Skvernelis: Varētu veidot centriski kreisu koalīciju

Lietuvas premjerministrs Šauļus Skvernelis

FOTO: EPA/Scanpix

Lietuvas Seima vēlēšanu sākotnējie rezultāti liek domāt, ka pašlaik valdošā Zemnieku un zaļo savienība varētu veidot centriski kreisu koalīciju ar sociāldemokrātiem un Darba partiju, svētdienas vakarā paziņojis premjerministrs Sauļus Skvernelis.

"Saskaņā ar sākotnējiem rezultātiem izskatās, ka varētu būt Lietuvas Zemnieku un zaļo savienība, sociāldemokrāti, Darba partija, iespējams, vēl kāds," žurnālistiem zaļzemnieku štābā Viļņā sacījis valdības vadītājs.

Viņš pieļāvis, ka Seimā iekļūs arī pašreizējie zaļzemnieku koalīcijas partneri - "Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība" un Sociāldemokrātu darba partija, lai gan saskaņā ar pašlaik apkopotajiem rezultātiem tās nav pārvarējušas 5% barjeru.

"Ceru, ka būs arī mūsu tagadējie partneri - "Lietuvas poļu vēlēšanu akcija-Kristīgo ģimeņu savienība" un Sociāldemokrātu darba partija, (..) nav skaidrs, kā būs ar partiju "Brīvība un taisnīgums" piebildis premjers.

Kā alternatīvu norādītajai koalīcijai Skvermelis minējis pašreizējās lielākās opozīcijas partijas "Tēvzemes savienības - Lietuvas kristīgo demokrātu" koalīciju ar Liberāļu kustību un Brīvības partiju.

Vienlaikus viņš uzsvēris ka "nesaredz sevi koalīcijā ar tēvzemiešiem".

 Lietuvas Centrālā vēlēšanu komisija apkopojusi svētdien notikušo Seima vēlēšanu pirmās kārtas rezultātus par 1367 no 1989 vēlēšanu iecirkņiem, kuros visvairāk balsu - 20,64% - ieguvusi valdošā Zemnieku un zaļo savienība.

Otrajā vietā šajos iecirkņos ierindojusies lielākā opozīcijas partija "Tēvzemes savienība - Lietuvas kristīgie demokrāti" ar 18,96% balsu, tai seko Darba partija ar 12,26% balsu.

Lietuvas sociāldemokrātu partija saskaņā ar šo iecirkņu datiem ieguvusi 10,59% balsu, Brīvības partija - 6,45% balsu, Lietuvas Republikas liberāļu kustība - 5,91% balsu.

Pārejās partijas šajos iecirkņos nav pārvarējušas iekļūšanai Seimā nepieciešamo 5% barjeru, bet izredzes to sasniegt ir valdošajā koalīcijā ietilpstošajai "Lietuvas poļu vēlēšanu akcijai-Kristīgo ģimeņu savienībai", kam pašlaik ir 4,91% balsu. Balsu skaitīšanas gaitā izredzes sasniegt šo barjeru aizvien samazinās koalīcijā ietilpstošajai Sociāldemokrātu darba partijai, kam pašlaik ir 3,99% balsu.

Lietuvas Seimā jāievēlē 141 deputāts, 70 deputātus ievēlē daudzmandātu apgabalā pēc partiju sarakstiem, bet 71 deputātu - vienmandāta apgabalos.

Par deputātu mandātiem šajās vēlēšanās sacenšas 17 saraksti un 1754 kandidāti. Paredzams, ka visu deputātu ievēlēšanai vienmandāta apgabalos būs nepieciešama vēlēšanu otrā kārta, kas notiks 25.oktobrī.