Pk 30.10.2020.

Par nepatiesu ziņu norādīšanu apsūdzētā Koļegova atradusi jaunu darbavietu

Bijusī VVD ģenerāldirektore Inga Koļegova

FOTO: Ieva Čīka/LETA

Bijusī Valsts vides dienesta vadītāja Inga Koļegova darbu bija spiesta atstāt pret viņu sāktās krimināllietas dēļ. Divās tiesu instancēs nepatiesu ziņu norādīšana amatpersonu deklarācijā apstiprinājusies, bet spriedums vēl nav stājies spēkā, vēsta raidījums "Nekā personīga".

Koļegovas iestāde iepriekš bija padota Nacionālās apvienības ministram Kasparam Gerhardam. Tagad Gerhards atbild par Zemkopības ministriju un Koļegova iekārtota darbā tās padotības iestādē. 

Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Inga Koļegova plašākai sabiedrībai kļuva zināma pirms četriem gadiem, kad viņu kā vienīgo kandidāti virzīja apstiprināšanai amatā Valsts ieņēmumu dienesta vadībā. 

Tā kā Koļegova grasījās kļūt par valsts galveno nodokļu iekasētāju, tad pastiprinātu uzmanību izpelnījās viņas amatpersonas deklarācijas un tajās atklājās nopietnas nesakritības.

Koļegova norādīja, ka pēdējos gados gandrīz miljonu saņēmusi dividendēs no koka palešu ražotāja firmas, kurā ir līdzīpašniece ar savu brāli. Koļegova skaidroja, ka viņas dalība kompānijā bijusi tikai formāla, un iespaidīgās summas esot izsniegusi brāļa ģimenei kā dāvinājumu.

Taču pierādījumu tam nebija, un pret Koļegovu sāka krimināllietu par nepatiesu ziņu sniegšanu lielā apmērā. 

17

Divas tiesu instances lēma Koļegovai nelabvēlīgi. Viņai piesprieda maksāt naudas sodu. Lietu patlaban skata Augstākā tiesa, kas pēc būtības strīdu vairs nevērtēs. 

No plāniem vadīt VID Koļegova atteicās. Un, mainoties Vides ministrijas politiskajai  vadībai, bija spiesta aiziet arī no Valsts vides dienesta. Šovasar pārmaiņas vadībā notika Valsts meža dienestā. 

Līdzšinējais vadītājs Andis Krēsliņš devās pensijā. Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards bez konkursa šai amatā iecēla Ainu Stašāni, kas iepriekš bija Koļegovas vietniece Valsts vides dienestā.

Jau pēc mēneša Stašāne pieņēmusi darbā savu kādreizējo priekšnieci. 

Koļegova Valsts meža dienestā būs vecākā eksperte un atbildēs par iestādes attīstību. 

Raidījums: "Kā jūs viņu izraudzījāties? Viņa (Koļegova) kādā atlasē, konkursā piedalījās?"

Valsts meža dienesta ģenerāldirektore: "Nē, konkursa nebija. Es viņu izraudzījos, vērtējot viņas kompetenci un līdzšinējo darbu. Inga būtu vislabākais kandidāts."

Raidījums: "Un kā ar krimināllietu? Inga Koļegova notiesāta divās tiesu instancēs!"

Ģenerāldirektore: "Spriedums nav stājies spēkā. Ir pārsūdzēts un pārsūdzība pieņemta Kasācijas instancē."

Raidījums: "Tad jūs gribētu teikt, ka divas tiesu instances varētu būt kļūdījušās, nozieguma nav?"

Ģenerāldirektore: "Tieši tā!" 

Raidījums: "Jūs esat pārliecināta par Koļegovas kundzes nevainīgumu? Esat  iepazinusies ar lietas materiāliem?"

Ģenerāldirektore: "Ar materiāliem iepazinusies neesmu. Un par Koļegavas kundzes kompetenci un  darba spējām man ir pilnīga pārliecība. Savukārt kriminālprocess nav nekādā veidā saistīts ar to, kā viņa darīja savu darbu."

Valsts meža dienesta darbība ir specifiska. Dienests ne tikai eksaminē medniekus un izsniedz medību apliecības. Tas atbild par mežu izmantošanu un apsaimniekošanu un var dot un nedot ciršanas atļauju.

Koļegovai nav izglītības mežzinātnē. Tādas nav arī jaunajai Valsts meža dienesta vadītājai. 

17

Koļegova nebūs amatpersona, un viņas tālākie ienākumi nebūs izsekojami. Valsts meža dienestā viņa strādāšot gadu, saņemšot 1900 mēnesī ar iespējamu piemaksu. Būtiskas reformas Valsts meža dienestā ministrs iecerējis nav. Iestādes darbs esot jāpadara caurspīdīgāks un efektīvāks.

Šis nav pirmais gadījums, kad kāda valsts ierēdņa karjeras pavērsieni sakrīt ar Kaspara Gerharda darba gaitām. Kad Gerhards vadīja vides ministriju, meteoroloģiskā centra vadībā nonāca Jānis Lapiņš. Gerhardam kļūstot zemkopības ministram, valsts kapitālsabiedrībā "Latvijas valsts meži" Lapiņam radīja piekto valdes locekļa amatu.