Lietuvas policija noraida informāciju, ka nodevusi 15 dronus Baltkrievijas režīmam

Drons. Ilustratīvs foto.

FOTO: Unsplash

Lietuvas policija noraidījusi otrdien izdevumā "EUobserver" publiskoto informāciju, ka tā Eiropas Savienības (ES) īstenota Latvijas, Lietuvas un Baltkrievijas sadarbības projekta ietvaros pagājušajā mēnesī nodevusi Baltkrievijas Valsts Kriminālizmeklēšanas komitejas rīcībā 15 bezpilota lidaparātus, kas varētu tikt izmantoti pret opozīcijas protestētājiem.

"EUobserver" vēstīja, ka ES Baltkrievijas iestādēm nopirkusi 15 dronus, ko Lietuvas policija nodevusi Baltkrievijas Valsts Kriminālizmeklēšanas komitejai 16. septembrī - laikā, kad kaimiņvalstī jau vairāk nekā mēnesi turpinājās vardarbīga protestu apspiešana pēc 9.augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, bet ES ārlietu dienests par tiem no projekta līdzekļiem samaksājis 850 000 eiro.

Baltkrievijas opozīcijas aktīvisti pauduši bažas, ka šie droni varētu tikt izmantoti pret viņiem, piemēram, lai identificētu atsevišķus protestētājus un vēlāk varētu viņus apcietināt.

ES ārlietu dienests norādījis, ka lidaparāti ir piegādāti, bet vēl vispār nav likti lietā, turklāt līgumsaistības liedz Baltkrievijai tos izmantot citiem mērķiem un arī šo dronu tehniskie raksturlielumi neļauj tos izmantot cilvēku identificēšanai, tie nav aprīkoti ar attiecīgām ierīcēm un paredzēti vienīgi robežu apsargāšanai, izmantošanai dabas vai tehnogēno katastrofu laikā vai mežos nomaldījušos cilvēku meklēšanai.

"EK (..) stingri raudzīsies, kā projekts tie īstenots," tas uzsvēris.

Tikmēr Baltkrievijas Valsts Kriminālizmeklēšanas komitejas interneta vietnē teikts, ka šie droni tiks piegādāti ne tikai galvaspilsētai, bet arī Minskas, Vitebskas un Grodņas apgabaliem un katrs no tiem aprīkots ar foto un video iekārtām, kas ļaus "kvalitatīvi parādīt notikuma vietu" un būtiski palīdzēs krimināllietu un satiksmes avāriju izmeklēšanā un pazudušu cilvēku meklēšanā.

Savukārt Lietuvas Policijas departaments uzsvēris, ka tas nekādā veidā nav bijis iesaistīts Eiropas Komisijas (EK) projektā "Jaunas kriminālistikas tehnoloģijas notikuma vietas izpētei un sabiedriskās drošības garantēšanai", kura pieteikums iesniegts 2018.gada pavasarī. Līgums ar Baltkrievijas Valsts Kriminālizmeklēšanas komiteju parakstīts pagājušā gada februārī, un gadu vēlāk uzsākta projekta īstenošana.

Departamenta paziņojumā norādīts, ka dronus pērk Baltkrievija un projektu finansē EK. Mazliet vēlāk departaments precizējis, ka EK atvēlēto naudu Lietuvas tiesībsargājošās iestādes Baltkrievijas Valsts Kriminālizmeklēšanas komitejai pārskaitījušas 8.maijā.

Departaments arī uzsvēris, ka šī Baltkrievijas iestāde nav pakļauta nedz Iekšlietu, nedz Tieslietu ministrijai.

Kā skaidrots paziņojumā, runa ir par sadzīves vajadzībām paredzētiem droniem, kādus var iegādāties jebkurā specializētā veikalā. Tie nav aprīkoti ne ar kādām papildierīcēm un izmantojami vienīgi plašu notikumu vietu filmēšanai.

Oficiālajā ES pārrobežu sadarbībai veltītajā interneta vietnē kā šā projekta galvenais partneris un patiesais labuma guvējs norādīts Lietuvas policijas kriminālizmeklēšanas centrs, kas izraudzīts, ņemot vērā tā lielo pieredzi starptautiskajā sadarbībā un ES finansētu projektu īstenošanā. Attiecīgā Baltkrievijas institūcija projektā iesaistīta, ņemot vērā, ka tā risina analoģiskas problēmas.

Projekta galvenais mērķis ir palīdzēt ātrāk, lētāk un efektīvāk veikt liela apjoma izmeklēšanas, kas nereti aptver gan Lietuvas, gan Baltkrievijas pierobežas rajonus.

Par EK līdzekļiem projektā paredzēts iegādāties 3D printerus, dronus un specializētus transportlīdzekļus, apmācīt tiesībsargājošo iestāžu darbiniekus ar tiem rīkoties un organizēt pieredzes apmaiņu.

Tikmēr kāds Baltkrievijas opozīcijas aktīvists, kura vārdu "EUobserver" drošības apsvērumu dēl neizpauž, izdevumam atzinis, ka ES sniegtais paskaidrojums nespēj kliedēt viņa bažas.

"Kurš var garantēt, ka šie droni netiks izmantoti protestētāju izklīdināšanai?" viņš vaicājis. "Apgalvojums, ka tā nav policija, bet Kriminālizmeklēšanas komiteja, izklausās patētisks. Vai viņiem [ES] vispār maz ir kāda sirdsapziņa vai smadzenes?"

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!