Joprojām jābūt piesardzīgiem! Jaunākā informācija par gaisa kvalitāti Latvijā

FOTO: Unsplash

Gaisā izkliedēto sīko putekļu daudzums svētdien Latvijā turpināja samazināties, un operatīvā informācija no Lietuvas liecina, ka pirmdien gaiss varētu kļūt vēl nedaudz tīrāks.

Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) publicētajiem datiem daļiņu PM10 diennakts vidējā koncentrācija svētdien Rīgā, Brīvības ielā, bija 56 mikrogrami kubikmetrā (µg/m³) - divreiz mazāka nekā piektdien, kad tā sasniedza 123 µg/m³.

Liepājā šis rādītājs svētdien bija 30 µg/m³ - trīsreiz mazāks nekā piektdien un sestdien. Rucavā mikroskopisko putekļu koncentrācija samazinājās no 120 µg/m³ piektdien līdz 93 µg/m³ sestdien un 27 µg/m³ svētdien.

Rēzeknē gaisa piesārņojums svētdien saruka tikai nedaudz - PM10 diennakts vidējā koncentrācija bija 44 µg/m³, salīdzinot ar 52 µg/m³ sestdien un 61 µg/m³ piektdien.

Līdz ar to gaisa kvalitātes indekss svētdien Latvijā bija viduvējs līdz labs.

Operatīvā informācija no Lietuvas novērojumu stacijām liecina, ka PM10 koncentrācija pēdējās 24 stundās kaimiņvalstī samazinājusies līdz 25-45 µg/m³, kas atbilst labai un viduvējai gaisa kvalitātei.

PM10 ir putekļi, kuru diametrs ir līdz 10 mikrometriem. Salīdzinājumam - cilvēka mata diametrs ir vidēji 50-70 mikrometri jeb mikroni.

Eiropas Savienības direktīva un Latvijas Ministru kabineta noteikumi par gaisa kvalitāti nosaka, ka daļiņu PM10 robežlielums cilvēka veselības aizsardzībai ir 50 µg/m³ 24 stundu periodā, bet gadā atļauti 35 pārsniegumi.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas novērtējumu gaisa piesārņojums ir ceturtais lielākais risks veselībai - aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas.

Ceturtdien, 1.oktobrī, visu Latviju no dienvidaustrumiem pārklāja dūmaka, bet sākotnēji nebija zināms, kāda ir gaisa kvalitāte. Pirmās indikācijas par ļoti augstu gaisa piesārņojumu nāca no Lietuvas, savukārt LVĢMC tikai piektdienas pēcpusdienā izplatīja informāciju par sliktu gaisa kvalitāti.

Atbilstoši LVĢMC mājas lapā publicētajam skaidrojumam gaisa kvalitātes indekss vismaz vietām Latvijā noslīdēja līdz vissliktākajam līmenim, kas nosaka, ka jābūt brīdinājumam par ārkārtas situāciju, jo apdraudēta iedzīvotāju veselība, taču neviena valsts institūcija šādu brīdinājumu tā arī neizplatīja.

Gaisa kvalitātes pasliktināšanās iemesls bija plašā reģionā valdošais sausums un stiprais vējš, kā arī Ukrainas austrumu un Krievijas dienvidu daļā notiekošie ugunsgrēki. Gaisa kvalitāti Baltijas valstīs pasliktināja gan ugunsgrēku dūmi, gan arī vēja paceltās smilšu un putekļu daļiņas.

Salīdzinājumā ar 3. oktobri PM10 diennakts vidējā koncentrācija 4.oktobrī ir samazinājusies - visizteiktāk Latvijas rietumu daļā. Atbilstoši, Rīgā un Latvijas austrumos gaisa kvalitātes indekss ir novērtējams kā viduvējs, bet Latvijas rietumu pusē - labs.

Joprojām jābūt piesardzīgiem cilvēkiem, kuriem ir elpceļu problēmas. Eiropas Komisijas rekomendācijas gadījumos, kad novērojams viduvējs gaisa piesārņojums: jutīgās grupas locekļiem, kā bērniem ar astmu, pieaugušiem ar sirds problēmām nav ieteicamas ilgstošas pastaigas un fiziskās aktivitātes ārā.

Virs Latvijas saglabājas plaša ciklona (ar centru virs Lielbritānijas) austrumu malas ietekme, tomēr, salīdzinot ar iepriekšējām dienām, sinoptiskā situācija ir nedaudz mainījusies - valdošos austrumu puses vējus ir nomainījuši dienvidu puses vēji, tie bija arī brāzmaini. Brīvdienās teritorijas lielākajā daļā arī nedaudz lija. Arī tuvākajās dienās vēl pieturēsies mēreni dienvidaustrumu, dienvidu vēji, pirmdien īslaicīgi līs valsts austrumu daļā, bet otrdien - teritorijas lielākajā daļā.

Pēc Eiropas Komisijas "Copernicus" Atmosfēras Monitoringa Servisa prognozēm PM10 piesārņojuma koncentrētākā masa Latvijas gaisa telpu ir pametusi un šodien 5. oktobrī un rīt visā Latvijas teritorijā tas nepārsniegs 20 µg/m³. Pie šādas prognozes gaisa kvalitāte tiek novērtēta kā viduvēja-laba.

Redaktors iesaka