C 26.11.2020.

Latvijā veikta līdz šim nebijusi kombinētā mugurkaula traumu operācija

Ilustratīvs attēls.

FOTO: Shutterstock

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) Mugurkaula un locītavu ķirurģijas centra ķirurgi ir veikuši līdz šīm nebijušu operāciju pacientam ar vairākiem mugurkaula lūzumiem vienlaicīgi, aģentūru LETA informēja ārstniecības iestādes pārstāve Elīna Tolokonceva.

Mediķi pielietojuši iespējami saudzīgu jeb mazinvazīvu ķirurģisku ārstēšanu. Slimnīcā skaidro, ka šāda apjoma kombinētās traumas operācija mazinvazīvi Latvijā notika pirmo reizi un ir ievērojami saudzīgāka pacientam, kā arī samazina agrīno atveseļošanās laiku no trīs mēnešiem, līdz pāris nedēļām.

Pacients, krītot no motorollera, guva kombinētu un komplicētu mugurkaula krūšu skriemeļa nestabilu lūzumu un kakla skriemeļa lūzumus vienlaicīgi. Sākotnēji pacients ārstējies kādā ceturtā līmeņa slimnīcā.

Pēc vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanās pacients tika pārvests uz specializētu mugurkaula ķirurģijas stacionāru TOS. Pacientam tika veiktas mazinvazīvas mugurkaula operācijas - mugurkaula krūšu daļas lūzuma stabilizācija perkutāni mazinvazīvi, proti, stabilizējošās skrūves un stieņi tika implantēti caur atsevišķiem maziem griezieniem, nevis plaši atverot brūci. Tāpat pacientam tika veikta mugurkaula otrā kakla skriemeļa stabilizācija ar speciāli pielāgotu kompresijas skrūvi.

Mazinvazīvā metode, kad operācija pacientam tiek veikta caur vairākiem nelieliem griezieniem, TOS tiek praktizēta jau daudzus gadus, tomēr šāda veida operācija, kad vienam pacientam tiek vienlaicīgi maztraumatiski izoperēts un nofiksēts gan mugurkaula kakla daļas skriemeļa lūzums, gan mugurkaula krūšu daļas nestabils lūzums, ir notikusi Latvijā pirmo reizi. Operāciju veica TOS mugurkaula ķirurgi Aleksejs Repņikovs un Kalvis Briuks.

Pēcoperācijas periodā pacients jutās labi un nedēļas laikā jau atkal varēja brīvi pārvietoties bez atbalsta ierīču palīdzības. Izmantojot klasiskās ārstēšanas metodes, ārstēšana un atveseļošanās šādā gadījumā būtu vismaz sešu mēnešu garumā.

Mazinvazīvas un mūsdienīgas mugurkaula ķirurģijas ārstēšanas metodes, kad lūzumi tiek stabilizēti caur maziem griezieniem nevis plaši atverot brūces, ievērojami paātrina pacienta izveseļošanos un padara ārstēšanos daudz komfortablāku un ātrāku atgriešanos normālā dzīves ritmā.

Šādas maztraumatiskas mugurkaula ārstēšanas metodes, pēc slimnīcas pārstāves paustā, arvien biežāk tiek lietotas TOS, nu jau nevis kā retas unikālas operācijas, bet ikdienas prakse.

Agrāk vienīgā ārstēšanas metode pirmo divu kakla skriemeļu lūzumu ārstēšanā bija cietā apkakle vai ārējās fiksācijas aparāts, kurš pacientiem bija neērts un bieži vien nenodrošināja pilnīgu lūzuma sadzīšanu. Pašreiz liela daļa pirmo divu kakla skriemeļu lūzumu ārstēšana TOS efektīvi tiek aizstāta ar ķirurģiskām stabilizācijām, pēc kurām saaugšanas procents un pacienta dzīves kvalitāte ārstēšanās periodā ir daudz augstākas.

TOS ir specializēta ārstniecības iestāde, kas sniedz primāru un sekundāru palīdzību skeleta traumu gadījumos, kompli­cētu traumu seku novēršanā, kā arī veic ortopēdiskas un rekonstruktīvas operācijas dažādu skeleta un locītavu slimību gadījumos.

Aktuālākās ziņas