Sv, 10.12.2023.

Polijā protestē pret abortu aizliegumu

LETA
CopyTelegram Draugiem X Whatsapp
Demonstrantu protesti pret abortu aizliegumu Polijā, Varšavā.
Demonstrantu protesti pret abortu aizliegumu Polijā, Varšavā. Foto: AFP / Scanpix

Agrā piektdienas rītā Varšavā sapulcējušies vairāki simti demonstrantu, protestējot pret Polijas Konstitucionālās tiesas pieņemto faktisko abortu aizliegumu.

Vairāki simti cilvēku ignorēja koronavīrusa pandēmijas dēļ noteikto aizliegumu pulcēties vairāk nekā 10 cilvēkiem un ceturtdienas vakarā pulcējās Konstitucionālās tiesas ēkas priekšā.

Protestētāji tad devās uz valdošās konservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" galveno biroju. Vēlāk policija bloķēja viņu ceļu, kad pūlis mēģināja sasniegt partijas līdera Jaroslava Kačiņska māju, kā rezultātā izcēlās nelielas sadursmes.

Mazāki protesti notikuši arī citās Polijas pilsētās, vēsta vietējie mediji.

Polijas Konstitucionālā tiesa ceturtdien nolēma, ka saskaņā ar konstitūciju abortu veikšana embrija defekta dēļ ir nelikumīga.

Tiesas lēmums ir līdzvērtīgs abortu aizliegumam, jo tiesas noraidītais nosacījums ir pamatojums gandrīz visiem legālajiem abortiem Polijā.

Tiesa norādīja, ka minētais nosacījums pārkāpj konstitūcijā garantēto aizsardzību ikviena cilvēka dzīvībai.

Tiesas lēmums izpelnījās tūlītēju nosodījumu no Eiropas Padomes, kuras cilvēktiesību komisāre Dunja Mijatoviča nodēvēja to par skumju dienu sieviešu tiesībām.

"Pamatojuma atņemšana gandrīz visiem legālajiem abortiem Polijā ir līdzvērtīgs aizliegumam un pārkāpj cilvēktiesības," tviterī paziņoja Mijatoviča.

Viņa norādīja, ka šis tiesas lēmums veicinās nelegālus abortus un abortu veikšanu ārzemēs.

Kopš 1993. gada Polijā aborti atļauti tikai gadījumos, ja grūtniecība iestājusies izvarošanas vai incesta rezultātā, un gadījumos, kad grūtniecība apdraud sievietes dzīvību vai embrijs ir deformēts.

Tiesas lēmums var veicināt likumprojekta pieņemšanu, kas aizliegtu abortus gadījumos, kad embrijam konstatēti defekti.

Polijā valdošā konservatīvā partija "Likums un taisnīgums" iepriekš šogad atbalstīja minēto likumprojektu, bet, saskaroties ar pretestību sabiedrībā, nolēma nodot jautājumu izskatīšanai konstitucionālajai tiesai.

Tribunāls, kura galvenais izdevums ir nodrošināt likumu atbilstību konstitūcijai, 2016.gadā tika reformēts, un kritiķi uzskata, ka tagad tiesā dominē valdošās partijas atbalstītāji.

Bijušais liberālais Polijas premjerministrs un valdošās partijas kritiķis Donalds Tusks paudis viedokli, ka aborta jautājuma risināšana pandēmijas laikā ir negodīga politiska rīcība.

"Aborta jautājuma un pseidotiesas sprieduma iemešana pandēmijas vidū ir vairāk nekā ciniska", tviterī paziņoja Tusks.

"Likums un taisnīgums" sabiedrotais Polijas prezidents Andžejs Duda paziņojis, ka gadījumā, ja parlaments apstiprinās likumprojektu, viņš to parakstīs.

Polijā, kuras iedzīvotāju skaits mērāms 38 miljonos, gadā legāli tiek veikti mazāk nekā 2000 abortu, bet sieviešu organizācijas aplēsušas, ka aptuveni 200 000 abortu tiek veikti nelikumīgi vai ārzemēs.

"Likums un taisnīgums" valdības mēģinājumi padarīt stingrāku abortu likumu 2016. gadā noveda pie plašiem protestiem un valdībai nācās atteikties no šīs ieceres.

KomentāriCopyTelegram Draugiem X Whatsapp

Tēmas

TVNET KALVE
Aktuālākās ziņas
Jaunākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu