Pk 27.11.2020.

Valdībā arī turpmāk lēmumus Covid-19 ierobežošanai pieņems pakāpeniski

Cilvēki veikalā. Ilustratīvs foto.

FOTO: Evija Trifanova/LETA

Valdībā arī turpmāk lēmumus Covid-19 ierobežošanai pieņems pakāpeniski, piektdien ārkārtas sēdē vienojās ministri.

Piektdien ārkārtas sēdē ministri diskutēja par veidu, kādā līdz šim valdība lēmusi par ierobežojumu ieviešanu Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Sēdes laikā Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) pauda bažas, ka valdība lēmumus par konkrētu rīcību Covid-19 ierobežošanā, iespējams, pieņem novēloti, jo lēmumiem par epidemioloģiskās drošības pasākumiem "iet nopakaļ notikumiem un netiek tiem priekšā".

Kariņš vēlējās zināt, vai Veselības ministrijas (VM) piedāvātie pulcēšanas ierobežojumi ir gana radikāls un situācijai atbilstošs solis. Premjers aicināja vērtēt iespēju paredzēt vēl stingrākus pulcēšanās ierobežojumus.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) pievienojās teiktajam, norādot uz prognozējamības trūkumu valdības lēmumu pieņemšanā. Ministrs atzina, ka valdība šonedēļ jau lēma par jauniem ierobežojumiem, bet pēc trim dienām tiek pieņemti jauni lēmumi. Piemēram, par sejas masku obligātu valkāšanu publiskās vietās Ģirģens rosināja noteikumos paredzēt, ka pilnīgi visiem cilvēkiem iekštelpās būtu obligāti jālieto sejas maskas.

Savukārt Kariņš rosināja apsvērt iespēju uzlikt par pienākumu visiem skolotājiem stundu laikā vilkt sejas maskas. Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs gan norādīja, ka skolās inficēšanās lielākoties notiek skolotāju starpā, nevis skolotājs inficē skolēnus. Tāpat eksperts atzina, ka skolotājiem ir tā priekšrocība ievērot no skolēniem divu metru distanci.

Izglītības un zinātnes ministre Ilze Šuplinska (JKP) piebilda, ka skolotājiem vadīt stundu maskā būtu ļoti apgrūtinoši.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce (AP) aicināja nemainīt līdzšinējo valdības lēmumu pieņemšanas praksi, proti, arī turpmāk lēmumi par Covid-19 ierobežojošiem pasākumiem būtu pieņemami pakāpeniski, ņemot vērā konkrēto epidemioloģisko situāciju.

Arī veselības ministre Ilze Viņķele (AP) norādīja uz divām alternatīvām lēmumu pieņemšanas procesā - vai nu lēmumus pieņemt pakāpeniski kā līdz šim vai "noraut stopkrānu".

"Ja ir pārliecība, ka jārauj "stopkrāns", to var rosināt, tomēr VM līdz šim ir praktizējusi pakāpenisku ierobežojumu ieviešanu, kas izriet no Latvijai specifiskām infekcijas izplatības tendencēm," skaidroja Viņķele.

Veselības ministre informēja, ka jau patlaban valdība ir pieņēmusi lēmumus par ierobežojošiem pasākumiem, kas būs spēkā līdz šī gada beigām. Viņa pieļāva, ka gadījumā, ja epidemioloģiskā situācija neuzlabosies, tad var tikt sperti nākamie intervences soļi, kas nozīmētu ieviest līdzīgus ierobežojumus kā pavasarī, piemēram, ierobežojot lielveikalu darba laiku, vai arī nosakot ierobežojumus sabiedriskās ēdināšanas vietās.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) pauda atbalstu VM piedāvātajiem ierobežojumiem, vienlaikus norādot, ka būtu lietderīgi īstenot plašāku sabiedrības informēšanas kampaņu par masku lietošanas nepieciešamību un prasību ievērot distanci.

Jau ziņots, ka, turpinoties straujam saslimstības ar Covid-19 pieaugumam, tiks samazināts pieļaujamais cilvēku skaits privātos un publiskos pasākumos, kā arī būs plašāk jālieto sejas maskas, piektdien lēma valdība.

Privātos pasākumos pulcēšanās skaitu iekštelpās samazinās no 30 līdz desmit cilvēkiem, bet ārtelpās - no 300 līdz 100. Veselības ministrijā (VM) skaidro, ka lielā mērā Covid-19 izplatība notiek mājsaimniecībās, līdz ar to nepieciešams ierobežot privāto pasākumu norisi, lai novērstu Covid-19 izplatību no mājsaimniecības uz mājsaimniecību. Šīs izmaiņas stāsies spēkā no sestdienas, 24.oktobra, savukārt pārējie ierobežojumi, par kuriem šodien lēma valdība, stāsies spēkā pirmdien - 26.oktobrī.

Tā kā Covid-19 izplatība notiek arī iekštelpās, proti, publisko pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanās vietās, no pirmdienas tiks samazināts cilvēku skaits, kas var pulcēties iekštelpās no 500 cilvēkiem uz 300 cilvēkiem.

Tāpat tiks paplašināta sejas masku lietošana sabiedriskās vietās, paredzot, ka tās lieto ne tikai vietās, kur netiek ierobežots cilvēku skaits, bet visās sabiedriskās vietās, tajā skaitā arī tur, kur cilvēki atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās. Maskas būs jālieto gan saimniecisku, gan publisku pakalpojumu sniegšanas vietās.

Publiskie pakalpojumi tiek sniegti valsts un pašvaldības institūciju funkciju un uzdevumu veikšanai vai privātpersonu dažādu veidu pakalpojumu sniegšanai personām, tajā skaitā sociālās palīdzības, sociālo pakalpojumu vai veselības aprūpes jomā. Tas nozīmē, ka sejas maskas būs jālieto, gan saņemot pakalpojumus pašvaldību iestādes, gan valsts iestādēs.

Tiek paredzēts, ka sejas maskas varēs nelietot vietās, kur to lietošana nav iespējama, piemēram peldbaseinos, akvaparkos, pirtīs un tamlīdzīgās vietās, kā arī skaistumkopšanas pakalpojumu sniegšanas vietās, kur tiek veiktas procedūras sejai.

Tā kā tiek prognozēts, ka līdz 6.novembrim netiks panākts pietiekams rezultāts, lai novērstu nekontrolētu Covid-19 izplatību sabiedrībā, šobrīd pienākumam lietot sejas maskas sabiedriskās vietās netiek noteikts terminēts laiks. Pienākumu lietot mutes un deguna aizsegus varēs pārtraukt, kad tiks novērsta nekontrolēta Covid-19 izplatība sabiedrībā, skaidroja VM.

Vienlaikus tiks mainīts otrdienas valdības lēmums, nosakot, ka tiem, kas ir pārslimojuši Covid-19, sejas aizsargmaskas tomēr būs jāvalkā.

Sejas aizsargmaskas būs jālieto arī publiskos pasākumos - muzejos, bibliotēkās, kultūras centros, izstāžu zālēs, brīvdabas estrādēs, reliģisko darbību veikšanas vietās, teātros, koncertzālēs, kinoteātros, kongresu un konferenču centros un ar minētajām vietām saistītajās ārtelpās, ja pasākuma laikā apmeklētāji atrodas fiksētās, personalizētās sēdvietās. Arī fiksētās sēdvietās esošām personām būs jālieto mutes un deguna aizsegs, ja vien uz tām neattiecas izņēmumi.

Tāpat tiks ierobežota bērnu izklaides pasākumu norise, aizliedzot tādus pakalpojumus lielveikalos, slidotavās, bērnu rotaļu laukumos, kā arī citās saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietās, piemēram, akvaparkos vai batutu parkos. Minētie ierobežojumi attiecas uz bērniem speciāli paredzētu izklaides pasākumu organizēšanu, bet nevis uz tādu pakalpojumu sniegšanu, kas paredzēta gan pieaugušajiem, gan bērniem, proti, ir atļauta tādu vietu kā akvaparku darbība.

Kā ziņots, jau 17.oktobrī tika ieviesta virkne ierobežojumu, tomēr piektdien Veselības ministrijas sagatavoto noteikumu grozījumu anotācijā tika norādīts, ka ieviestie ierobežojumi nav devuši gaidīto efektu un slimības izplatība turpina strauji pieaugt.

Seko Apollo arī Instagram - viss aizraujošais, skaistais un svarīgais vienuviet!

Aktuālākās ziņas