T 21.10.2020.

Minskā ielās izgājuši iedzīvotāji, kuri protestē pret Lukašenko inaugurāciju. Pilsētas centrā darbojas liels skaits drošības darbinieku

Protesti Minskā pret Lukašenko inaugurāciju.

FOTO: Reuters/ScanPix

Trešdienas vakarā Minskas centru pēc Aleksandra Lukašenko slepenās inaugurācijas ceremonijas piepildījis liels skaits drošības dienestu darbinieku.

Baltkrievijas galvaspilsētas centru piepildījis liels skaits Iekšlietu ministrijas karaspēka karavīru, omonieši, specdienestu kaujinieki, cilvēki bez atpazīšanas zīmēm un civilā tērpti drošības dienestu darbinieki.

Sociālo tīklu lietotāji raksta, ka šodien daudzu tirdzniecības vietu, uzņēmumu un valsts iestāžu darbinieki palaisti uz mājām ātrāk. Studenti raksta, ka viņiem mainīts grafiks un atceltas vakara nodarbības.

Drošībnieki nobloķējuši arī citu Baltkrievijas pilsētu centrus.

Raidorganizācijas BBC korespondents no Minskas ziņo, ka Lukašenko inaugurācija līdz šim vienotu masveida protestu nav izraisījusi. Cilvēki grupās pulcējas pie savām mājām vai pilsētas centrā, taču vienotas kustības nav.

Vairākās vietās Minskā drošībnieki aizturējuši cilvēkus, bet pie stēlas "Minska-varoņpilsēta", kuras virzienā devās vairāki simti cilvēku, drošības spēki pret viņiem pielietojuši ūdens metējus, bet vairākus brutāli aizturējuši. Cilvēki pēc tam devušies prom no stēlas.

Drošības spēki ar tehniku seko līdzi cilvēku kustībai un ik pa laikam notiek aizturēšanas.

Minskas Neatkarības pilī trešdien notika Lukašenko inaugurācijas ceremonija, kas līdz pēdējam brīdim tika turēta noslēpumā.

Parasti inaugurācijas ceremonija tiek iepriekš izsludināta un ir liels valsts mēroga notikums, taču šoreiz tā tika turēta slepenībā.

Vairākas valstis pēc ceremonijas paziņoja, ka neatzīst Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu.

Baltkrievijā kopš prezidenta vēlēšanām 9.augustā notiek plaši protesti pret Lukašenko režīmu.

Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem Lukašenko vēlēšanās ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Tihanovska tikai 10,1% balsu.

Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti.

Vēlēšanu rezultātus atteikusies atzīt arī Eiropas Savienība (ES) un citas Rietumvalstis, un Baltkrievijai draud ASV un ES sankcijas par vēlēšanu rezultātu viltošanu un protestētāju apspiešanu.

ANO cilvēktiesību izmeklētāja Anaisa Marina pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Baltkrievijā kopš vēlēšanām agresīvi aizturēti vairāk nekā 10 000 cilvēku un saņemtas vairāk nekā 500 sūdzības par spīdzināšanu un tūkstošiem cilvēku tikuši mežonīgi piekauti.