Zinātnieki brīdina: Daudzām vaļu un delfīnu sugām draud izzušana jau mūsu dzīves laikā

LETA
Zinātnieki brīdina: Daudzām vaļu un delfīnu sugām draud izzušana jau mūsu dzīves laikā
Facebook Telegram Draugiem Twitter Whatsapp
Comments
Delfīni.
Delfīni. Foto: AFP / Scanpix

Daudzas pasaulē zināmās vaļu un delfīnu sugas var izzust jau mūsu dzīves laikā, ja netiks labāk gādāts par šo dzīvnieku aizsardzību, kopīgā vēstulē brīdinājuši zinātnieki no 40 valstīm.

Valdību pasivitātes, piesārņojuma un negausīgas zvejas dēļ par apdraudētām uzskatāmas vairāk nekā puse pasaulē zināmo vaļu un delfīnu sugu, bet divu sugu izdzīvošana "balansē uz naža asmens", teikts aicinājumā, ko parakstījuši vairāk nekā 350 zinātnieki un dabas aizsardzības speciālisti.

"Šim brīdim jākļūst par vēsturisku pavērsiena punktu, kad sapratne par vaļiem draudošajām briesmām rosina uz milzīgu darbības vilni mūsu okeānu glābšanai, kurā iesaistās visi - regulatori, zinātnieki, politiķi un sabiedrība," norādījis viens no aicinājuma iniciatoriem, organizācijas "Humane Society International" pētnieks Marks Simondss.

1986. gadā pēc gadiem ilgas dzīvnieku tiesību aizstāvju kampaņas tika parakstīts globāls nolīgums par komerciālu vaļu medību izbeigšanu, apturot šo lielo jūras zīdītāju nogalināšanu gaļas vai vaļu tauku ieguvei.

Kopš tā laika daudzas vaļu sugas spējušas atgūties, bet tagad tās saskaras ar jauniem cilvēku darbības radītiem apdraudējumiem, tai skaitā plastmasas piesārņojumu, piemērotu dzīvotņu un barības bāzes izzušanu, klimata pārmaiņām un iespējamām sadursmēs ar kuģiem, turklāt aplēsts, ka aptuveni 300 000 vaļu un delfīnu ik gadus iet bojā, iekļūst zvejnieku tīklos vai citos zvejas rīkos.

Tēmas
Redaktors iesaka
Lasītākais šobrīd
Nepalaid garām
Uz augšu