

Kā vēstīts, drīz pēc 9. augustā notikušajām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām Tihanovska bija spiesta pamest valsti un patverties Lietuvā. Viņa nākamajā dienā pēc vēlēšanām mēģināja iesniegt sūdzību Centrālajā vēlēšanu komisijā, pieprasot pārskaitīt balsis, un domājams, saņēma draudus vērsties pret viņas bērniem un vīru.

Tihanovska aicinājusi baltkrievus svētdien turpināt masu protestus pret autoritārā līdera Aleksandra Lukašenko varu. "Katru nedēļu jūs parādāt sev un pasaulei, ka baltkrievu tauta ir spēks," sacīja 38 gadus vecā Tihanovska.

Minskā desmitiem tūkstoši cilvēku svētdien piedalās varasiestāžu nesankcionētos protestos pret Baltkrievijas autoritārā prezidenta Aleksandra Lukašenko režīmu.

Mediji ziņo, ka drošības spēki centās nepieļaut lielu protestētāju kolonnu izveidošanos, taču cilvēkiem izdevies sapulcēties vienā no Minskas galvenajām ielām un doties virzienā uz Neatkarības pili, kur atrodas Lukašenko darba rezidence.

Drošības spēki aiztur cilvēkus.

Varasiestādes ir slēgušas metro stacijas un bloķēti interneta pakalpojumi.

Lukašenko prezidenta pils un tuvējās ielas tiek stingri apsargātas. Spēcīga drošības spēku klātbūtne jūtama daudzviet galvaspilsētā.

Aģentūra DPA vēstīja, ka Minskā cilvēkus sagrābj un savāc aizturēšanas transporta līdzekļos vīrieši slēpotāju maskās bez identifikācijas zīmē.

Portāls "Tut.by" vēsta, ka protesti notiek arī Gomeļā, Brestā, Grodņā, kur brutāli aizturēti vairāki desmiti cilvēku, un citās pilsētās.

Sestdien Minskā notika sieviešu solidaritātes gājiens, kura laikā tika aizturēti vairāk nekā 300 cilvēku, ziņoja cilvēktiesību centrs "Vjasna".

Baltkrievijā jau vairāk par mēnesi turpinās masu protesti pret 9. augustā notikušo prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais valsts galva Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība un citas rietumvalstis.