Sv 25.10.2020.

Nākamo nedēļu laikā inficēto skaits, visticamāk, augs, pauž Viņķele

Veselības ministre Ilze Viņķele

FOTO: Paula Čurkste/LETA

Vērojot tendences Baltijas un Eiropas valstīs, Covid-19 inficēto cilvēku skaits Latvijā tuvākajās nedēļās, visticamāk, augs, taču ir svarīgi nepieļaut strauju pieaugumu, Latvijas Televīzijas raidījumam "Šodienas jautājums" pauda veselības ministre Ilze Viņķele. 

Ministre norādīja, ka attiecībā uz ierobežojumiem "varam tikt cauri", ja visi kopīgi godprātīgi ievērosim dažus noteikumus, kā pirmo minot to, ka iesnu un klepu gadījumā ir svarīgi palikt mājās un nedoties uz darbu. 

Viņķele aicina, kur vien tas iespējams, strādāt attālināti, piemetinot, ka ministrija aicina izmantot Covid-19 testēšanas iespējas. Tāpat iespējams noorganizēt izbraukumus, kad uz darbavietu ierodas testēšanas vienība, un Covid-19 tests tiek veikts visam kolektīvam.

Veselības ministrija sadarbībā ar atbildīgajām iestādēm strādā pie testu jaudas palielināšanas; pagaidām Latvijā vidēji dienā tiek veikti ap 2000-2500 testu. 

Attiecībā uz skolām pulcēšanās ierobežojumi pagaidām netiek plānoti: ja kādā no klasēm konstatēta inficēšanās ar koronavīrusu, tad izolēta tiek visa klase, un mācības norit attālināti.

Iepriekš izskanējis, ka, ja inficēto skaits pārsniedz 3% no testēto skaita, tad uzskatāms, ka infekcija valstī izplatās nekontrolēti. Taču Viņķele uzsvēra, ka svarīgi katru inficēšanās skaita pieaugumu vērtēt atsevišķi, lai nav tā, "ka dēļ saslimšanas vienā uzņēmumā jāievieš ierobežojumi visā valstī."

Ja tomēr būtu nepieciešams atjaunot ierobežojumus, tad pirmām kārtām tiktu mazināts pulcēšanās skaits; tāpat ierobežojumi skartu izklaides vietas. 

Atbildot uz jautājumu, kāpēc desmit dienu pašizolāciju nevar aizstāt ar Covid-19 testu, Viņķele skaidro, ka tas nav efektīvi. "Ir bijuši gadījumi, ka cilvēks atgriežas no ārzemēm, veic testu, kas ir negatīvs, bet vēlāk parādās simptomi, un, veicot atkārtotu testu, rezultāts ir pozitīvs," tā Viņķele. 

Noslēgumā ministre piebilda, ka ir pagājis jau pusgads kopš Latvija uzsāka cīņu ar pandēmiju, un līdzšinējā stratēģija, kas iekļauj rūpīgu ieklausīšanos epidemiologu teiktajā, bijusi veiksmīga un tiks turpināta.

Tāpat arī nav plānots palielināt kumulatīvo Covid-19 saslimstības robežkritēriju no pašreizējiem 16 līdz 25 inficēšanās gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, pēc kura, iebraucot no attiecīgās valsts, jāievēro pašizolācija. Arī to iepriekš rosināja EM, taču premjers Krišjānis Kariņš (JV) ir striktas pozīcijas aizstāvis.

Veselības ministre akcentēja, ka Latvija līdz šim salīdzinoši veiksmīgi tikusi galā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu. Latvijas valdība līdz šim strikti ievērojusi ekspertu -epidemiologu ieteikumus, teica Viņķele, uzsverot, ka viņa neredz pamata, kāpēc vajadzētu šajā pieejā ko mainīt. "Tūrismu ar šo vien neizglābsim," klāstīja veselības ministre.

Viņķele arī bija skeptiska par iespējamo tā sauktā Baltijas burbuļa atjaunošanu, ko iepriekš intervijā Latvijas Televīzijai pieļāva Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) un Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs. 

Ministre sacīja, ka viņa nesaskata ne ekonomiskus, ne diplomātiskus, ne citus apsvērumus, kādēļ Latvijas iedzīvotājus vajadzētu pakļaut augstākam inficēšanās riskam.